Records
Boys basketball
Through Jan.12
Overall Records
Division I
c-Boardman 8-0
t-Harding 8-5
c-Austintown Fitch 6-4
c-Canton District; t-Twinsburg District
Division II
Struthers 8-1
Chaney 9-3
West Branch 10-3
Poland 6-3
Canfield 7-5
Lakeview 6-7
Ursuline 5-7
Hubbard 3-5
Girard 3-7
Howland 3-7
East 3-8
Niles 2-8
All schools in Boardman District
Division III
w-Newton Falls 9-1
s-Columbiana 10-2
w-Pymatuning Valley 8-2
w-Garfield 6-2
w-LaBrae 7-3
s-South Range 7-3
w-Champion 7-4
s-Springfield 6-4
w-Brookfield 6-6
s-Cardinal Mooney 5-5
w-Mineral Ridge 5-5
s-East Palestine 4-6
w-Grand Valley 4-6
s-Crestview 4-8
w-Liberty 3-8
s-Campbell 3-8
w-Warren District; s-Salem District
Division IV
s-McDonald 11-1
gv-Bristol 8-1
s-Mathews 8-4
gv-Windham 5-4
s-Lowellville 6-5
s-Western Reserve 6-7
gv-Lordstown 4-6
s-Jackson-Milton 4-9
gv-John F. Kennedy 2-7
gv-Maplewood 2-8
s-Valley Christian 1-7
gv-Badger 2-8
gv-Chalker 1-11
s-Leetonia 0-7
gv-Grand Valley District; s-Struthers District
LEAGUE STANDINGS
All-American Conference-Red Tier
Austintown Fitch 2-0
Harding 1-0
Boardman 1-0
Canfield 0-2 Howland 0-2
All-American Conference-Blue Tier
Newton Falls 4-0
Champion 3-1
LaBrae 3-1
Crestview 2-3
Liberty 1-3
Campbell 1-3
Brookfield 1-4
Steel Valley Conference
Chaney 2-0
Cardinal Mooney 2-1
Ursuline 1-1
East 0-3
Northeast-8 Conference
Poland 5-0
Struthers 4-1
Lakeview 3-2
Girard 2-3
South Range 2-3
Jefferson 2-3
Niles 1-4
Hubbard 1-4
Mahoning Valley Athletic Conference
McDonald 5-1
Waterloo 5-1
Sebring 4-2
Springfield 4-2
Mineral Ridge 3-4
Western Reserve 2-4
Lowellville 1-5
Jackson-Milton 1-6
Northeastern Athletic
Conference
Bristol 7-0
Pymatuning Valley 4-1
Mathews 5-2
Lordstown 4-2
Windham 5-3
Newbury 2-5
Badger 1-5
Maplewood 1-5
Chalker 1-6
Eastern Ohio Athletic
Conference
Columbiana 5-0
Southern 4-1
Lisbon 4-1
Wellsville 2-2
East Palestine 2-3
United 0-4
Leetonia 0-6
Portage Trail Conf.-County Division
Garfield 5-1
Crestwood 5-1
Mogadore 4-1
Lake Center Christian 3-3
Southeast 2-3
Rootstown 1-5
Valley Christian 0-6
Girls basketball
Through Jan. 12
Overall Records
Division I
Harding 11-2
Canfield 10-3
Howland 8-5
Fitch 4-7
Boardman 3-10
Division II
West Branch 10-2
Poland 10-2
Cardinal Mooney 7-4
East 7-5
Struthers 7-5
Girard 5-7
Niles 4-10
Chaney 2-10
Lakeview 1-12
Hubbard 1-12
Division III
Champion 12-2
Liberty 12-2
Columbiana 8-3
Garfield 7-3
Crestview 9-4
South Range 9-4
LaBrae 8-4
Pymatuning Valley 8-4
East Palestine 6-5
Springfield 5-7
Grand Valley 5-7
Ursuline 5-9
Campbell 3-8
Mineral Ridge 3-8
Division IV
Maplewood 12-0
McDonald 11-1
Western Reserve 10-2
John F. Kennedy 7-3
Newton Falls 8-4
Badger 5-3
Jackson-Milton 6-4
Bristol 6-5
Leetonia 5-6
Mathews 5-7
Brookfield 4-7
Lowellville 3-7
Windham 3-9
Chalker 1-10
Valley Christian 1-7
Lordstown 0-8
League Standings
All-American Conference-Red Tier
Team Rec.
Harding 1-0
Canfield 3-1
Howland 2-1
Austintown Fitch 0-2
Boardman 0-2
All-American Conference-Blue Tier
Champion 5-0
Liberty 5-0
Newton Falls 3-2
LaBrae 2-3
Crestview 2-3
Brookfield 1-5
Campbell 0-5
Steel Valley Conference
Cardinal Mooney 4-0
East 2-1
Ursuline 1-2
Chaney 0-4
Northeast-8 Conference
Poland 7-0
South Range 5-1
Struthers 5-2
Jefferson 3-3
Niles 3-4
Girard 3-4
Lakeview 1-6
Hubbard 0-7
Mahoning Valley Athletic Conference
McDonald 7-0
Western Reserve 6-1
Jackson-Milton 5-2
Waterloo 3-3
Mineral Ridge 2-5
Springfield 2-4
Lowellville 1-5
Sebring 0-6
Northeastern Athletic
Conference
Maplewood 8-0
Pymatuning Valley 6-2
Mathews 5-3
Bristol 5-2
Badger 4-3
Newbury 2-4
Windham 2-6
Chalker 1-7
Lordstown 0-7
Eastern Ohio Athletic
Conference
Columbiana 5-0
United 4-2
East Palestine 2-2
Lisbon 2-2
Leetonia 2-3
Southern 0-2
Wellsville 0-4
Portage Trail Conf.-County Division
Crestwood 5-1
Mogadore 4-1
Garfield 3-1
Southeast 3-1
Lake Center Christian 2-3
Rootstown 1-5
Valley Christian 0-6
NOTE: Records are unofficial. Coaches or athletic directors should send
corrections to sports@tribtoday.com