×

2019 All-Northeast Inland District Football

The Ohio Prep Sportswriters Association All-Northeast Inland District football teams honor the top players from Trumbull, Mahoning, Columbiana, Portage, Stark, Summit, Medina, Wayne and Ashland counties. The teams are selected by a media panel from those areas. Players are listed with their height, weight and year:

DIVISION I

¯ OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Lameir Garrett, Canton McKinley

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Noah Nunn, Medina

¯ COACHES OF THE YEAR: Mark Pinzone, Brunswick; Marcus Wattley, Canton McKinley.

First team

Offense

¯ Ends: Jake Ryan, Massillon Jackson, 6-foot-3, 195 pounds, senior; Jake Nanosky, Medina, 6-6, 200, sr.; Luke Hensley, Medina, 6-2, 195, jr.; Dalen Stovall, Stow-Munroe Falls, 6-4, 185, jr.

¯ Linemen: DJ Owens, Canton McKinley, 6-2, 220, sr.; Joe Ackerman, Massillon Jackson, 6-4, 215, sr.; Carlos Elias, Massillon Jackson, 5-11, 245, sr.; A.J. Coltz, Medina, 6-2, 235, sr.

¯ Backs: Lameir Garrett, Canton McKinley, 6-0, 200, sr.; Ethan Adkins, Massillon Jackson, 6-1, 200, sr.

¯ Quarterbacks: Owen Bainbridge, Stow-Munroe Falls, 6-4, 180, soph.; Elijah Wesley, Canton McKinley, 6-2, 180, jr.

¯ Kicker: Ryan Miller, Medina, 5-10, 155, jr.

Defense

¯ Linemen: Noah Nunn, Medina, 6-4, 230, sr.; Tomas Rimac, Brunswick, 6-6, 270, jr..

¯ Linebackers: Kyle Scherette, Brunswick, 6-0, 200, jr.; Joseph Saipaia, Canton McKinley, 6-1 225, sr.; Victor Shott, Massillon Jackson, 5-10, 190, sr.; Jack Dennis, Massillon Jackson, 6-1, 185, sr.

¯ Backs: Tyson Durant, Canton McKinley, 5-11, 175, sr.; Brian Pinkney, Canton McKinley, 6-0, 190, jr.; Jamiel Randle, Canton GlenOak, 6-1, 170, sr.

¯ Punter: Justin Hagler, Brunswick, 6-2, 175, sr.

¯ HONORABLE MENTION: Brunswick – Jake Scherette, Andrew Haber, Edward Sevastos, Mike Grzybowski; Medina – Kaedin Andrasik, Drew Allar, Seth DiCola, Jajuan Jackson; Stow-Munroe Falls – Xavier Preston, Van Shyjka, Mason Menell, Jonah Walters, Jaelen Crider; Canton McKinley – Jalen Ross, Emmanuel Powell, Chamber Stokes-Williams, DJ Garrett; Massillon Jackson – Alex Roth, Andrew Boggs, Nate Baumoel.

DIVISION II

¯ OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Aidan Longwell, Massillon

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Devin Hightower, Akron Hoban

¯ COACH OF THE YEAR: Jeff Gough, Hudson

First team

Offense

¯ Ends: Jayden Ballard, Massillon, 6-2, 171, jr.; Barret Labus, Wadsworth, 5-11, 192, jr.; Ty Artis, Warren G. Harding, 5-11, 170, sr.; Caden Clark, Hoban, 6-5, 255, sr.

¯ Linemen: Cole Jones, Massillon, 6-3, 306, sr.; Josh Henderson, Wooster, 6-3, 295, jr.; Nick Oldfield, Alliance, 6-3, 240, sr.; Jake Burns, Hoban, 6-2, 295, sr.; Mason McLaughlin, Hudson, 6-3, 250, sr.; David Rhodes, Uniontown Lake, 6-2, 245, sr.; Collin McConahy, Nordonia, 6-7, 310, sr.

¯ Backs: Dom Loparo, Wadsworth, 5-9, 181, sr.; DeaMonte Trayanum, Hoban, 6-0, 230, sr.; Terrance Keyes, Jr., Massillon, 6-0, 210, sr.; Dion Cundiff, Massillon Perry, 6-1, 240, sr.

¯ Quarterbacks: Aidan Longwell, Massillon, 6-0, 188, sr.; Connor Ashby, Hoover, 6-1, 180, jr.; Trey Shaffer, Wadsworth, 6-1, 190, sr.; Shane Hamm, Hoban, 5-11, 190, jr.; Jacob Paltani, Hudson, 5-8, 140, jr.

¯ Kickers: Noah Murry, Warren G Harding, 6-0, 165, sr.; Jake Vidmar, Hudson, 5-8, 150, jr.

Defense

¯ Linemen: Vinny Sciury, Massillon Perry, 6-4, 290, sr.; Caiden Woullard, Massillon, 6-2, 194, jr.; Darryl Peterson III, Hoban, 6-3, 235, jr.; Kaeleb Vega, Barberton, 6-0, 200, sr.

¯ Linebackers: Preston Hodges, Massillon, 5-8, 207, sr.; Jack Grice, Wadsworth, 6-0, 205, sr.; Brayden Taylor, Wooster, 6-3, 225, sr.; Emarion Perkins, Warren G. Harding, 6-0, 195, jr.; Nate Leskovac, Austintown Fitch, 6-0, 170, jr.; Braidyn Hartsoe, Alliance 6-0, 180, jr.; Devin Hightower, Hoban, 6-2, 225, sr.

¯ Backs: Luke Murphy, Massillon, 6-1, 184, sr.; DeVonte Armstrong, Massillon Perry, 5-8, 155, jr.; Damon Ollison II, Hoban, 6-0, 215, jr.; Jonathan Banks, Nordonia, 5-10, 150, jr.; Ryan Watkins, Barberton, 6-0, 185, sr.,

¯ Punter: Magnus Haines, Massillon, 5-11, 167, jr.;

Second team

Offense

¯ Ends: Andrew Wilson-Lamp, Massillon, 6-2, 164, jr.; Brayden Fox, Hoban, 6-3, 205, jr.; Joel Jones, Nordonia, 6-3, 175, jr.; Luke McLaughlin, Hudson, 5-10, 170, jr.; Drew Johnson, Hoover, 5-9, 165, sr.; Micah McKee, Wooster, 6-5, 165, soph.

¯ Linemen: Max Millin, Massillon Perry, 5-11, 275, sr.; Ben Wyatt, Hoover, 6-2, 290, sr.; Tyler Eberhart, Barberton, 6-2, 240, sr.; Brendan Gordon, Wadsworth, 6-0, 254, sr.; Walter Ganous, Hoban, 6-5, 340, sr.; Alejandro Salazar, Massillon, 6-1, 246, sr.

¯ Backs: Josh Lemon, Massillon Perry, 5-10, 180, jr.; Victor Dawson, Hoban, 5-11, 200, jr.; Adam Griguolo, Hoover, 5-10, 200, sr.; Drew Lightner, Hudson, 5-9, 175, jr.; Robert Graves, Cuyahoga Falls, 6-0, 185, sr.

¯ Quarterbacks: Elijah Taylor, Warren G. Harding, 6-1, 195, jr.; Devin Sherwood, Austintown Fitch, 5-10, 174, soph.

¯ Kicker: Nick Deack, Alliance, 6-0, 160, sr.

Defense

¯ Linemen: Brady Tobin, Uniontown Lake, 6-2, 255, sr.; Manny McElroy, Massillon, 5-11, 346, sr.; Ethan Tobin, Massillon, 6-1, 218, sr.; Anthony Jones, Massillon Perry, 6-0, 205, jr.; Jabari Felton, Warren G. Harding, 6-1, 205, jr.; Nick Rothaermal, Kent Roosevelt, 6-2, 205, sr.

¯ Linebackers: Benjamin Krichbaum, Massillon, 5-10, 180, sr.; Brady Linder, Highland, 5-8, 185, sr.; Jamisen Jackson, Wadsworth, 5-11, 205, jr.; Joey Lyons, Wooster, 5-11, 190, jr.; Jeff Talbert, Alliance, 6-0, 190, sr.; Anthony Threadgill, Hoban, 6-0, 190, sr.; Santino Fox, Barberton, 5-11, 195, sr.; Kyle Middaugh, Massillon Perry, 5-10, 180, sr.

¯ Backs: Robbie Page, Massillon, 6-0, 179, sr.; Bryce Profitt, Highland, 6-3, 175, sr.; Alvin Stallworth jr., Hoban, 6-0, 195, jr.; Alex Branch, Twinsburg, 6-0, 175, jr.; Luke Larkin, Kent Roosevelt, 6-0, 175, sr.

¯ Punter: Dylan Bugara, Alliance 5-9, 145, jr.

¯ HONORABLE MENTION: Austintown Fitch – Joe Perez, Christian Armstrong; Boardman – Connor Miller, Terence Thomas; Warren G. Harding – Cavin Stouffer; Medina Highland – Jake Osborne, Sam Waibel; Wadsworth – Logan Egleston, Carston Marshall; Wooster – Koty Henry, Logan Kotulock, Ezra McKee, Wooster; Akron Hoban – Luke Petit, Kharion Davis, Ja’Sean Cogburn, Jared Mealy; Hudson – Evan Knipp, Johnathan Heisa, Tyler Scherer; Barberton – Nick Plucinski, John Jackson, Keyondra Turner, Charles Hornacek; Nordonia – Sal Perrine, Cooper Rusk, Mike Westbrooks, Ryan Short; Green – Porter Flinn, Colin Somerday; Akron Ellet – David Haverstick Jr., Calvin Alexander, James Clark, Heath Longville; Akron Kenmore-Garfield – Lamont Evans; Chale Johnson, Marshall Thomas, KeShawn Jordan; Akron North – Moses Epps, Helton Culver; Akron Firestone – Ke’Vaughn Lee, Trovon Davis; Twinsburg – Dominick Glenn, Jamir James; Cuyahoga Falls – Daiquantee Glenn, Donovan Mills; Walsh Jesuit – Cameron Mayes, Bobby Perebzak, Dom Grguric, Kasey Kish; Massillon – John Kouth, Isaiah Roberson, Alex Bauer; Massillon Perry – Adam Luster, Dominic Vinas; North Canton Hoover – Brock Henne, Chase Columber; Uniontown Lake – Tyson Blosser, Sean-Michael James, Nick Maricocchi, Dre Owens; Alliance – J’Dynn Seals, Andrew Datz; Kent Roosevelt – Kristian Daetwyler, Joe Gavriloff, Raheem Howard, Josh Montanari; Wooster – Owen Roach, Jimmy Lyons.

DIVISION III

¯ OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Krys Riley-Richardson, Streetsboro

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: AJ Barner, Aurora

¯ COACHES OF THE YEAR: Pete Thompson, Streetsboro; Bob Mihalik, Aurora

First team

Offense

¯ Ends: John Papesh, Aurora, 5-10, 155, sr.; Davis Burick, Louisville, 6-3, 202, sr.; Brandon Albright, Woodridge, 6-0, 180, sr.

¯ Linemen: Max Craig, West Branch, 6-3, 280 sr., Kameron Fisher, Streetsboro, 6-0, 240, sr.; Ben Christman, Revere, 6-5, 315, jr.; Savion Washington, St. Vincent-St. Mary, 6-9, 340, sr.; Patrick Murray, Aurora, 6-3, 250, sr.

¯ Backs: Nick Crawford, Canfield, 6-0, 205, sr., Krys Riley-Richardson, Streetsboro, 6-0, 230, sr.; Anthony Sabatino, Marlington, 5-9, 205, sr.; Marquell Cook, Buchtel, 5-11, 195, sr.; Tyler Scott, Norton, 6-0, 175, sr.

¯ Quarterbacks: Jacob Doerge, Buckeye, 6-0, 215, sr.; Delshawn Petrosky, Chaney, 5-11, 170, jr.; Colton Jones, Louisville, 6-1, 192, sr.; C.J. Greiner, Marlington, 6-0, 185, sr.

¯ Kickers: Clay Gunkelman, Buckeye, 6-0, 160, sr.; Chase Sudzina, Niles, 6-1, 180, jr.

Defense

¯ Linemen: Richie Hofus, Canfield, 6-4, 265, sr., Michael Hall Jr., Streetsboro, 6-3, 290, jr., Andrew Douglas, Streetsboro, 6-0, 245, sr., Alex Luff, Ravenna, 5-9, 175, sr.; Jason Goard, Louisville, 6-5, 252, sr.; Jahiem Peake, St. Vincent-St. Mary, 6-1, 170, sr.

¯ Linebackers: Jacob Stahl, Buckeye, 6-3, 180, sr.; Keyshaun Davis, Chaney, 6-2, 200, sr.; David Mays, Niles, 6-2, 230, sr., AJ Barner, Aurora, 6-5, 225, sr.; Bangally Kamara, Akron East, 6-2, 200, sr.; Zech Jones, Ravenna, 6-3, 248, sr.

¯ Backs: Darrian Lewis, St. Vincent-St. Mary, 5-11, 175, jr.; Brody Stallings, Cloverleaf, 5-9, 190, sr.; Reuben Talley,Youngstown East, 5-5, 155, sr.; Deshawn Jones, Akron East, 5-11, 170, sr.; Martavien Johnson, Buchtel, 5-9, 170, jr.

¯ Punter: Andrew Sway, Streetsboro, 6-1, 175, sr.

Second team

Offense

¯ Ends: Deron Gilbert, Chaney, 5-6, 129, sr., Kodey Trent, Cloverleaf, 5-9, 185, jr.; Domo Allah, Ravenna, 5-6, 135, jr.; Andrew Pucci, Marlington, 6-3, 185, sr.; .

Linemen: Todd Allen, Buckeye; 6-1, 275, fr.; Ethan Sterling, Cloverleaf, 6-3, 240, sr.; Adam Hicks, Aurora, 6-3, 265, sr.; Keisean Johnson-Wilson, Buchtel, 6-4, 273, soph.; Tim Jervis, Norton, 6-2, 220, sr.; Richie Fisher, Woodridge, 6-2, 285, sr.

¯ Backs: George Linberger, St. Vincent-St. Mary, 5-10, 210, soph.; Romeo Felton, Akron East, 5-6, 170, sr.; Anthony Gramm, Aurora, 6-1, 170, sr.

¯ Quarterbacks: Zack Leonard, Niles, 5-10, 170, jr., AJ Lunardi, Ravenna, 5-11, 182, sr.; Maysun Klimak, Streetsboro, 5-9, 165, soph.

¯ Kicker: Alex Bibza, Aurora, 6-0, 155, sr.; Carson Lehrer, Woodridge, 5-9. 160, sr.

Defense

¯ Linemen: Lenny Galaska, Aurora, 6-2, 205, sr.; Tariq Williamson, Akron East, 6-3, 240, sr.; David Hooks, St. Vincent-St. Mary, 6-2, 270, sr.; A.J. Campbell, Copley, 6-4, 230, jr.

¯ Linebackers: Colton Scheall, Streetsboro, 6-1, 175, sr.; James Austin, Aurora, 6-1, 180, sr.; Jeff Sampson, St. Vincent-St. Mary. 5-10, 215, sr.; Marlon Lee, Akron East, 5-11, 210, sr.; Shane Slattery, Revere, 6-2, 210, jr.; Jumacius Portis, Buchtel, 6-1, 215, jr.

¯ Backs: Ben Rogge, Aurora, 5-11, 170, sr.; Chris Golson, Streetsboro, 5-10, 180, jr.; Evan McVay, Aurora, 5-8, 170, jr.; George Rozier, Akron East, 6-2, 180, sr.

¯ Punter: Logan Woods, Akron Springfield, 5-6, 155, sr.

¯ HONORABLE MENTION: Howland – Will Hines, Garrett Deemer; Canfield – Chris Sammarone, Ethan Fletcher; Chaney – Marquan Herron; Niles – Adam McGinnis; Youngstown East – Maleek McIntosh, Robbie Sullivan; West Branch – David McKievier; Lodi Cloverleaf – Connor Dudas, Sylar Jones, Blake Wilson; Medina Buckeye – A.J. Kirlough, Keegan Varney, Quentin Ballantyne; Aurora – Jack McElwee, Kevin Paul, Tucker Nietert, Alex Moore; Streetsboro – Donovan Washington; Akron St. Vincent-St. Mary – Macyo Williams, Luke Lindsay, Quin Knox, Evan Pelfrey; Akron East – Shawn Gates, Amarian Robinson, Richtell McCallister; Akron Buchtel – Ricky Good, Aaron Spooney, Daquan Sanders; Richfield Revere – Nate Klonowski; Copley – Landon Robinson, Zach Brown; Woodridge – Ben Lahoski, Miles Ashbaugh, Andrew Mekeal, Woodridge; Akron Springfield – Dom Woodall; Coventry – Calvin Dudley, BJ Harris, Kyler Barnett; Ravenna – Donovan Kelly; Tallmadge – Evan Teeling, Ben Blankenship, Jesse Kanatzar; Louisville – Ryan Pukys, Grayson Beamer; Marlington – Andrew Carr; Nik Tortola.

DIVISION IV

¯ OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Tyler Davis, Wooster Triway

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Collin Houser, Canal Fulton Northwest

¯ COACH OF THE YEAR: Dan Larlham, CVCA

First team

Offense

¯ Ends: Tyler Davis, Triway, 6-1, 195, jr.; Niko Walter, Salem, 5-11, 195, sr.; Nicholas Malito, Girard, 6-3, 200, sr.; Matthew Reardon, Ursuline, 6-0, 170, jr.;

¯ Linemen: Jack Bova, CVCA, 6-4, 265, jr.; Haeden Gump, Girard, 6-5, 250, sr.; Mike Voitus, Poland, 6-2, 255, sr.; Kerri Hewlett, Cardinal Mooney, 6-1, 320, jr.; Alex Feliciano, Poland, 6-3, 350, sr.

¯ Backs: Zach Ellis, Poland, 5-11, 210, sr.; Zyere Rodgers, Cardinal Mooney, 5-8, 155, soph.

¯ Quarterbacks: Michael Bevington, CVCA, 6-0, 165, jr.; Aiden Hall, Struthers, 6-1, 178, jr.

¯ Kicker: Mikey Kushner, Poland, 6-0, 190, sr.

Defense

¯ Linemen: Dylan Hall, CVCA, 6-3, 180, sr.; Alex Merwin, Triway, 5-11, 220, sr.; Reese Best, Hubbard, 6-1, 270, sr.; Brandan Serrano, Struthers, 6-2, 217, sr.

¯ Linebackers: Kyle Snider, CVCA, 5-10, 190, fr.; Cade Campolito, Salem, 5-11, 198, sr.; Collin Houser, Canal Fulton Northwest, 5-9, 170, sr.; Colton Weber, Canal Fulton Northwest, 5-9, 180, sr.; Logan Stutz, Navarre Fairless, 6-2, 205, sr.; Evan Reinhart, Mogadore Field, 5-11, 190, sr.

¯ Backs: Trenton Hill, Ursuline, 5-8, 175, soph.; Braden Mick, Canal Fulton Northwest, 6-0, 155, fr.; Morgan Clardy, Girard, 5-10, 170, sr.

¯ Punter: Brendon Kilpatrick, Lakeview, 6-2, 200, jr.

¯ HONORABLE MENTION: Hubbard – Joe Bednarik, Cam Resatar, Alex Goodrick, Tommy Wess; Poland – Josh Alessi, Jared Tucker; Lakeview – Jake Wilms; Girard – Conner Moore, Jimmy Jones; Struthers – Adrian Brown, Robert Tomko, Tyrese Hawkins; Salem – Zach Murray, Jax Booth, Carson Stockman; Ursuline – Dante Walker; Cardinal Mooney – Michael Pastella; Wooster Triway – Zach Hershberger, A.J. Rhodes, Ty Durbin, Kobey Garver, Brad Mullen; CVCA – JT Nichols, Austen Williams, Bryce Kightlinger; Canal Fulton Northwest – Remington McClung, Jordan Mick, Cody Logan, Tanner Jones; Navarre Fairless – Hunter Campbell, Hayden Stutz, Coltin Colucci; Canton South – Tyler Karovic; Trent Chavers; Mogadore Field – Zackary Davis; Dallas McAmis, Nolan Snyder, Ryan Bower.

DIVISION V

¯ OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Ethan Wright, Akron Manchester; Marquael Parks, Orrville

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Hunter Foster, Akron Manchester

¯ COACH OF THE YEAR: Jim France, Akron Manchester

First team

¯ Ends: Kaden Lau, Tuslaw, 5-11, 160, jr.; Chris Brooks, South Range, 6-4, 185, sr., Trent Jakacki, Crestwood, 6-1, 140, jr.

¯ Linemen: Jadon Johnston, Manchester, 6-0, 190, soph.; Eddie Burns, Orrville, 6-4, 300, sr.; Caden Tinlin, Southeast, 6-1, 220, sr.; Sean Sweet, Crestwood, 6-4, 290, sr.; Noah Hoffmann, Garfield, 6-0, 230, sr.

¯ Backs: Ethan Wright, Manchester, 6-1, 195, sr.; Kaleb Wright, Southeast, 5-9, 165, jr.; Marquael Parks, Orrville, 5-9, 160, jr.; Dylan Dominguez, South Range, 5-10, 180, soph.; Brier Marthey, Tuslaw, 5-8, 160, sr.;

¯ Quarterbacks: Isaac Allegretto, South Range, 6-1, 190, sr.; Mason Jakacki, Crestwood, 5-9, 160, sr.

¯ Kicker: Keegan McDermott, Champion, 6-0, 190, soph.

Defense

¯ Linemen: Caleb Noirot, Manchester, 6-2, 230, sr.; Ben Amstutz, Orrville, 6-1, 190, sr.; Anthony Czap, South Range, 5-10, 210, jr.; Jake Gehring, South Range, 6-2, 205, jr.; Connor Rowe, Crestwood, 6-6, 215, sr.; Spencer Mesaros, Southeast, 6-0, 205, soph.; 2. Anthony DiGiacomo, Canton Central Catholic, 6-0, 180, sr.

¯ Linebackers: Hunter Foster, Manchester, 5-7, 180, sr.; Austin Armstrong, Orrville, 5-10, 205, sr.; Mason Angle, Crestwood, 6-2, 210, sr.

¯ Backs: Elijah Hall, Orrville, 5-10, 165, sr.; Austin Beck, Canton Central Catholic, 5-9, 170, sr.

¯ Punter: Jared Simon, Garfield, 6-3, 175, sr.

Second team

Offense

¯ Ends: Zach Geiser, Waynedale, 6-1, 160, jr.; Travis McCrady, Rootstown, 6-0, 160, sr.; Kyle Shockley, Waterloo, 6-3, 140, jr.

¯ Linemen- Conner Muldowney, Southeast, 6-4, 210, sr.; Riley LaPorte, Garfield, 6-2, 263, soph.; Shawn Barber, Garfield, 5-10, 210, jr.; Gaige McIntyre, Rootstown, 6-2, 285, jr.

¯ Backs: Ethan Powell, Crestview, 5-7, 156, jr.; Gavin Schlaubach, Rootstown, 5-10, 190, sr.; Connor Hrubik, Garfield, 5-11, 160, sr.; Austin Willforth, Champion, 5-11, 205, jr.;

¯ Quarterback: Trey Burch, Rootstown, 6-1, 200, jr.

Defense

¯ Linemen: James Raber, Waynedale, 6-4, 350, sr.; Jacob Pawcio, Champion, 5-10, 185, jr.; Noah Baker, Garfield, 6-0, 220, jr.; Austin Armstrong, Garfield, 6-4, 210, sr.; Blaze Angle, Crestwood, 6-2, 215, sr.

¯ Linebackers: Riley Soles, Manchester, 6-2, 180, soph.; Jake Phillips, 6-0, 195, jr.; Austin Lysiak, Garfield, 6-1, 185, jr.; Austin Booth, Champion, 6-1, 195, jr.; Chase Miller, Canton Central Catholic, 5-11, 195 sr.;

¯ Backs: Zach Walker, Orrville, 6-0, 170, sr.; Tanyon Franks, Chippewa, sr.; Charles Harris, Rootstown, 5-9, 155, sr.

¯ Punter: Trey Pancake, South Range, 5-9, 150, jr.

¯ HONORABLE MENTION: Garfield – Jarrod Peters, Anthony Demma; Crestview – Anthony Cusick, Wyatt Babik; Akron Manchester – Josiah Cox, Jared Knight, Caige Schuler; Orrville – Kollen Butler, Jacob Bailey, Cooper Haley; Massillon Tuslaw – Trace Weitzel, Mike Makowski; Doylestown Chippewa – Christian Moyer; West Salem Northwestern – J.J. Cline, Hal Huber; Southeast – Brayden Sweet-Smith, Michael Bolevich; Waterloo – Cody Stump, Bobby Makin, Brad Bragg, Caleb Francis, Logan Robinson.

DIVISION VI

¯ OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Adam Bidlack, Dalton; Cam Grodhaus, Southern Local

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Tyler Knight, Mogadore

¯ COACHES OF THE YEAR: Broc Dial, Dalton; Rich Wright, Southern Local; Sean Guerriero, Springfield

First team

¯ Ends: Cam Grodhaus, Southern, 6-0, 180, sr.; Jaiden Malone, Dalton, 6-0, 150, soph.; Dakota King, Brookfield, 6-2, 170, sr.; Garrett Walker, Springfield, 5-10, 173, sr.; Nathan Stephenson, Mogadore, 6-5, 190, sr.

¯ Linemen: Stephen Craig, Southern, 5-11, 275, sr.; Owen Stoudmire, Norwayne, 6-2, 315, jr; Andrew Beery, Smithville, 6-2, 290, sr.; Jesse Keen, East Canton, 6-5, 310, sr.; Tristin Welcome, Mogadore, 6-3, 250, jr.

¯ Backs: Chandler Keener, Smithville, 5-10, 195, jr.; Devin Carter, LaBrae, 5-10, 175, soph.; Tyler Briggs, Brookfield, 5-10, 250, sr.; Nathanael Suntheimer, East Canton, 6-0, 171, sr.;

¯ Quarterbacks: Adam Bidlack, Dalton, 5-11, 165, sr.; Hayden Gibson, Brookfield, 6-0, 170, jr.; Beau Brungard, Springfield, 6-0, 190, soph.

¯ Kicker: Clayton Medvec, Springfield, 6-0, 178, jr.

Defense

¯ Linemen: Cody Miller, Columbiana, 5-11, 201, sr.; Chase Saunders, Rittman, 6-1, 215, sr.; Billy Baker, Mogadore, 6-3, 235, jr.

¯ Linebackers: Ty Williams, Hillsdale, 6-2, 205, jr.; Ameer Cunningham, Norwayne, 6-2, 190, jr.; Jakob Cross, Columbiana, 6-1, 200, sr.; Tyler Knight, Mogadore, 5-10, 190, soph.

¯ Backs: Jayce Sloan, Southern, 6-0, 170, sr.; James Shaffer, Campbell, 5-10, 190, jr.; Dylan Jones, Mogadore, 5-9, 170, sr.

¯ Punter: Will Popa, Mogadore, 6-0, sr.

Second team

Offense

¯ Ends: Kayvon Moore, Campbell, 5-11, 165, soph.; Todd Henning, Western Reserve, 5-7, 170, sr.; Chase Franken, Columbiana, 5-10, 158, sr.; Gage Emery, Brookfield, 6-2, 167, sr.;

¯ Linemen: Dave Krymowski, Sullivan Black River, 6-4, 230, sr.; Kyle Young, Southern, 5-11, 230, sr.; Zion Flanigan, LaBrae, 6-2, 270, sr.; Simi Moananu, Liberty, 6-2, 295, sr.; Corey Hatton, Springfield, 6-3, 248, sr.; Brady Brungard, Springfield, 5-10, 293, jr.; Kobe Hoover, East Canton, 6-1, 315, sr.

¯ Backs: Dylan Milhoan, Southern, 5-8, 170, sr.; Tyler Lippiatt, United, 5-9, 205, sr.; Jaden Schlabach, Dalton 6-0, 185, soph.; Nick Skye, Mogadore, 5-11, 165, jr.

¯ Quarterbacks: Dakota Edwards, Mineral Ridge, 6-0, 185, sr.; Christian Stores, Campbell, 5-8, 165, jr.

¯ Kicker: Grant Slabaugh, Mogadore, 5-6, 140, sr.

Defense

¯ Linemen: Evan Jones, Hillsdale, 6-3, 190, jr. Dominick Roper, Norwayne, 6-5, 240, sr.; Connor Filipovich, Brookfield, 6-0, 205, sr.; Adam Knetzer, Dalton, 5-6, 165, jr.; Mason Taylor-Loyd, Loudonville, sr.;

¯ Linebackers: Briar Funk, Hillsdale, 6-2, 220, sr.; Tate Geiser, Dalton, 5-8, 150, soph.; Sevi Garza, Rittman, 5-10, 185, sr.; Mark Soukup, outhern, 5-10, 190, sr.; Jack Carney, Columbiana, 5-11, 175, jr.; David Duvall, Springfield, 5-9, 169, sr.

¯ Backs: Tyler Baer, Dalton, 5-10, 170, sr.; Jacob Wright, Newton Falls, 5-9, 160, sr.; Jimmy Mayberry, Western Reserve, 5-8, 175, sr.

¯ Punter: Connor Burke, Sullivan Black River, 6-0, 220, jr.

¯ HONORABLE MENTION: Newton Falls – Adam Honeycutt; Springfield – Evan Ohlin; Columbiana – Tyler Zigotti, Hunter Zentner; Mineral Ridge – Evan Erb; Western Reserve – Christian Rowley, Lucky Kiesewetter, Josh Miller; United Local – Deric Ellyson; Sullivan Black River – Joseph McKean, Caleb Simonson, Travis Owen, Sam Bourdess; Southern Local – Hunter Morris, Bradly Sloan; Hillsdale – Gavin Clark; Dalton – Dillon Horst, Quinten Lehman, Adam Jarrett, Eric Miller, Lucas Oswald; Norwayne – Hayden Tanner, Gage Hamilton, Noah Saal; Smithville – Gabe Lengacher, Simon Yochheim, Caleb Keib; Rittman – Andrew Kollin, Reese Ringer; East Canton – Kobe Hoover, Hunter Bennett.

DIVISION VII

¯ OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: A’Sian Burt, St. Thomas Aquinas

¯ DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Cameron Hollobaugh, John F. Kennedy

¯ COACH OF THE YEAR: Michael Cook, St. Thomas Aquinas

First team

¯ Ends: A’Sian Burt, St. Thomas Aquinas, 6-1, 178, jr.; Cameron Tucker, McDonald, 6-1, 180, sr.; Bert Jones, Windham, 6-3, 175, soph.

¯ Linemen: Earl Hill, John F. Kennedy, 6-4, 280, sr.; Greg Merdich, McDonald, 6-0, 230, jr.; Logan Pugh, Jackson-Milton, 6-4, 265, jr.; Hunter McCombs, McDonald, 6-0, 225, jr.

¯ Backs: Marco Ferry, Leetonia, 5-10, 180, jr.; Jesse Likens, John F. Kennedy, 5-8, 165, jr.; Sean Lengyel, Jackson-Milton, 5-11, 175, jr.;

¯ Quarterbacks: Alex Hawkins, St. Thomas Aquinas, 5-9, 150, sr.; Dominic Schadl, McDonald, 5-7, 165, jr.

¯ Kicker: Bryan Prentice, Mathews, 5-10, 230, sr.

Defense

¯ Linemen: Connor Hicks, Leetonia, 6-0, 280, sr.; Jaylin Turner, John F. Kennedy; 6-2, 230, sr.

¯ Linebackers: Nathan Gilligan, McDonald, 5-11, 190, so; Riley Lewis, McDonald, 5-8, 170, sr.; Michael Donatelli, Lowellville, 5-9, 172, sr.; Clay Dean, Windham, 6-1, 205, jr.; Preston Mitchell, St. Thomas Aquinas, 5-10, 225, sr.; Cameron Hollobaugh, John F. Kennedy, 6-0, 190, jr.

¯ Backs: Elijah Chungu, St. Thomas Aquinas, 5-10, 165, sr.; Savonne Williamson, John F. Kennedy, 5-8, 155, sr.; Darien Suggs, Wellsville, 5-11, 150, sr.; RaySean Owens, St. Thomas Aquinas, 6-2, 162, sr.

¯ Punter: Chase Iser, Chalker, 5-11, 190, sr.

¯ HONORABLE MENTION: Lowellville – Vinny Ballone, Vinny Kasir; Chalker – Logan Regal; John F. Kennedy – Giovanni Coletti; Lisbon – Chase McCoy; Wellsville – Caden Weekley, Draven Crow; Sebring – Zane Peterson, Carson Rouse; Valley Christian – Tyrone Lindsey; St. Thomas Aquinas – Av’ion Culler; Windham – Colton Maiorca.

COMMENTS