×

Prep scoreboard

Boys basketball

THURSDAY’S SCORES

Area games

¯ Chaney 66, Farrell, Pa. 43

Around Ohio

¯ Attica Seneca E. 43, New Washington Buckeye Cent. 40

¯ Beechwood, Ky. 89, Cin. Dohn High School 47

¯ Bellville Clear Fork 69, Galion 32

¯ Bucyrus Wynford 57, Morral Ridgedale 45

¯ Byesville Meadowbrook 46, Cambridge 18

¯ N. Robinson Col. Crawford 72, Sycamore Mohawk 61

¯ Ontario 78, Caledonia River Valley 74

¯ Seneca, Pa. 57, Conneaut 47

¯ Shelby 52, Marion Harding 49

¯ Upper Sandusky 58, Carey 43

¯ Versailles 54, Rockford Parkway 31

¯ Zanesville Rosecrans 81, Fairfield Christian 41

OVERALL RECORDS

Unofficial

Division I

c-Boardman 11-1

t-Harding 10-6

c-Austintown Fitch 7-6

c-Canton District; t-Twinsburg District

Division II

Struthers 10-1

West Branch 12-3

Chaney 12-3

Poland 9-4

Canfield 8-6

Lakeview 7-8

Ursuline 7-8

Girard 5-9

Hubbard 3-8

Niles 3-9

Howland 3-10

East 3-11

All schools in Boardman District

Division III

w-Newton Falls 13-1

s-Columbiana 12-3

w-LaBrae 10-3

w-Garfield 8-3

w-Pymatuning Valley 9-3

s-South Range 8-5

w-Mineral Ridge 8-6

s-Springfield 7-6

w-Champion 7-7

w-Brookfield 9-7

s-Cardinal Mooney 7-6

s-East Palestine 5-8

w-Grand Valley 6-8

w-Liberty 6-8

s-Crestview 4-10

s-Campbell 3-11

w-Warren District; s-Salem District

Division IV

s-McDonald 13-1

g-Bristol 9-3

s-Mathews 8-6

g-Windham 5-7

s-Lowellville 6-8

s-Western Reserve 6-10

g-Lordstown 4-6

s-Jackson-Milton 5-10

g-Badger 4-11

s-Valley Christian 2-9

g-John F. Kennedy 3-10

g-Maplewood 2-11

g-Chalker 1-14

s-Leetonia 0-9

g-Grand Val. District; s-Struthers District

LEAGUE STANDINGS

Unofficial

All-American Conference-Red Tier

Boardman 4-0

Harding 3-1

Austintown Fitch 2-2

Canfield 1-3 Howland 0-4

All-American Conference-Blue Tier

Newton Falls 7-0

LaBrae 5-1

Champion 3-4

Liberty 4-3

Crestview 2-5

Brookfield 2-5

Campbell 1-6

Steel Valley Conference

Chaney 4-0

Cardinal Mooney 2-1

Ursuline 1-2

East 0-4

Northeast-8 Conference

Poland 6-1

Struthers 6-1

Girard 4-3

Lakeview 4-3

South Range 3-4

Jefferson 2-5

Niles 2-5

Hubbard 1-6

Mahoning Valley Athletic Conference

McDonald 7-1

Waterloo 7-1

Springfield 5-3

Mineral Ridge 5-4

Sebring 4-4

Western Reserve 2-6

Jackson-Milton 2-7

Lowellville 1-7

Northeastern Athletic Conference

Bristol 8-0

Pymatuning Valley 6-1

Lordstown 4-2

Mathews 5-3

Windham 5-4

Newbury 3-6

Badger 3-6

Chalker 1-7

Maplewood 1-7

Eastern Ohio Athletic Conference

Columbiana 6-1

Southern 7-1

Lisbon 4-2

East Palestine 3-4

Wellsville 4-3

United 0-6

Leetonia 0-7

Portage Trail Conf.-County Division

Crestwood 7-1

Garfield 5-1

Mogadore 4-2

Lake Center Christian 3-3

Southeast 2-4

Rootstown 1-5

Valley Christian 1-7

Girls basketball

THURSDAY’S SCORES

Area games

¯ Lakeview 46, Niles 37

¯ South Range 58, Hubbard 34

¯ Poland 62, Girard 31

¯ Struthers 61, Jefferson 29

¯ East Palestine 64, Southern Local 28

¯ Pymatuning Valley 60, Lordstown 12

¯ McDonald 54, Springfield 37

¯ Columbiana 56, Salem 50, OT

¯ Western Reserve 72, Mineral Ridge 42

¯ Maplewood 56, Windham 14

¯ Badger 40, Chalker 38

¯ Mathews 52, Newbury 41

¯ Lisbon 46, Leetonia 44

¯ Jackson-Milton 76, Sebring 22

¯ Waterloo 43, Lowellville 32

Around Ohio

¯ United Local 39, East Liverpool 23

¯ Beaver Local 61, Oak Glen, W.Va. 51

¯ Akr. Buchtel 57, Akr. Kenmore-Garfield 51

¯ Apple Creek Waynedale 55, Rittman 21

¯ Arlington 47, McComb 41

¯ Ashland Crestview 36, Collins Western Reserve 33

¯ Bascom Hopewell-Loudon 92, Lakeside Danbury 28

¯ Beallsville 56, Sarahsville Shenandoah 32

¯ Bellevue 77, Vermilion 23

¯ Belmont Union Local 86, Barnesville 29

¯ Berlin Hiland 99, Shelby 25

¯ Beverly Ft. Frye 86, Caldwell 25

¯ Botkins 49, Houston 35

¯ Castalia Margaretta 85, Sandusky Perkins 37

¯ Cin. Taft 47, Cin. NW 34

¯ Clyde 33, Huron 26

¯ Dalton 53, Doylestown Chippewa 46

¯ Fairport Harbor 55, Richmond Hts. 33

¯ Findlay 47, Lima Sr. 40

¯ Ft. Recovery 42, Coldwater 34

¯ Glouster Trimble 58, Crown City S. Gallia 34

¯ Greenwich S. Cent. 55, Plymouth 35

¯ Haviland Wayne Trace 53, Sherwood Fairview 45

¯ Martins Ferry 91, Richmond Edison 32

¯ N. Baltimore 41, Van Buren 40

¯ New Knoxville 51, St. Henry 28

¯ New Riegel 36, Sandusky St. Mary 23

¯ Portsmouth 45, Ironton Rock Hill 35

¯ Wapakoneta 45, Elida 41, OT

¯ Woodsfield Monroe Cent. 74, New Matamoras Frontier 47

¯ Yellow Springs 56, Franklin Middletown Christian 39

McDONALD 54, SPRINGFIELD 37

¯ McDONALD (13-1, 10-0): Taylor Tuchek 4 0-0 8, Lucy Wolford 1 0-0 2, Carley Stitt 2 0-0 6, Molly Howard 9 0-0 21, Maddy Howard 5 0-0 11, Sophia Costantino 3 0-0 6. Totals: FG 24; FT 0-4.

¯ SPRINGFIELD (7-9): Madison Lesnak 1 2-2 4, Kaila LaMorticella 1 1-2 4, Kylee Kosek 4 4-5 13, Abby Joseph 5 1-4 11, Jacey Mullen 1 3-4 5. Totals: FG 10-2; FT 11-17.

McDonald 17 12 8 17 – 54

Springfield 12 6 7 12 – 37

3-POINT GOALS: M – 6 (Mol. Howard 3, Stitt 2, Ma. Howard); S – 2 (Kosek, LaMorticella).

MAPLEWOOD 56, WINDHAM 14

¯ WINDHAM (4-13, 3-9): Paige Collins 2 0-3 4, Kayla Ladd 1 0-2 2, Tara Vansteenberg 1 0-0 3, Julia Jones 0 0-3 0, Zahra Cunningham 0 0-2 0, Makenzie Cales 0 0-1 0, Sarah Barker 0 2-2 2, Kaylee Nickel 0 0-0 0, Kristin Carducci 1 1-2 3. Totals: FG 5-31; FT 3-13.

¯ MAPLEWOOD (16-0, 11-0): Baylie Starcher 4 0-0 12, Emily Kohlmorgan 1 2-2 4, Madison Murray 1 2-4 5, Marissa Ventura 10 3-4 25, Hannah Gaylog 0 0-3 0, Emily Butler 1 0-2 2, Brooke Smith 2 2-2 6, Alexis Parthemer 1 0-0 2. Totals: FG 20-57; FT 9-17.

Windham 3 3 8 0 – 14

Maplewood 18 13 9 16 – 56

3-POINT GOALS: W – 1 (Vansteenberg); M – 7 (Starcher 4, Ventura 2, Murray). REBOUNDS: W – 24 (Cunningham 9); M – 36 (Kohlmorgan 7, Gaylog 7). ASSISTS: W – 4 (Collins 3); M – 14 (Starcher 3, Murray 3, Smith 3). JV SCORE: Maplewood, 18-6 two quarters.

BADGER 40, CHALKER 38

¯ CHALKER (2-13, 2-9 NAC): Nancy Wolfe 2 0-0 4, Bree Elser 3 0-0 7, Mia Russomanno 3 1-4 9, Livia Rhodes 1 5-6 7, Morgan Brook 4 0-0 9. Totals: FG 13; FT 6-10.

¯ BADGER (7-6, 5-4 NAC): Jessica Lovesee 2 0-0 4, Lauryn Hamilton 3 0-0 9, Missy Metz 1 0-0 2, Calena Jablonski 5 3-5 13, Paige Kramar 3 0-0 8, Grace Popovich 1 2-5 4. Totals: FG 15; FT 5-10.

Chalker 6 14 9 9 – 38

Badger 10 11 10 9 – 40

3-POINT GOALS: C – 4 (Russomanno 2, Brook, Elser); B – 5 (Hamilton 3, Kramar 2).

MATHEWS 52, NEWBURY 41

¯ MATHEWS (8-8, 8-3 NAC): Ashley Deans 5 5-9 17, Bella Greenwood 1 2-2 4, Jorja Bonar 1 0-1 2, Bria Gregory 3 1-2 7, Anna DelGarbino 1 0-0 2, Mya McGregor 2 1-1 5, Chelsea Hunter 1 0-0 2, Emma Smalley 2 0-0 5, Brooke Bauer 1 4-7 6. Totals: FG 18; FT 13-22.

¯ NEWBURY (2-8 NAC): Bre Thigpen 0 2-5 2, Grace Laster 6 2-3 15, Malarie Eggleston 1 0-0 2, Holly Hamilton 5 0-0 11, Sage Neidbalson 4 3-5 11. Totals: FG 16; FT 7-13.

Mathews 14 10 15 13 – 52

Newbury 8 10 9 14 – 41

3-POINT GOALS: M – 3 (Deans 2, Smalley); N – 2 (Hamilton, Laster).

JACKSON-MILTON 76, SEBRING 22

¯ SEBRING: Delaney Reggi 1 0-0 2, Abbi D’Strop 2 1-2 5, Emma Whaley 0 1-2 1, Bella Meir 3 0-0 6, Hannah Coss 3 2-2 8. Totals: FG 9; FT 4-6.

¯ JACKSON-MILTON (8-6): Grace McDevitt 4 2-2 10, Chelsea Williams 4 2-2 12, Paige Grope 1 0-0 2, Megan Fultz 1 1-2 3, Abby Spalding 12 0-0 24, Courtney Mercer 3 0-0 7, Kelsie Taylor 1 0-0 2, Julia Bogden 1 0-0 3, Kylie Wilson 1 0-0 2, Alyssa Deak 2 0-0 6, Emily Fultz 1 0-0 3, Camryn Mitchell 1 0-0 2. Totals: FG 25; FT 5-6.

Sebring 4 1 10 7 – 22

Jackson-Milton 16 17 21 22 – 76

3-POINT GOALS: S – 0; JM – 7 (Williams 2, Deak 2, Bogden, Fultz, Mercer). REBOUNDS: JM – 19 (Taylor 4). ASSISTS: JM – 11 (Mitchell 3).

SOUTH RANGE 58, HUBBARD 34

¯ SOUTH RANGE (11-5): Julia Gregory 0 0-0 0, Izzy Lamparty 5 5-7 15, Emily Irons 0 0-0 0, Bree Kohler 6 1-3 13, Mallory Vidman 3 2-3 8, Emma Cunningham 1 1-1 3, Lexi Giles 6 6-6 19. Totals: FG 21; FT 15-20.

¯ HUBBARD (1-15): Jackie Adler 4 0-0 12, Madison Casey 3 0-0 6, Toshe Stone 2 0-2 4, Maddy McCann 2 1-2 5, Gianna Micheline 0 0-2 0, Sophie Murphy 3 1-2 7. Totals: FG 14; FT 2-8.

South Range 18 3 18 19 – 58

Hubbard 9 12 8 5 – 34

3-POINT GOALS: SR – 1 (Giles); H – 4 (Adler 4). REBOUNDS: H – 19 (Stone 8). ASSISTS: H – 5. JV SCORE: South Range, 29-13.

POLAND 62, GIRARD 31

¯ GIRARD (9-8): Jalaya Brown 2 0-2 4, Marissa Cave 4 0-0 8, Sophie Griffith 2 0-0 4, Aly Durkin 1 0-0 2, Emily Fitzgerald 1 0-0 3, Madison Logue 2 2-2 6, Lindsay Cave 0 2-2 2, Sieasia Triplett 0 2-2 2. Totals: FG 10; FT 6-8.

¯ POLAND (14-2, 10-0): Jackie Grisdale 8 2-2 25, Brooke Bobbey 1 2-3 4, Kailyn Brown 3 1-2 8, Morgan Kluchar 3 3-3 9, Katie Masucci 2 0-0 6, Connie Cougras 1 0-0 2, Arianna Daniels 1 0-0 3, Sarah Forsyth 1 0-0 2, Hannah Masucci 1 1-2 3. Totals: FG 21; FT 9-12.

Girard 6 11 4 10 – 31

Poland 18 16 21 7 – 62

3-POINT GOALS: G – 1 (Fitzgerald); P – 11 (Grisdale 7, K. Masucci 2, Daniels, Brown). JV SCORE: Poland won.

WESTERN RESERVE 72, MIN. RIDGE 42

¯ WESTERN RESERVE (13-2, 9-1): Brooke Morris 1 0-0 2, Brooke Schantz 4 1-2 10, Olivia Pater 4 0-0 8, Danielle Vuletich 11 4-4 26, Kennedy Miller 3 0-0 8, Alyssa Serensky 5 1-2 14, Laura Sigworth 1 1-2 4. Totals: FG 29; FT 7-10.

¯ MINERAL RIDGE (6-9, 4-6): Candice Miller 2 6-9 11, Courtney Boyer 0 1-2 1, Morgan Sigley 2 0-0 5, Fran Kesner 2 0-0 4, Alexa Harkins 5 8-10 19, Danielle Aulet 1 0-0 2. Totals: FG 12; FT 15-21.

Western Reserve 22 15 18 17 – 72

Mineral Ridge 5 6 13 18 – 42

3-POINT GOALS: WR – 7 (Serensky 3, Miller 2, Schantz, Sigworth); MR – 3 (Harkins, Miller, Sigley). REBOUNDS: WR – (Vuletich 22, Pater 4). ASSISTS: WR – Miller 6. STEALS: WR – Pater 2, Vuletich 2. JV SCORE: Western Reserve, 16-3, two quarters.

PV 60, LORDSTOWN 12

¯ LORDSTOWN (0-15): Jackie Wilk 0 0-0 0, Emily Knox 0 0-2 0, Julia Durig 0 1-2 1, Ava Spano 1 0-0 2, Lexie Drewek 4 1-4 9. Totals: FG 5; FT 2-8.

¯ PYMATUNING VALLEY (11-4, 9-2): Kendall Baker 8 0-0 16, Kari Clute 3 0-0 9, Brooke Gray 1 0-0 2, Ellie Struna 6 2-2 14, Morgan McClore 3 0-2 7, Ellie Stroke 1 0-0 2, Cassi Clute 3 1-2 8, Baleigh Alderman 0 2-2 2. Totals: FG 25; FT 5-8.

Lordstown 2 5 0 5 – 12

PV 21 17 13 9 – 60

3-POINT GOALS: L – 0; PV – 5 (K. Clute 3, C. Clute, McClore). REBOUNDS: PV – 39 (Baker 8). ASSISTS: PV – 14 (Stroke 6).

Boys bowling

LORDSTOWN 2,135 – MOONEY 2,117

¯ LORDSTOWN (11-5): Logan Cullison 215-278-493, Mason Austin 165-174-339, Owen Butterfield 116-0-116, Brock Pyles 129-174-339, Peyton Reid 126-150-276, Connor Waldorf 0-118-118. BAKER — 149-160-161 – 470

Girls bowling

CHAMPION 1,959 – LIBERTY 1,735

¯ CHAMPION (1,959): Krysa Dickson 160-170–330, Brianna Williams 159-168–327, Kyra Dickson 151-142–293, Ashley Nicholas 137-154–291, Mikayla Bloom 148, Megan Crevier 114. BAKER — 164, 154, 138.

¯ LIBERTY (1,735): Madyson Bartlett 141-183–324, Mackenzie McBride 161-134–295, Samantha Baker 143-151–294, Paige Romain 124-111–235. BAKER — 145, 130, 100.

LORDSTOWN 1,899 – MOONEY 1,689

¯ LORDSTOWN (12-2): Nikki Higginbothan 145-137-282, Deena Statler 159-154-313, Kenna Mylar 168-161-329, Sam Waldolf 116-120-236, Lily Simones 154-146-300. BAKER — 152-130-157 – 439

¯ CARDINAL MOONEY: Shanice St. Thomas 101-128-229, Grace Ogden 162-209-371, Sara Leonard 94-97-191, Jayne Bernard 126-92-218, Kennedy Kish 152-159-311. BAKER — 113-150-106 – 369

Schedule

(Subject to change)

TODAY

Boys basketball

¯ Austintown Fitch at Howland, 7

¯ East at Boardman, 7

¯ Warren G. Harding at Canfield, 7

¯ Hubbard at Niles, 7

¯ Struthers at Poland, 7

¯ South Range at Lakeview, 7

¯ Jefferson at Girard, 7

¯ Champion at Crestview, 7

¯ Mogadore at Garfield, 7

¯ Ursuline at Erie, Pa., Prep, 7:30

¯ Canton Central Catholic at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Independence at Grand Valley, 7:30

¯ Brookfield at Liberty, 7

¯ Wellsville at East Palestine, 7

¯ Pymatuning Valley at Chalker, 7

¯ Campbell at Heartland Christian, 7:30

¯ Newton Falls at LaBrae, 7

¯ Springfield at Jackson-Milton, 7

¯ United Local at Columbiana, 7

¯ Lowellville at Mineral Ridge, 7

¯ Waterloo at McDonald, 7

¯ Western Reserve at Sebring, 7

¯ Maplewood at Newbury, 6

¯ Mathews at Windham, 7

¯ Rootstown at Valley Christian, 7

¯ Lordstown at Bristol, 7

Wrestling

¯ Austintown Fitch Josh Hephner Memorial Tournament includes Boardman, Canfield, Girard, Jackson-Milton, 1

Swimming

¯ Canfield Massillon at Alliance, 5

SATURDAY

Boys basketball

¯ Farrell, Pa. at Boardman, 2:30

¯ Liberty at Chaney, 7

¯ Canton GlenOak at East, 7

¯ Hubbard at West Branch, 7

¯ Mineral Ridge at Newton Falls, 7

Girls basketball

¯ Warren G. Harding at Canfield, 1:30

¯ Chaney at John F. Kennedy, 1:30

¯ West Branch at Minerva, 1:30

¯ Garfield at Valley Christian, 12:30

¯ Sharon, Pa., Kennedy Catholic at Ursuline, 1:30

¯ Cardinal Mooney at Southeast, 12:30

¯ Lutheran West at Grand Valley, 2:30

¯ Crestview at Brookfield, 1:30

¯ Liberty at Newton Falls, 1:30

¯ Pymatuning Valley at Ashtabula Edgewood, 1:30

¯ Campbell at LaBrae, 1:30

¯ Mineral Ridge at Sharpsville, Pa., 3:30

¯ Badger at Ashtabula St. John, 1

¯ Mathews at Bristol, 3

¯ Leetonia at Sebring, 1:30

¯ Waterloo at Lordstown, 1

¯ Lowellville at Heartland Christian, 1

Wrestling

¯ Austintown Fitch Josh Hephner Memorial Tournament includes Boardman, Canfield, Girard, Jackson-Milton, 8 a.m.

¯ East Palestine, Columbiana at Wellsville Buck Bailey Invitational, 9 a.m.

Swimming

¯ Boardman, Canton McKinley at Canton GlenOak, 12

¯ Bulldog Invitational at YSU includes Cardinal Mooney, 9 a.m.

Hockey

¯ Parma Normandy at Canfield, 4

Bowling

¯ Northeast-8 Tournament at Holiday Bowl, 9 a.m.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
     

COMMENTS