×

Prep scoreboard

Girls basketball

SUNDAY’S SCORES

Area games

¯ Austintown Fitch 56, Mayfield 39

¯ Elyria Catholic 57, Warren G. Harding 47

AUSTINTOWN FITCH 56, MAYFIELD 39

At Walsh University

¯ AUSTINTOWN FITCH: Chelsie Wheeler 3 3-6 9, Emma Bartlett 3 3-4 10, Daria Williams 6 4-5 16, Ashley Mickey 4 1-2 10, Mya McNevin 3 1-2 7, Alyssa Leskovac 0 0-0 0, Caitlyn Corbett 1 1-1 4, Shania Stiers-Royal 0 0-0 0. Totals: FG 20; FT 13-20.

¯ MAYFIELD: Zebrowski 1 0-0 2, Nicolli 2 1-2 7, Edwards 2 0-0 5, Dearden 3 0-0 8, Souchen 1 0-0 2, Harwell 1 0-0 2, Lucas 6 1-5 13. Totals: FG 16; FT 2-7.

Austintown Fitch 13 11 17 15 – 56

Mayfield 16 6 7 10 – 39

3-POINT GOALS: AF – 3 (Corbett, Bartlett, Mickey); M – 5 Nicolli 2, Deardon 2, Edwards). JV SCORE: Mayfield, 39-34.

ELYRIA CATHOLIC 57, HARDING 47

At Walsh University

¯ WARREN G. HARDING (0-1): Kamarah Bender 6 6-8 20, Diamond Phillips 2 3-4 9, Alasha Williams 0 1-2 1, Braeden Morris 2 0-0 4, Makaila Powell 2 2-4 6, Faith Burch 3 1-6 7. Totals: FG 15-57; FT 13-24.

¯ ELYRIA CATHOLIC (1-0): Lexi Hall 2 2-2 8, Julia Allegretto 0 0-0 0, Emily Rapacz 2 0-0 4, Abby Winnen 1 4-6 6, Annika Bredel 6 0-1 13, Kaylie Griffin 3 2-2 9, Ally Winnen 6 5-8 17. Totals: FG 20-54; FT 13-19.

Harding 8 13 7 19 – 47

Elyria Catholic 13 16 9 19 – 57

3-POINT GOALS: H – 4 (Bender , Phillips 2; EC -4 (Hall 2, Bredel, Griffith). REBOUNDS: H – 40 (Burch 12); EC – 40 (Bredel 12). ASSISTS: H – (Phillips 2). STEALS: H – (Bender 4). JV SCORE: Harding, 31-28. JV LEADERS: H – Brionna Bender 13.

Schedule

(Schedule subject to change)

TODAY

Boys basketball

¯ Fuchs Mizrachi at John F. Kennedy, 7

Girls basketball

¯ Cardinal Mooney at Boardman, 7

¯ Louisville at Canfield, 7

¯ Struthers at Chaney, 7

¯ Liberty at Niles, 7

¯ Poland at Champion, 7

¯ Lakeview at LaBrae, 7

¯ Crestview at Girard, 7

¯ East Palestine at Jackson-Milton, 7

¯ Chalker at Pymatuning Valley, 7

¯ Leetonia at Campbell, 7

¯ Valley Christian at Springfield, 7

¯ Lowellville at Columbiana, 7

¯ Lisbon at Brookfield, 7

¯ Newbury at Maplewood, 6

¯ Windham at Mathews, 7

¯ Bristol at Lordstown, 6

Bowling

¯ Champion at Warren G. Harding, 4

¯ Crestview at Howland, 4

¯ LaBrae at Canfield, 4

¯ Girard at Niles, 4

¯ Brookfield at Lakeview, 4

¯ John F.Kennedy at Maplewood, 4

TUESDAY

Boys basketball

¯ Louisville at Austintown Fitch, 7:30

¯ Boardman at Canton GlenOak, 7:30

¯ Cleveland Heights at Warren G. Harding, 7:30

¯ Howland at East, 7

¯ Lakeview at Canfield, 7

¯ Spire Institute at Chaney, 6

¯ LaBrae at Niles, 7

¯ East Palestine at West Branch, 7

¯ Girard at McDonald, 7

¯ Brookfield at Garfield, 7

¯ Urusline at Uniontown Lake, 7:30

¯ Newton Falls at Cardinal Mooney, 7:30

¯ Grand Valley at Maplewood, 7

¯ Badger at Liberty, 7

¯ Pymatuning Valley at Cardinal, 7

¯ Columbiana at Western Reserve, 7

¯ Mathews at Jackson-Milton, 7

¯ Sebring at Lordstown, 7

Girls basketball

¯ John F. Kennedy at Mentor Christian, 7

Swimming

¯ Jefferson at Canfield (YSU), 5

Bowling

¯ Austintown Fitch at Brookfield, 4

¯ Liberty at Boardman, 4

¯ McDonald at Cardinal Mooney, 4

COMMENTS