Schedule
(Subject to change)
TONIGHT
Boys basketball
Div. II sectional bracket finals
¯ Lakeview at Chaney, 7
¯ Poland at Canfield, 7
¯ East at Struthers, 7
¯ Ursuline at West Branch, 7
Div. III sectional bracket finals
¯ Mineral Ridge at Garfield, 7
¯ Champion at Pymatuning Valley, 7
¯ Liberty at LaBrae, 7
¯ Brookfield at Newton Falls, 7
¯ Canton Central Catholic at S. Range, 7
¯ St. Thomas Aquinas at Springfield, 7
¯ Cardinal Mooney at Columbiana, 7
Div. IV sectional bracket finals
¯ Newbury at Bristol, 7
¯ Badger at Windham, 7
¯ Lordstown at John F. Kennedy, 7
¯ Jackson-Milton at McDonald, 7
¯ Lowellville at Mathews, 7
¯ Valley Christian at Southern Local, 7
¯ Lisbon at Sebring, 7
Girls basketball
Div. I district final at Ravenna
¯ Warren G. Harding vs. Stow-Munroe Falls, 7
Bowling
¯ Division II boys state tournament, 10:30 a.m.; includes Girard: Robert Jackson, Thomas Mohn, Jonathan Moore, Nathan Moore, Jason Owen, Josh Shepherd, Brett Ziegler
SATURDAY
Boys basketball
Division I sectional bracket finals
¯ Wooster at Boardman, 7
¯ Hudson at Warren G. Harding, 7
Girls basketball
Div. II district final at Austintown Fitch
¯ West Branch vs. Poland, 7
Div. III district final at Lakeview
¯ Champion vs. Garfield, 1
Div. III district final at Struthers
¯ Crestview vs. South Range, 7
Div. IV district final at Grand Valley
¯ Bristol vs. Cornerstone Christian, 4
Div. IV district final at Mineral Ridge
¯ McDonald vs. Western Reserve, 4
Wrestling
¯ Division I sectional at Chagrin Falls Kenston, 9:30 a.m.; includes Austintown Fitch, Boardman
¯ Division II sectional at West Branch, 9:30 a.m.; includes Howland, Canfield, West Branch, Hubbard, Poland, Girard
¯ Division III sectional at Burton Berkshire, 9:30 a.m.; includes Garfield, Grand Valley, Liberty, Pymatuning Valley, Brookfield, Chalker
¯ Division III sectional at Rootstown, 9:30 a.m.; includes South Range, Crestview, East Palestine, Springfield, Columbiana, Western Reserve, Jackson-Milton
Bowling
¯ Division II girls state tournament, 10:30 a.m.; includes Girard: Cierra Anzelmo, Shianne Bigelow, Rachel Foreback, Maddie Moore, Taylor Tillman, Heidi Trautman; Champion’s Ashley Nicholas; Hubbard’s Bethany Jones
COMMENTS
[vivafbcomment]