×

High School scoreboard

Scoreboard

Football

OHSAA regional finals

All games start 7 p.m., unless noted

Pairings include seed and record.

FRIDAY’S GAMES

Division I

¯ Region 1 – 1 Mentor (12-0) vs. 2 Lakewood St. Edward (11-1) at Parma Byers Field at Robert M. Boulton Stadium

¯ Region 2 – 1 Springfield (11-1) vs. 3 Dublin Coffman (10-2) at London Bowlus Field

¯ Region 3 – 4 Groveport-Madison (10-2) vs. 2 Pickerington Central (11-1) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium

¯ Region 4 – 4 Cincinnati Elder (10-2) vs. 3 Cincinnati Colerain (11-1) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

Division II

¯ Region 5 – 1 Massillon (12-0) vs. 3 Akron Hoban (11-1) at the University of Akron InfoCision Stadium-Summa Field

¯ Region 6 – 1 Avon (12-0) vs. 2 Avon Lake (11-1) at North Ridgeville Ranger Stadium

¯ Region 7 – 1 Toledo Central Catholic (12-0) vs. 6 Lewis Center Olentangy (7-5) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

¯ Region 8 – 1 Cincinnati La Salle (10-2) vs. 3 Harrison (11-1) at West Chester Lakota West Firebird Stadium

Division III

¯ Region 9 – 4 Aurora (12-0) vs. 6 Chardon (10-2) at Solon Stewart Field

¯ Region 10 – 5 Sandusky (9-3) vs. 2 Mansfield Senior (11-1) at Clyde Stadium

¯ Region 11 – 1 Columbus Hartley (11-1) vs. 2 Plain City Jonathan Alder (12-0) at Hilliard Darby Stadium

¯ Region 12- 4 Hamilton Badin (9-3) vs. 7 Trotwood-Madison (9-3) at Miamisburg Holland Field

Division VI

¯ Region 21 – 1 Springfield (12-0) vs. 2 Mogadore (11-1) at South Range Ralph and Doris Witmer Field

¯ Region 22 – 8 Carey (7-5) vs. 3 Howard East Knox (12-0) at Marion Harding Ohio Health Field at Harding Stadium

¯ Region 23 – 5 Anna (11-1) vs. 3 Archbold (11-1) at Lima Senior Spartan Stadium

¯ Region 24 – 4 Covington (10-2) vs. 6 Mechanicsburg (10-2) at Piqua Alexander Stadium

SATURDAY’S GAMES

Division IV

¯ Region 13 – 1 Perry (12-0) vs. 2 Poland (10-2) at Austintown Fitch Greenwood Chevrolet Falcon Stadium

¯ Region 14 – 8 Clyde (8-4) vs. 6 Ottawa-Glandorf (9-3) at Findlay Donnell Stadium

¯ Region 15 – 1 Newark Licking Valley (12-0) vs. 7 Carroll Bloom-Carroll (10-2) at Columbus St. Francis DeSales Alumni Stadium

¯ Region 16 – 1 Cincinnati Wyoming (12-0) vs. 7 Germantown Valley View (10-2) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

Division V

¯ Region 17 – 1 Kirtland (12-0) vs. 2 Akron Manchester (9-3) at Bedford Bearcat Stadium

¯ Region 18 – 1 Oak Harbor (12-0) vs. 2 Orrville (11-1) at Elyria Mercy Field at Ely Stadium

¯ Region 19 – 1 Ironton (11-1) vs. 2 West Lafayette Ridgewood (12-0) at Nelsonville-York Boston Field

¯ Region 20 – 4 West Liberty-Salem (11-1) vs. 2 West Jefferson (11-1) at Sidney Memorial Stadium

Division VII

¯ Region 25 – 1 Cuyahoga Heights (10-1) vs. 2 Lucas (10-2) at Canal Fulton Northwest Don Schalmo Field at Dr. Martin Smilek Stadium

¯ Region 26 – 1 Leipsic (11-1) vs. 3 Hamler Patrick Henry (9-3) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

¯ Region 27 – 1 Canal Winchester Harvest Prep (11-1) vs. 2 Newark Catholic (9-3) at Westerville Central Warhawk Field

¯ Region 28 – 8 New Bremen (9-3) vs. 2 Maria Stein Marion Local (10-2) at Wapakoneta Harmon Field

Boys bowling

LaBRAE 2,192, LORDSTOWN 2,074

¯ LORDSTOWN (0-1): Logan Collison 202-181–383, Roman Baker 184-135–343, Mason Austin 171-136–307, Brock Pyles 122-139–261, Peyton Reid 126-136–261.

¯ LaBRAE (1-0): Lucas Lancaster 234-235–469, Brent Sanderson 198-187–385, Josh Bates 182-140–322, Matthew Goldner 136-127–263, Conner Natali 157, Jordan Brewster 132.

¯ JV SCORE: LaBrae, 1,650-1,615.

Girls bowling

LORDSTOWN 1,764, LaBRAE 1,598

¯ LORDSTOWN (1-0): Nikki Higgenbothom 219-180–399, Deana Statler 139-171–310, Kenna Mylar 125-137–262, Sam Waldorf 134-98–23, Lily Simones 98-94–192. BAKER — 121-125-123

¯ LaBRAE (0-1): Elizabeth Neal 144-138–282, Rachel Davidson 161-107–268, Molly Jones 154-108–262, Julie Bright 82-89–171. BAKER — 111-156-132.

COMMENTS