×

Scoreboard

BOYS BOWLING

AAC CHAMPIONSHIPS

Blue Tier

¯ TEAM STANDINGS: LaBrae 2,561, Champion 2,546, Brookfield 2,420, Liberty 2,387, Campbell 1,999, Crestview 1,994.

¯ LaBRAE (2,561): Lucas Lancaster 238-177–415, Matthew Goldner 204-198–402, Conner Natali 146-191–337, Brent Sanderson 150-146–296, Zach Keller 156, Josh Bates 129. BAKER — 202, 137, 168, 157, 162

¯ MVP: D.J. Kiskadden (Brookfield) 216-207–423

AAC CHAMPIONSHIPS

Red Tier

¯ TEAM STANDINGS: Boardman 2,863, Warren G. Harding 2,697, Howland 2,569, Austintown Fitch 2,560, Canfield 2,523.

¯ BOARDMAN (2,863): Jacob Burkey 169-258–427, Daniel Enright 195-194–389, Joe Taraszewski 195-194–389, Rees Beckman 168-15–343, Chase Caroline 182, Sub 193. BAKER — 190, 173, 160, 209, 208

GIRLS BOWLING

AAC CHAMPIONSHIPS

Blue Tier

¯ TEAM STANDINGS: Champion 2,088, LaBrae 1,959, Liberty 1,852, Brookfield 1,838, Campbell 1,563, Crestview 1,484.

¯ CHAMPION (2,088): Brianna Williams 139-154–294, Ashley Nicholas 134-156–290, Megan Crevier 120-165–285, Krysa Dickson 149-123–272, Kyra Dickson 117-149–266. BAKER — 209, 138, 125, 106, 105

¯ MVP: Molly Jones (LaBrae) 129-182–311

AAC CHAMPIONSHIPS

Red Tier

¯ TEAM STANDINGS: Boardman 2,582, Howland 2,175, Austintown Fitch 2,001, Warren G. Harding 1,979, Canfield 1,484.

¯ BOARDMAN (2,582): Alayna Turillo 190-199–389, Lexus Petrich 203-153–356, Josalyn Hibbard 162-177–339, Sam Hoffman 155-159–314, Fatima Rehman 162-145–307. BAKER — 153, 145, 175, 202, 202

Schedule

TONIGHT

Girls basketball

¯ Howland at Austintown Fitch, 7

¯ Warren G. Harding at Ursuline, 7

¯ Niles at Girard, 7

¯ Hubbard at Jefferson, 7

¯ Lakeview at Poland, 7

¯ South Range at Struthers, 7

¯ East Liverpool at Crestview, 7

¯ Wellsville at East Palestine, 7

¯ Sebring at Springfield, 7

¯ Columbiana at United Local, 7

¯ Mineral Ridge at Waterloo, 7

¯ McDonald at Jackson-Milton, 7

¯ Lowellville at Western Reserve, 7

¯ Mathews at Maplewood, 6:15

¯ Lordstown at Badger, 7

¯ Leetonia at Heartland Christian, 5:30

¯ Bristol at Chalker, 6

¯ John F. Kennedy at St. Thomas Aquinas, 7

¯ Newbury at Windham, 6

Wrestling

¯ Boardman at Marlington, 5:30

Bowling

¯ Howland at Warren G. Harding, 4

¯ Bloomfield at Niles (girls only), 4

¯ Champion at LaBrae, 4

¯ Lordstown at Ursuline, 4

¯ Crestview at Liberty, 4

¯ Brookfield at Chalker, 4

¯ John F. Kennedy at Wellsville, 4

TUESDAY

Boys basketball

¯ Austintown Fitch at Canfield, 7

¯ Howland at Boardman, 7

¯ Ursuline at Chaney, 7

¯ Niles at Jefferson, 7

¯ East at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Marlington at West Branch, 7

¯ Girard at Hubbard, 7

¯ South Range at Poland, 7

¯ Lakeview at Struthers, 7

¯ Champion at John F. Kennedy, 7

¯ Kirtland at Grand Valley, 7:30

¯ Crestview at Brookfield, 7

¯ Liberty at Newton Falls, 7

¯ East Palestine at United Local, 7

¯ Pymatuning Valley at Newbury, 7

¯ Campbell at LaBrae, 7

¯ McDonald at Springfield, 7

¯ Columbiana at Leetonia, 7

¯ Western Reserve at Mineral Ridge, 7

¯ Maplewood at Lordstown, 6

¯ Badger at Bristol, 7

¯ Sebring at Jackson-Milton, 7

¯ St. Thomas Aquinas at Valley Christian, 7

¯ Windham at Chalker, 7

¯ Lowellville at Waterloo, 7

Bowling

¯ Canfield at Boardman, 4

¯ Ursuline at Cardinal Mooney, 4

¯ Campbell at Brookfield, 4

¯ McDonald at Lordstown, 4

COMMENTS