Winter sports all-conference honors
Boys basketball
ALL-AMERICAN CONFERENCE RED TIER
¯ Player of the year: Derrick Anderson, Boardman
First team
Ethan Andersen Boardman Jr
Derrick Anderson Boardman Sr
Aston BatesHarding Jr
Joe Bruno Canfield Sr
Cam Durig Howland Sr
Tommy Fryda Boardman Sr
D’Muntize Owens Harding Sr
Todd Simons Fitch Jr
Second team
Brayden Beck Canfield Sr
Kris Brown Fitch Sr
DeAveion Burgess Harding Jr
Trey Dye Canfield Jr
Justin Jones Howland Sr
Daeone Martin Boardman Sr
Devin Sherwood Fitch So
STEEL VALLEY CONFERENCE
First team
Will Brown Chaney Sr
Quincy Jones Chaney Jr
Cam Lawrence Chaney Jr
Michael Pelini Mooney Jr
Sharrod Taylor Chaney Jr
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Player of the year: Chris Brooks, South Range
First team
Chris Brooks South Range Sr
Michael Cougras Poland Sr
Christian Graziano Girard Sr
Brendon Kilpatrick Lakeview Jr
Trey Metzka Struthers Jr
Cam Resatar Hubbard Sr
Carson Ryan Struthers Sr
Second team
Thomas Cardiero Girard Fr
Ryan Carnahan Lakeview Jr
Doug Foster Niles Jr
Adam Kassem Poland Sr
Chanze Kelley Hubbard Sr
Aidan Slocum Struthers Jr
ALL-AMERICAN CONFERENCE BLUE TIER
¯ Player of the year: Conner Stevens, Brookfield
First team
James Davis Liberty So
Drake Golden Crestview Jr
Josh Honeycutt Newton Falls Jr
Landen Kiser LaBrae Jr
Joey Kline Newton Falls Jr
Conner Meyer LaBrae Jr
Kevin Moore Campbell So Nick Stahlman Champion Sr
Conner Stevens Brookfield Sr
Second team
Abe Bayus Champion Sr
Tre’Von Drake LaBrae So
Hayden Gibson Brookfield Jr
Adam Honeycutt Newton Falls Sr
Cole Marquette Newton Falls Jr
Kirkland Miller Crestview Fr
Kayvon Moore Campbell So
Jameer Weaver Liberty So
Austin Willforth Champion Jr
MAHONING VALLEY ATHLETIC CONF.
First team (x-unanimous)
Max Adelman Waterloo Sr
x-Drew Clark Springfield Sr
x-Vaughn Dorsey Waterloo Sr
x-Caleb Francis Waterloo Sr
Gabe Lanzer Sebring Sr
x-Evan Ohlin Springfield Sr
Jake Portolese McDonald Jr
x-Zach Rasile McDonald Sr
Kyle Shockley Waterloo Jr
Second team
Ziad Aziz McDonald Sr
Beau Brungard Springfield So
Austin Governor Mineral Ridge Jr
Todd Henning Western Reserve Sr
Jake Hunter Sebring Sr
Anthony Lucente Lowellville Fr
Mason Robison Jackson-Milton Jr
Carson Rouse Sebring Sr
Honorable mention
¯ Springfield – Clay Medvec, Jr; Mineral Ridge – Jalen Royal-Eiland, Jr; McDonald – Parker Higgins, Sr; Western Reserve – Noah Klasic, Jr; Jackson-Milton – AJ Bouch, Jr; Sebring – Connor Shepherd, Jr; Lowellville – Vinny Ballone, Fr; Waterloo – Luke Simons, So.
NORTHEASTERN ATHLETIC CONFERENCE
First team
Matt Church Bristol Sr
Bert Jones Windham So
Logan Lendak Badger Sr
Tyler Roscoe Mathews Sr
John Tropf Newbury Sr
Mike Wiebe Bristol Sr
Jonah Wilkerson Pyma. Valley Jr
Second team
Nick Church Bristol So
Aiden Force Lordstown Jr
Jay Frank Lordstown Jr
Dominic Greenwood Mathews So
Jordan Kellar Chalker So
Tanner Rhoades Pyma. Valley Jr
Robert Verba Pyma. Valley Sr
Noah Wilkerson Pyma. Valley Sr
Honorable mention
¯ Pymatuning Valley – Mason Inman, Jr; Stuart Struna Sr; Maplewood – Gavin Ainsley, So; Connor Steffens, So; Badger – Brad Hamilton, Fr; Jack Lendak, So; Mathews – Vincent Greenwood, So; Vinny Sharp, So; Bristol – Seth Mooney, So; Matt Stephens, Sr; Lordstown – Austin Milhoan, Sr; Seth Stevens, Jr; Chalker – Derek Sherwood, Fr; James Stull, Fr; Windham – Mikiylen Jones, So; Colton Maiorca, So; Bloomfield – Ryan Bouker, So; Ben Peterson, So; Newbury – Noah Arnold, Sr; Jacob Orms, Sr.
Girls baskeball
ALL-AMERICAN CONFERENCE RED TIER
¯ Player of the year: Faith Burch, Harding
First team
Emma Bartlett Fitch Jr
Kamarah Bender Harding Jr
Faith Burch Harding Jr
Courtney Clark Howland Fr
Marissa Ieraci Canfield Jr
Diamond Phillips Harding Jr
Maria Torre Boardman Jr
Grace Mangapora Canfield Sr
Second team
Raegan Burkey Boardman Jr
Maria Dellimuti Howland Sr
Alyssa Dill Canfield So
Karlie Heilman Harding Sr
Alyssa Pompelia Howland So
Summer Sammarone Canfield So
Daria Williams Fitch Sr
STEEL VALLEY CONFERENCE
First team
Delana Brown East Jr
Katie Hough Mooney Jr
Cara McNally Ursuline Jr
Caitlin Perry Mooney Sr
Brianna Thompson East Jr
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Player of the year: Jackie Grisdale, Poland
First team
Kailyn Brown Poland Sr
Marissa Cave Girard Jr
Emma Elia Struthers Jr
Aneziah Fryer Niles Sr
Lexi Giles South Range So
Jackie Grisdale Poland Jr
Izzy Lamparty South Range Jr
Second team
Jackie Adler Hubbard Sr
Brooke Bobbey Poland Sr
Bree Kohler South Range Jr
Chloe Neider Struthers Fr
Maggie Pavlansky Lakeview Fr
Sieasia Triplett Girard Fr
ALL-AMERICAN CONFERENCE BLUE TIER
¯ Player of the year: Emma Gumont, Champion; Shar-Da Williamson, Liberty
First team
Savannah Dodrill Champion Sr
Emma Gumont Chamion Jr
Sophia Hook Brookfield Fr
Breeana Hutson Newton Falls Jr
Krista Perry Crestview Jr
Jenna Reppart LaBrae Jr
Demi Watson Liberty Fr
Shar’Da Williamson Liberty Sr
Second team
India Armour-Clark Campbell Sr
Madison Haidet Newton Falls Jr
Tanner Hoffer Crestview Sr
Rebecca Litz Brookfield Sr
Laura McCoy LaBrae Fr
Cianna Smith Liberty Fr
Delia Watson Liberty Sr
Brooke Whitt Champion Jr
MAHONING VALLEY ATHLETIC CONF.
First team (x-unanimous)
Sophia Costantino McDonald Jr
Alexa Harkins Mineral Ridge Sr
x-Molly Howard McDonald Jr
x-Haylee Kachner Waterloo Sr
Jacey Mullen Springfield Fr
x-Alyssa Serensky Western Reserve Sr
x-Abigail Spalding Jackson-Milton Sr
x-Danielle Vuletich Western Reserve Jr
Second team
Maddy Howard McDonald Jr
Fran Kesner Mineral Ridge Sr
Kylee Kosek Springfield Jr
Grace McDevitt Jackson-Milton Sr
Kennedy Miller Western Reserve Jr
Sammie Moore Lowellville So
Olivia Pater Western Reserve Jr
Brooke Waldeck Waterloo Jr
Honorable mention
¯ Mineral Ridge – Candice Miller, Jr; McDonald – Taylor Tuchek, Jr; Western Reserve – Brooke Schantz, Fr; Jackson-Milton – Courtney Mercer, Sr; Sebring – Aebi D’Ostroph, Jr; Emma Whaley, Jr; Lowellville – Samantha Kelly, So; Waterloo – Abbi Carpenter, Sr.
NORTHEASTERN ATHLETIC CONFERENCE
First team
Kendall Baker Pyma. Valley Sr
Zahra Cunningham Windham So
Ashley Deans Mathews So
Holly Hamilton Newbury So
Brittany Mooney Bristol Jr
Grace Popovich Badger Jr
Baylie Starcher Maplewood So
Marissa Ventura Maplewood So
Belle Zirzow Bristol So
Second team
Bella Greenwood Mathews So
Lauryn Hamilton Badger Sr
Calena Jablonski Badger Jr
Paige Kramar Badger Sr
Madison Murray Maplewood Sr
Livia Rhodes Chalker So
Ava Spano Lordstown Jr
Honorable mention
¯ Pymatuning Valley – Cali Siembor, So; Ellie Stroke, Sr; Maplewood – Hannah Gaylog, So; Emily Kohlmorgan, Sr; Badger – MacKenzie Gross, Fr; Addison Thompson, Fr; Mathews – Mya Macgregor, So; Bristol – Jaylyn Mullenax, So; Brooklyn Swiger, So; Lordstown – Lexie Drewek, Jr; Chalker – Morgan Brook, Jr; Mia Russomanno, Fr; Windham – Paige Collins, Sr; Kayla Ladd, Sr; Newbury – Grace Laster, Fr; Sage Neidbalson, Sr.
Wrestling
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Wrestler of the year: Anthony Czap, South Range
First team
106 Hunter Newell South Range Fr
113 Gavin Pahanish South Range So
120 Michael Markulin South Range Fr
126 Conner Burrus Hubbard Jr
132 Clayton Kramer South Range So
138 Alex DelGarbino Girard Sr
145 Jacob Caudle Poland Jr
152 Shawn Thomas Girard Sr
160 Colt Edgar Jefferson Jr
170 Dillon Smith Poland So
182 Justice Smith Poland Sr
195 Cade Holmes South Range Sr
220 Dan Pagan Poland Sr
285 Stephen Solic Poland Fr
Second team
106 .J. McCarthy Hubbard So
113 Frankie Garcia Poland So
120 Kyle O’Hara Girard Jr
126 Cotton McCloskey Girard Jr
132 Tyler Smith Poland So
138 Naseem Moali South Range Jr
145 Jacob Starkey South Range Fr
152 Logan Cormell South Range So
160 Patrick Brown Hubbard Sr
170 Joel McCracken Girard Sr
182 Lucas Woodworth Jefferson Jr
195 Tommy Kushner Poland Fr
220 Zach Harper Girard Jr
285 Michael Lally South Range So
Boys bowling
ALL-AMERICAN CONFERENCE RED TIER
¯ Player of the year: Larry Iagulli, Fitch
First team
Noah Balogh Canfield
Jacob Burkey Boardman
Chris Guesman Howland
Larry Iagulli Fitch
Mason McVicker Harding
Braylen Schuller Harding
Joe Tarazewski Boardman
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Player of the year: Jared Medvec, Struthers
First team
Jared Medvec Struthers Jr
Johnny Morris Struthers Sr
Charles Pawlosky Lakeview So
Conner Pawlosky Lakeview Jr
Nathan Zook Niles Sr
Second team
Brandon Fulytar Struthers Sr
Sean Lane Struthers So
Jonathan Moore Girard Sr
Sebastian Ruddy Lakeview Fr
Aidan Schuler Hubbard Sr
ALL-AMERICAN CONFERENCE BLUE TIER
¯ Player of the year: Lucas Lancaster, LaBrae
First team
Matt Angell Champion
Taner Daub Crestview
AJ Haywood Brookfield
Willis Howell Champion
DJ Kiskaddin Brookfield
Ezra Knepper Champion
Lucas Lancaster LaBrae
Nick Spisak Liberty
Girls bowling
ALL-AMERICAN CONFERENCE RED TIER
¯ Player of the year: Lexus Petrich Boardman
First team
Kayla Bross Howland
Elexis Forte Howland
Rachel Hoffman Fitch
Lexus Petrich Boardman
Fatima Rehman Boardman
Marissa Stear Harding
Cassandra Wasilewski Fitch
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Player of the year: Rachel Foreback, Girard
First team
Cierra Anzelmo Girard Jr
Rachel Foreback Girard Jr
Jenny Reebel Hubbard Sr
Madison Stanton Struthers Jr
Heidi Trautman Girard Sr
Second team
Shyana Beers Niles Sr
Catelyn Cowger Niles Sr
Hannah Hoffman Struthers Sr
Caitee Kachurik Lakeview Jr
Sydney Schlabs Niles jr
ALL-AMERICAN CONFERENCE BLUE TIER
¯ Player of the year: Ashley Nicholas, Champion
First team
Emilee Bebech Brookfield
Rachel Davidson LaBrae
Molly Jones LaBrae
Taylor King Campbell
Makenzie McBride Liberty
Ashley Nicholas Champion
Brianna Williams Champion
Boys swimming
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Swimmer of the year: Jason Wilson, Poland
First team
50 freestyle Chris Lattanzio Poland Fr
100 free Dominic Panozzo Hubbard So
200 free Dominic Pannozo Hubbard So
500 free Van Blasko Poland So
100 back Jason Wilson Poland Sr
100 breast Giovanni Walley Hubbard Fr
200 IM Jason Wilson Poland Sr
200 free relay Poland
Van Blasko So
Derek Dunham Fr
Chris Lattanzio Fr
Jason Wilson Sr
400 free relay Hubbard
Sam Esposito So
Ryan Grigsby Fr
Dominic Panozzo So
Giovanni Walley Fr
Medley relay Poland
Van Blasko So
Derek Dunham Fr
Chris Lattanzio Fr
Jason Wilson Sr
Second team
50 freestyle Jordan Dille Jefferson Fr
100 free Chris Lattanzio Poland Fr
200 free Giovanni Walley Hubbard Fr
100 back Adam Yoder Hubbard Jr
100 breast Derek Dunham Poland Fr
200 IM Adam Yoder Hubbard Jr
Girls swimming
NORTHEAST-8 CONFERENCE
¯ Swimmer of the year: Preslie Bodine, Poland
First team
50 freestyle Izzy Hanek Jefferson Fr
100 free Izzy Hanek Jefferson Fr
200 free Olivia Wasko Girard Fr
500 free Maddy Bennett S. Range Jr
100 back Sierra Szuhay Jefferson Sr
100 breast Preslie Bodine Poland Fr
200 IM Sierra Szuhay Jefferson Sr
200 free relay Jefferson
Annalise Glink Fr
Izzy Hanek Fr
Alyssa Meaney Sr
Sierra Szuhay Sr
400 free relay Poland
Preslie Bodine Fr
Gianna Stanich Sr
Carly Ungaro Sr
Rachel Wolfe Sr
200 medley relay Poland
Preslie Bodine Fr
Gianna Stanich Sr
Carly Ungaro Sr
Rachel Wolfe Sr
Second team
50 freestyle Preslie Bodine Poland Fr
100 free Carly Ungaro Poland Sr
200 free Alyssa Meaney Jefferson Sr
100 back Rachel Wolfe Poland Sr
100 breast Carly Ungaro Poland Sr
200 IM Maddy Bennett S. Range Jr