×

Winter sports all-conference

Boys basketball

ALL-AMERICAN CONFERENCE

¯ Player of the Year: Ethan Andersen, Sr, Boardman

First team

Ethan Andersen Sr Boardman

Aston Bates Sr Harding

Troy DePietro Jr Boardman

Trey Dye Sr Canfield

Dom Foster Jr Harding

Anthony Massucci Jr Howland

Todd Simons Sr Fitch

Allen Underwood Jr Fitch

Second team

Gabe Badea Jr Howland

D.J. Evans Sr Boardman

Duncan Moy Fr Harding

Nick Pantelakis Sr Canfield

Luke Ryan Jr Boardman

Spencer Smith Sr Boardman

Jordan Sperling Sr Howland

NORTHEAST-8 CONFERENCE

¯ Player of the Year: Trey Metzka, Struthers

First team

Andrew Centofanti Poland

Douglas Foster Niles

Brendon Kilpatrick Lakeview

Trey Metzka Struthers

Robert Ray Jefferson

Aidan Slocum Struthers

Brandon Washington Struthers

Second team

Thomas Cardiero Girard

Ryan Carnahan Lakeview

Christian Colosimo Poland

Ross Dedo Poland

Ronnie Leonard Struthers

Eli Taylor South Range

MAHONING VALLEY ATHLETIC CONFERENCE

GRAY TIER

¯ Player of the Year: Joey Kline, Newton Falls

¯ Coach of the Year: Roy Sembach, Newton Falls

First team

James Davis Jr Liberty

Haden Gibson Sr Brookfield

Drake Golden Sr Crestview

Josh Honeycutt Sr Newton Falls

Isaiah Jones So Brookfield

Landen Kiser Sr LaBrae

Joey Kline Sr Newton Falls

Skevos Kouros Jr Campbell

Connor Meyer Sr LaBrae

Jameer Weaver Jr Liberty

Austin Willforth Sr Champion

Second team

O’Marion Dawson Sr Liberty

Jordan Dowling Jr Newton Falls

Tre’von Drake Jr LaBrae

Trayvon Edwards Jr Champion

Collin Michaels Sr Campbell

Kirkland Miller So Crestview

Donovan Pawlowski So Brookfield

Aidan Stephens Jr LaBrae

Honorable mention

¯ Brookfield: David Pawlowski, Jr; Campbell: Christien James, Jr; Champion: Chase Lindsay, Sr; Crestview: Tony Perorazio, Sr; LaBrae: Devin Carter, Jr; Liberty: Rushad Chambers, Jr; Newton Falls: Cole Marquette, Sr

MAHONING VALLEY ATHLETIC CONFERENCE

SCARLET TIER

¯ Co-Players of the Year: Jake Portolese, Sr, McDonald; Kyle Shockley, Sr, Waterloo

¯ Coach of the Year: Jimmy Franceschelli, McDonald

First team

Vinny Ballone o Lowellville

Dominic Carkido Sr McDonald

Miles Culp Sr McDonald

Ryan Gordon Sr Western Reserve

Noah Klasic Sr Western Reserve

Jake Portolese Sr McDonald

Mason Robison Sr Jackson-Milton

Jalen Royal-Eiland Sr Mineral Ridge

Kyle Shockley Sr Waterloo

RJ Smith Sr Springfield

Adam Wharry Jr Springfield

Second team

Beau Brungard Jr Springfield

Austin Governor Sr Mineral Ridge

Cole Grope Sr Jackson-Milton

Anthony Lucente So Lowellville

Alex Rothwell Jr Springfield

Jack Sandel Sr Waterloo

Eli Street Sr McDonald

Triston Weiss Sr Mineral Ridge

Honorable mention

¯ Jackson-Milton: Nick McGinnis, Sr; Lowellville: Cole Bunofsky, Sr; McDonald: Anthony Ragazzine, Sr; Mineral Ridge: Maurice Clark, Sr; Sebring: Connor Shepherd, Sr; Dylan Johnson, Sr; Springfield: Clay Medvec, Sr; Waterloo: Gavin English, Sr; Western Reserve: Jake Pappagallo, Sr

Girls basketball

ALL-AMERICAN CONFERENCE

¯ Player of the Year: Kamarah Bender, Sr, Harding

First team

Kamarah Bender Sr Harding

Faith Burch Sr Harding

Raegan Burkey Sr Boardman

Courtney Clark So Howland

Zayda Creque So Fitch

Alyssa Dill Jr Canfield

Diamond Phillips Sr Harding

Alyssa Pompelia Jr Howland

Second team

Gianna DeLucia Jr Canfield

Jamie DeSalvo Jr Howland

Marissa Ieraci Sr Canfield

Mackenzie Riccitelli Fr Boardman

Summer Sammarone Jr Canfield

Katie Stamp Sr Boardman

Alasha Williams Sr Harding

NORTHEAST-8 CONFERENCE

¯ Player of the Year: Jackie Grisdale, Poland

First team

Lexi Giles South Range

Jackie Grisdale Poland

Morgan Kluchar Poland

Izzy Lamparty South Range

Chloe Neider Struthers

Maggie Pavlansky Lakeview

Taylor Skinner Jefferson

Second team

Mary Brant Poland

Ella Croyle Struthers

Bree Kohler South Range

Kennadie Mullen Jefferson

Sophie Murphy Hubbard

Sieasia Triplett Girard

MAHONING VALLEY ATHLETIC CONFERENCE

GRAY TIER

¯ Co-Players of the Year: Sophia Hook, So, Brookfield; Krista Perry, Sr, Crestview

¯ Coach of the Year: Ken Forsythe, Brookfield

First team

Emma Gumont Sr Champion

Mara Halas Sr Crestview

Madison Haidet Sr Newton Falls

Sophia Hook So Brookfield

Breanna Hutson Sr Newton Falls

Laura McCoy So LaBrae

Krista Perry Sr Crestview

Audrey Reardon Jr Brookfield

Jenna Reppart Sr LaBrae

Demi Watson So Liberty

Brooke Whitt Sr Champion

Second team

Briley Daniels Jr LaBrae

Aaliyah Foster Fr Liberty

Katie Gibson So Brookfield

Ava Howell Jr Champion

Payton Huff Sr Crestview

Katie Logan So Brookfield

Jaylynn Nicholas Sr Newton Falls

Mia Parker Fr Liberty

Cianna Smith So Liberty

Honorable mention

¯ Brookfield: Abby DeJoy, So; Campbell: Cayla Marshall, Jr; Champion: Lorinda Dodrill, Jr; Crestview: Ashton Hughes, Jr; LaBrae: Lenox McConaughey, Sr; Liberty: Allyson Jones, Jr; Newton Falls: Courtney Hankins, Sr

NOTE: More winter sports all-conference honors will be published in future editions as space allows.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
     

COMMENTS

Starting at $4.62/week.

Subscribe Today