×

All-Conference, other honors

Football

EASTERN OHIO ATHLETIC CONFERENCE

First Team

Christian Barnes United Sr

Payne Brereton United So

Jack Carney Columbiana Sr

Braden Cartwright Wellsville Sr

Dominic Cathers East Palestine Sr

Steven Craig Southern Sr

Jacob Cross Columbiana Sr

Nathan Cross Columbiana Sr

Draven Crow Wellsville Sr

Dyland Durick Leetonia Jr

Deric Ellyson United Sr

Marco Ferry Leetonia Jr

Chase Franklin Columbiana Sr

Cam Grodhaus Southern Sr

Conner Hicks Leetonia Sr

Tyler Lippiatt United Sr

Chase McCoy Lisbon Sr

Dylon Milhoan Southern Sr

Cody Miller Columbiana Sr

Mike Miller Leetonia Sr

Hunter Morris Southern Sr

Colin Schick Columbiana Jr

Brad Sloan Southern Jr

Jayce Sloan Southern Sr

Mark Soukup Southern Sr

Gavin Steiskal Leetonia Sr

Darien Suggs Wellsville Sr

Caden Weekley Wellsville Jr

Kyle Young Southern Sr

Hunter Zentner Columbiana Sr

Second Team

Joe Bable Columbiana Sr

Justyn Briand Lisbon Sr

James Buckius East Palestine Jr

Troy Carter Wellsville Jr

Latrell Crute Southern Sr

Nick Fierro East Palestine Jr

Jaedon Finley Leetonia Jr

Toby Heckman Leetonia Sr

Jakob Kamperman Columbiana Jr

Valen Keyzton Wellsville So

Grant Knight United Fr

Nate Miller United Jr

Nick Mundy Lisbon Sr

Conner Ramsey Wellsville Sr

Thomas Redman Southern Sr

Steven Richards Southern Sr

Gannon Shepherd Leetonia Jr

Tyler Toot Lisbon Sr

Nick Yoskey United Jr

Tyler Zigotti Columbiana Sr

Honorable Mention

¯ East Palestine – Parker Bonace, Jr; Josh Welch, Sr; Columbiana – Mike Cobbin, Sr; Chandler Parish, Jr; Leetonia – Brayden Duko, Jr; Isaac Thompson, Sr; United – Garrett Bailey, Jr; Cole Ellyson, So; Lisbon – Ryan McCullough, Jr; Ralph Schreffler, Jr; Wellsville – Isaiah Greathouse, Fr; Justin Wright, Sr; Southern – Garrett Buxton, Sr; Josh Pratt, Jr

Volleyball

NORTHEAST-8 CONFERENCE

¯ Player of the Year – Natalie Pallone, Girard

First Team

Bridgette Burrus Hubbard

Lexi Inman Lakeview

Reagan Irons South Range

Lauren Melillo Poland

Anna Primavera South Range

Jordan Saner Jefferson

Taylor Shaner Niles

Second Team

Shannon Burns Jefferson

Alexis Cochran Girard

Raegan Cochran Girard

Jessica Hughes Struthers

Emily Irons South Range

Izzy Lamparty South Range

Bianca Naples Lakeview

Boys soccer

TRUMBULL COUNTY LARGE SCHOOLS

First Team

Kyle Benson Grand Valley

Conor Burwell Howland

Christian Cano Howland

Pasquale Carannante Howland

Cody Caver Niles

Ethan Davenport Champion

Dylan Dipiero Girard

Stephen Gamble Girard

Chase Jerome Niles

Alvaro Jordan Hubbard

Michael Keller Harding

Cameron Knupp Harding

Gabriel Lisi Howland

Ethan Orwig Champion

Dominic Parriss Lakeview

Chase Powell Hubbard

Blake Stockton Lakeview

Austin Whitright Grand Valley

Honorable Mention

¯ Warren G. Harding – Connor Davis; Howland – Andrew Yassall; Niles – Trevor Morgan; Hubbard – Danny Barr; Lakeview – Hunter Miller; Girard – Adam Whitfield; Champion – Mason McKinney; Grand Valley – Jerome Briggs.

MAHONING/COLUMBIANA COUNTIES

SMALL SCHOOLS

First Team

Kade Blake United Local

Chris Brown Columbiana

Luke Collins Campbell

Tanner Daub Crestview

Mitch Direnzo Heartland

Justin Durkin Mooney

Ashton Kakavros Columbiana

Casey Lemasters Wellsville

Sean McKarns United Local

Cameron Robinson Campbell

Zachary Saunders Mooney

Dakota Shaffer Crestview

James Simkins Jackson-Milton

Gavin Steiskac Leetonia

Hayden Stewart Heartland

Brandon Turcola East Palestine

Josh Welch East Palestine

Keaton Widlicka United Local

Honorable Mention

¯ Cardinal Mooney – Nick Jadue; Crestview – Cory Dewell; East Palestine – Matt Garcia; Campbell – Moises Diaz; Columbiana – Caleb Buccheit; Leetonia – Ella Gregorino; Jackson-Milton – Kayna Yasher; Heartland Christian – Sebastian Sharo; United Local – Luke Medure; Wellsville – C.J. Heffner.

TRUMBULL COUNTY SMALL SCHOOLS

First Team

Kaiden Anthony Lordstown

Seth Beshara Bristol

Riley Bowers Badger

Zack Burns Bristol

Evan Economos Kennedy

Matthew Engler LaBrae

Vince Greenwood Mathews

Isaiah Kelly Mineral Ridge

Tim Klaben Kennedy

Tommy Kuhn Mathews

Ethan Luchette Badger

Jacob McCartney LaBrae

Jacob Miller Badger

Lizzy Panic Mineral Ridge

Brock Pyles Lordstown

Jack Springer Badger

Timothy Steele Mathews

Zack Stern Bristol

Honorable Mention

¯ LaBrae – Noah Jones; Newton Falls – Cameron Hankins; Mineral Ridge – Audrey Hostetler; Badger – Clayton Jablonski; Mathews – David Arkwright; Bristol – Mathew Stephens; Lordstown – Peyton Reid; John F. Kennedy – Giorgia Femia.

Girls soccer

TRUMBULL COUNTY LARGE SCHOOLS

First Team

Maddy Clark Lakeview

Joella Coxson Hubbard

Kaitlyn Culver Girard

Makayla Diggs Harding

Katie Gallo Niles

Kallipoi Gentis Howland

Morgan Hardman Champion

Karlie Heilman Harding

Caitlin Kachurik Lakeview

Olivia Myers Howland

Ella Perrone Niles

Kanna Reinard Hubbard

Sophia Scott Lakeview

Isabella Sergi Niles

Jules Singer Girard

Paige Taylor Champion

Kylie Tuscher Champion

Melanie Wolff Lakeview

Honorable Mention

Ø Harding – Jayda Goldberg; Howland – Katrina Altawil; Niles – Carli Cera; Hubbard – Brooke Papini; Lakeview – Emma Kubic; Girard – Marina Cella; Champion- Mattie Fell.

NORTHEAST-8 CONFERENCE

¯ Player of the Year – Isabella Kakiou, Lakeview

First Team

Avery Arendes Jefferson

Allison Augustine Lakeview

Brooke Bobbey Poland

Sydney Dobler Lakeview

Kyleigh Johnson Hubbard

Hannah Johnston Niles

Bree Kohler South Range

Gabby Lamparty South Range

Hannah Ritchie South Range

Gabby Romano Poland

Kamlyn Valdez Girard

Second Team

Olivia Baber Struthers

Emily Burnham Niles

Marysa Chuey Hubbard

Alexa Dorma Lakeview

Teegan Graff Poland

Cassie Herberger Hubbard

Halle Sebest Poland

Harley Senek Hubbard

Kelsey Sidley Jefferson

Dana Spagnoletta Niles

Mercedes Tabler Jefferson

Cross country

NORTHEAST-8 CONFERENCE BOYS

¯ Player of the Year – Logan Flament, Poland

First Team

Jet Bailey Poland

Caleb Carlson Lakeview

Nate Charnis Lakeview

Logan Flament Poland

Gene Gallo Poland

Michael Hvizdos South Range

Luke Robinson Jefferson

Second Team

Isaac Baun South Range

Andrew Biggs Poland

Ryan Cline Niles

Micah Curry Niles

Tony Gallo Poland

Liam Justinson South Range

Connor Nichols South Range

NORTHEAST-8 CONFERENCE GIRLS

¯ Player of the Year – Halle Sebest, Poland

First Team

Emily Bennett Lakeview

Sydney Dobler Lakeview

Jackie Grisdale Poland

Hailey Hoover Lakeview

Halle Sebest Poland

Gianna Stanich Poland

Allie Wintz Jefferson

Second Team

Nicole Chalker Girard

Emily Denney Poland

Taylor Garvin Lakeview

Emily Razo South Range

Haley Trolio Poland

Riley Wood Jefferson

Boys golf

NORTHEAST-8 CONFERENCE

¯ Player of the Year – Jacob Buttar, Niles

First Team

Ethan Butcher Jefferson

Chaz Ekoniak Struthers

Jake McDivitt Lakeview

Luke Nord Poland

Kaiden Sykes South Range

Second Team

Gavin Batdorff South Range

Michael Horn Lakeview

Joe Iberis Poland

Chris Loychik Niles

Aidan Schuler Hubbard

Girls golf

NORTHEAST-8 CONFERENCE

¯ Player of the Year – Jackie Adler, Hubbard

First Team

Hannah Ogden Poland

Taylor Susany Struthers

Noelle Trobek Hubbard

Carly Ungaro Poland

Sophia Yurich Poland

Second Team

Miranda Bugos Niles

Lena Dunkerley Hubbard

Jena Mosca Struthers

Reagan Schick Lakeview

Kristen Shaw Poland

COMMENTS