Scoreboard

Football

FRIDAY

Non-conference

¯ Massillon (2-0) at Warren G. Harding (1-1), 7

¯ Poland (1-1) at Howland (0-2), 7

¯ Austintown Fitch (2-0)at Canton GlenOak (1-1), 7

¯ Boardman (1-1) at Massillon Jackson (1-1), 7

¯ Washington, D.C., McKinley Prep (0-2) at Canfield (1-1), 7

¯ Akron Firestone (0-2) at Lakeview (0-2), 7

¯ East (2-0) at Niles (2-0), 7

¯ East Cleveland Shaw (2-0) at Hubbard (1-1), 7

¯ Struthers (1-1) at West Branch (0-2), 7

¯ South Range (1-1) at Canton Central Catholic (1-1), 7

¯ Champion (1-1) at Pymatuning Valley (0-2), 7

¯ Norton (1-1) at LaBrae (0-2), 7

¯ Newton Falls (1-1) at Mineral Ridge (2-0), 7

¯ Chaney (1-1) at Liberty (1-1), 7

¯ Brookfield (1-1) at United Local (1-1), 7

¯ East Palestine (0-2) at Campbell (1-1), 7

¯ Mentor Lake Catholic (0-2) at Ursuline (0-2), 7

¯ Crestview (0-2) at McDonald (0-2), 7

¯ Windham (1-1) at Jackson-Milton (2-0), 7

¯ Western Reserve (1-1) at Norwayne (0-2), 7

¯ Richmond Heights (0-2) at Lowellville (2-0), 7

¯ Columbiana (1-1) at Springfield (2-0), 7

¯ Mathews (1-1) at Sebring (1-1), 7

¯ Leetonia (2-0) at Chalker (0-2), 7

¯ Garfield (2-0) at Berkshire(2-0), 7

¯ Painesville Harvey (0-2) at Grand Valley (0-2), 7

SATURDAY

Non-conference

¯ Girard (2-0) at John F. Kennedy (2-0), 7

¯ Cardinal Mooney (1-1) at Pittsburgh, Pa., Carrick (0-3), 7:30

¯ Lisbon (0-2) at Valley Christian (0-2), 7

Volleyball

POLAND 3, HUBBARD 0

Poland 25 25 25

Hubbard (2-6) 20 23 14

¯ LEADING SERVERS: H – Sydney Bowser 4, Kailah Gregory 4

¯ ACES: H – Bowser 2, Gracie Bencetic 2

¯ ASSISTS: P – Maddie Wess 17; H – Bridgette Burrus 13

¯ KILLS: P – Lauren Melillo 13; H – Haley Croyle 9

¯ BLOCKS: H – Croyle 3

¯ DIGS: P – Alexis Petro 5; H – Karissa Fahndrich 16

LaBRAE 3, NEWTON FALLS 0

Newton Falls 23 25 20

LaBrae 25 27 25

¯ LEADING SERVERS: NF – Allison Sembach 12

¯ ACES: L – Tiana Drake 3

¯ ASSISTS: NF – Sembach 28; L – Ashley Monroe 30

¯ KILLS: NF – Libby Barreca 13; L – Drake 23

¯ BLOCKS: L – Drake 3

¯ DIGS: NF – Atlanta Spahlinger 15

¯ JV SCORE: NF, 2-1

HOWLAND 3, BOARDMAN 2

Howland (6-0) 16 25 20 27 15

Boardman 25 15 25 25 9

¯ LEADING SERVERS: H – Bailee Beasom 16

¯ ACES: H – Beasom 4; B – Kathryn O’Horo 2

¯ ASSISTS: H – Kathryn Summerfield 30; B – Marisa Melewski 35

¯ KILLS: H – Maddie Sisler 12; B – Katie Stamp 18, Kennedy Page 12

¯ BLOCKS: H – Mia Pantalone 7

¯ DIGS: H – Beasom 15; B – Katie Demetrios 13

¯ JV: Boardman, 2-0

LIBERTY 3, MATHEWS 2

Liberty 25 25 21 22 15

Mathews 17 13 25 25 9

¯ ACES: M – Emma Gates 4

¯ ASSISTS: M – Liliana Marinkovich 20

¯ KILLS: M – Gates 12

¯ BLOCKS: M – Gates 2

¯ DIGS: M – Ally Richards 6

¯ JV SCORE: Liberty, 2-1

WATERLOO 3, JACKSON-MILTON 0

Jackson-Milton 15 16 24

Waterloo 25 25 25

¯ LEADING SERVERS: J-M – Julia Bogden 9, Camryn Mitchell 8

¯ KILLS: J-M – Logan Grunder 9

¯ BLOCKS: J-M – Grunder 3, Grace McDevitt 8

¯ DIGS: J-M – Bogden 32

¯ JV SCORE: J-M, 2-0

LAKEVIEW 3, GIRARD 1

Lakeview 25 25 24 25

Girard 16 23 26 20

¯ LEADING SERVERS: L – Lexi Inman 13; G – Allison Durkin 12, Natalie Pallone 10, Lexi Cochran 10

¯ ACES: L – Maggie Pavlansky 2; G – Pallone 5

¯ ASSISTS: L – Inman 15; G – Cochran 13

¯ KILLS: L – Anna Peterson 8; G – Pallone 22

¯ BLOCKS: L – Inman 3;

¯ DIGS: L – Pavlansky 12; G – Pallone 22, Durkin 13

URSULINE 3, STRUTHERS 1

Struthers 25 17 20 23

Ursuline 17 25 25 25

¯ LEADING SERVERS: S – Le’Ayshia Corinaldi 11

¯ ACES: S – Corinaldi 5

¯ ASSISTS: S – Le’Ayshia Corinaldi 31

¯ KILLS: S – Kaylei Shaffer 20

¯ BLOCKS: S – Shaffer 7

¯ DIGS: S – Fionna Ferguson 27

¯ JV SCORE: U, 2-0

MINERAL RIDGE 3, McDONALD 0

McDonald (3-7) 8 13 23

M. RIdge (10-1, 5-1) 25 25 25

¯ ACES: MR – Riley Ladd 5.

¯ ASSISTS: Mc – Maria Rasile 7; MR – Danielle Aulet 21.

¯ KILLS: Mc – Sophia Constantino 3; MR – Katelyn Lesko 11.

¯ DIGS: Mc – Taylor Tuchek 2.

¯ JV SCORE:

MOONEY 3, SOUTHEAST 0

Southeast (5-6) 23 25 7

Mooney (3-6) 25 27 25

¯ ACES: S – Cierra Tripp 3; CM – C.J. Sapp 2, Megan Petty 2.

¯ ASSISTS: S – Bella Hartman 19; CM – Angelina Rotunno 14.

¯ KILLS: S – Rachel Neir 8; CM – Katie Hough 8, Petty 8, Alaina Scavina 8.

¯ BLOCKS: CM – Petty 2.

¯ DIGS: S – Tripp 13; CM – Sapp 14.

¯ JV SCORE: Mooney, 2-0.

GRAND VALLEY 3, RICHMOND HTS 0

Richmond Heights 13 24 15

Grand Valley 25 26 25

¯ LEADING SERVERS: GV – Hallie Soltis 18

¯ ACES: GV – Barbara Jackson 7, Soltis 3

¯ ASSISTS: GV – Rylie Pucel 16, Alexis Cooper 15

¯ KILLS: GV – Jackson 15

¯ BLOCKS: GV – Madison Roskos 2

¯ DIGS: GV – Brandy Smith 12

¯ JV SCORE: GV, 25-18, 25-17

Boys soccer

POLAND 10, GIRARD 1

Poland 4 6 – 10

Girard 1 0 – 1

¯ GOALS: P – Jake Bacon 2, Adam Rumble 2, Mason Planey 2, Dom 2 Carmen Lefoer, Wyatt Bobbey; G – Xavier Lianes

¯ ASSISTS: P – Mason Matiste 2, Bacon 2, Lefoer

¯ SAVES: P – Zach Nemeth 3; G – Jonathan Moore 14

HUBBARD 11, JEFFERSON 0

Hubbard – 11

Jefferson – 0

¯ GOALS: H – A.J. Trobek 5, Alvaro Jordan 2, Chase Powell, Sam Herroltz Biro, Jacob Gulu

¯ ASSISTS: H – Gulu 3, Powell, Jayden Johnston

¯ SAVES: H – John Reinard 2; J – Jordan Filled 8

HOWLAND 3, BOARDMAN 1

Boardman (4-2) 1 0 – 1

Howland (6-0) 1 2 – 3

¯ GOALS: B – Ryan Johnston; H – Christian Cano, Gabriele Altawil, Guillermo Fuentes

¯ ASSISTS: H – Jordan Sperling, Giovanni Lisi, Altawil

¯ SAVES: B – Ethan Hare 6; H – Donato Marsco 3

¯ JV SCORE: Howland, 2-1

SOUTH RANGE 4, LAKEVIEW 1

South Range (6-0, 5-0) – 4

Lakeview – 1

¯ GOALS: SR – Camden Thomas 2, Canaan Johnson, Quinn Pierson; L – Jake Busifink

¯ ASSISTS: SR – Johnson 2, Logan Weaver

¯ SAVES: SR – Matt Lucas 5

FITCH 3, CANFIELD 0

Canfield (2-5) 0 0 – 0

Fitch (4-1-1) 1 2 – 3

¯ GOALS: F – Keanu Ruiz, Andrew Lescsak, Zack Glavic

¯ SAVES: F – Jimmy Sorrells 8; C – Connor Hecker 4

MINERAL RIDGE 2,

HEARTLAND CHRISTIAN 1

Heartland Christian 1 0 – 1

Mineral Ridge 0 2 – 2

¯ GOALS: MR – Audri Gaydosh, Seth Steward.

¯ ASSISTS: MR – Josie Shultz, Elias Clarke

Girls soccer

SPRINGFIELD 9, MAPLEWOOD 3

Springfield (8-0) 6 3 – 9

Maplewood (1-5) 0 3 – 3

¯ GOALS: S – Kylee Kosek 4, Gracie Venturella 3, Lexi Wonner, Brionna Holt; M -Hannah Letcher, Brooke Smith, Elana Caraballo

¯ ASSISTS: S – Holt 2, Gianna Latronica, Venturella; M – Letcher

¯ SAVES: S – Rebecca Catlos 4, Mya Argiro 2, Caitlin Cappelli; M – Smith 9, Kaylynn Birkhimer 3

URSULINE 8, BADGER 2

Badger 2 0 – 2

Ursuline 3 5 – 8

¯ GOALS: B – Eve Flowers, Kristen Luoma; U – Taylor Tomlinson 4, Olivia Puhalla, Negan Wilson, Alayna Smith, Cara McNally

¯ ASSISTS: U – McNally 4, Lucia Rohrbaugh

¯ SAVES: B – Browyn Clark 5; U – Von Hoang 2, Tanner Shade 1

LORDSTOWN 3, BRISTOL 2

Lordstown (5-3, 4-1) 2 1 – 3

Bristol (2-4, 1-3) 2 0 – 2

¯ GOALS: L – Lexi Ensing, Sarah Sxchneider, Mya Currency; B – Brionna Bash 2

¯ SAVES: L – Jacklyn Will 15; B – Grace Kufchak 19

GARFIELD 12, VALLEY CHRISTIAN 0

Valley Christian 0 0 – 0

Garfield (4-2, 3-1 PTC) 8 4 – 12

¯ GOALS: G – Cassie Finney 2, Grace Mills 2, Olivia McCullough 2, Laney Maschek 2, Caitlin Lutz, Sarah Bittence, Sydney Woolard, Sarah Glenn.

¯ ASSISTS: Finney 2, Annabelle Moore, Mills, Glenn, Laney Mascheck.

¯ SAVES: G – 0; VC – Cayla Bentley 13.

Girls tennis

URSULINE 5, BEAVER LOCAL 0

¯ SINGLES: Anna Morgione (U) def. Kierra Knight, 6-0, 6-0; Lanna Dellick (U) def. Sammi Voorhees, 6-1, 6-0; Emma Thornton (U) def. Heidi Bock, 6-0, 6-0.

¯ DOUBLES: Grace Cripe/Ella Kobak (U) def. Baylee Smith/Alexis Jordan, 6-2, 6-2; Lynn Chahine/Jenna Wahib (U) def. Teira Wright/Tava Wright, 6-4, 5-7, 10-5.

¯ RECORDS: Ursuline 9-1

HOWLAND 5, FITCH 0

¯ SINGLES: Francesca Elisco (H) def. Rebecca Walker, 6-1, 6-2; Kate Li (H) def. Ashleigh Warmouth, 6-0, 6-0; Gina Lussier (H) def. Lezlee Bondee, 6-0, 6-.

¯ DOUBLES: Alena Lerakis/Nicole Tinkham (H) def. Samara Petrello/Carly Land, 6-0 6-2; Alex Litton/Haley Protiva (H) def. Helena Snyder/Aryis Jones, 6-2, 6-2.

Boys golf

LORDSTOWN 201, BADGER 212

at Bronzewood (Par 34, Front 9)

¯ LORDSTOWN (5-8) 201: Jordan Vaught 40, Austin Milhoan 43, Vince Spano 54, Austin Tyree 64.

¯ BADGER (4-12) 212: Cruze Nipple 47, Carter Burnett 52, Jimmy Mitchell 54, Mateo Fenn 59.

HOWLAND 174, HARDING 193

¯ HARDING 193: Anthony Payiavlas 44, Payton Kellar 44, Clark Karafa 50, Everett Byrd 55.

¯ HOWLAND 174: Gage Tomko 36, Ethan DeJacimo 44, Dylan Shields 46, Zack Snelson 48.

SOUTH RANGE 172, HUBBARD 195

at Mille Creek – North (Par 35, Back 9)

¯ HUBBARD 195: Jackson Rusnak 45, Lucas Stinson 48, Adam Hettrich 49, Justin Trinckes 53.

¯ SOUTH RANGE 172: Garrett Sheets 42, Gavin Batdorff 42, Kaiden Sykes 43, Nate Brown 45.

URSULINE 193, POLAND 198

at Stambaugh Golf Course

¯ POLAND 198: Luke Nord 44, Zach Linert 46, Mason McCurdy 52, Colin Linert 56.

¯ URSULINE 193: Ethan Sicafuse 43, Nicco Sabella 45, Joey Brooks 46, Lorenzo Sprockett 59.

Girls golf

ALL-AMERICAN CONFERENCE

TOURNAMENT

At Youngstown Country Club

¯ Teams: 1. Canfield 386, 2. Champion 407, 3. Boardman 445, 4. Howland 454, 5. Austintown Fitch 459, 6. Warren G. Harding 551.

¯ Individuals: 1. Madison Murphy, Canfield, 84; 2. Madison Schaefer, Howland, 91; 3. Allison Smith, Champion, 98; 4. Ava Staebler, Canfield, 99; 5. Haley Tisone, Canfield, 100; 6. Kylie Gardiner, Champion, 101; 7. tie, Hailey Logan, Fitch, 102; Emily Hill, Crestview, 102; 9. Julie Peace, Champion, 103; 10. Sydney Huffman, Champion, 105.

¯ CANFIELD: Madison Murphy 84, Ava Staebler 99, Haley Tisone 100, Eileen McHale 103, Jackie Kinnick 112.

¯ CHAMPION: Allison Smith 98, Kylie Gardiner 101, Julie Peace 103, Sydney Huffman 105, Allyson Wenger 115.

¯ BOARDMAN: Maura Murphy 106, Noelle Hammar 110, Hannah Koch 113, Maddie Moran 116, Zoey Fick-Mills 123.

¯ HOWLAND: Madison Schaefer 91, Bailey Ulrich 114, Ella Swartz 122, Lauren Miles 127, Alexis Conti 128.

¯ AUSTINTOWN FITCH: Hailey Logan 102, Hannah Logan 107, Cammille Hagan 116, Gianna Panzott 134, Jensen Sahli 135.

¯ WARREN G. HARDING: Taylor Baughman 131, My’Eshia Grubb 136, Kiara Sfikas 142, Taryn Baughman 142.

¯ NEWTON FALLS: Emily Nutter 126, Ali Clinch 132, Lydia Koehrsen 137.

¯ LABRAE: Heidi Reppart 112.

POLAND 188, LAKEVIEW 226

at Tamer Win (Par 35, Front 9)

¯ POLAND 188: Carly Ungaro 44, Hannah Ogden 45, Kristen Shaw 48, Sophia Yurich 51, Laurel Zarbaugh 51.

¯ LAKEVIEW 226: Gracie Nicholas 52, Olivia Kelm 52, Bella Shuster 60, Raegan Schick 62, Kaileen Stevens 62.

HUBBARD 180, STRUTHERS 209

at Deer Creek

¯ STRUTHERS 209: Taylor susany 48, Jena Mosca 52, Carley Calabrette 52, Kaitilyn Sakely 57.

¯ HUBBARD 180: Jackie Adler 40, Lena Dunkerley 45, Amanda Trinckes 47, Noelle Trobek 48.

MOONEY 172, SV-SM 193,

URSULINE 220

at Mill Creek Golf Course

¯ MOONEY 172: Alexandria Patrone 39, Grace Ogden 43, Jayne Bernard 44, Alyssa Rapp 46.

¯ SVSM 193: Julia Hofacker 45, Halle Kalaman 47, Kaitlin Kemp 47, Angela Peterson 54.

¯ URSULINE 220: Megan Stoneburner 52, Lucia Naples 54, Erika Hankavich 56, Ava Wirtz 58.

Cross country

SUBURBAN LEAGUE

at Niles

¯ BOYS TEAM SCORES: 1. Niles 39, 2. Badger 62, 3. Ursuline 67, 4. Warren G. Harding 108, 5. Girard 143, 6. Champion 149, 7. LaBrae 170, 8. Bristol 178, 9. Hubbard 225, 10. Brookfield 234.

¯ BOYS INDIVIDUAL RESULTS: 1. Lincoln Hopkins (Bad) 17:54, 2. Micah Curry (Nil) 18:09, 3. Colin Fault (WGH) 18:31, 4. Nathan Anham (Nil) 18:39, 5. Jacob Zanoransky (Bad) 19:11, 6. Asthon Russo (Nil) 19:17, 7. Jarett Gordulic (Urs) 19:23, 8. Brady Lauges (Urs) 19:31, 9. Ryan Cline (Nil) 20:04, 10. Angelo Naples (Urs) 20:04, 11. Reed Stanyard (WGH) 20:05, 12. Jarrett Wildman (Bad) 20:14, 13. Nate Cesta (Champ) 20:16, 14. Jacob Miller (Bad) 20:25, 15. Evan Gathers (Hub) 20:32.

¯ GIRLS TEAM SCORES: 1. Girard 33, 2. Champion 66, 3. Brookfield 83, 4. LaBrae 97, 5. Niles 99, Hubbard 113.

¯ GIRLS INDIVIDUAL RESULTS: 1. Suzanne Shafer (Bad) 23:30, 2. Olive Rose (LaB) 23:56, 3. Nicole Chalker (Gir) 24:50, 4. Josie Wagner (Hub) 25:20, 5. Isabella Foust (Brook) 25:39, 6. Olivoa Coman (Gir) 25:50, 7. Ellie Maurice (Gir) 25.57, 8. Lyndsay Davis (Champ) 25:57, 9. Emily Fitzgerald (Gir) 25:58, 10. Serenity Morgan (Champ) 25:58, 11. Zoe Frank (Urs) 26:04, 12. Emilee Bebeck (Brook) 26:09, 13. Sabrina Frank (Urs) 6:15, 14. Rachel Klucinec (Urs) 26:41, 15. Bella Marchionte (Nil) 26:48.

SUBURBAN LEAGUE

at Poland

¯ BOYST EAM SCORES: 1. Poland 19, 2. East Palestine 55, 3. Columbiana, 4. Heartland 82.

¯ GIRLS INDIVIDUAL RESULTS: 1. Geno Gallo (Pol) 17:33, 2. Cole Rutledge (EP) 17:36, 3. Jet Bailey (Pol) 17:49, 4. Logan Flament (Pol) 17:55, 5. Marcus Reed (Southern) 18:26, 6. Andrew Briggs (Pol) 19:09, 7. Tony Gallo (Pol) 19:11, 8. Matt Garcia (EP) 19:36, 9. Dante Parente (Pol) 20:00, 10. Jackson Bussard (Col) 20:04.

¯ BOYS TEAM SCORES: 1. Poland 15, 2. East Palestine 53, 3. Mooney 68.

¯ GIRLS INDIVIDUAL RESULTS: 1. Halle Sebest (Pol) 19:48, 2. Gianna Stanich (Pol) 20:56, 3. Jackie Grisdale (Pol) 21:29, 4. Corin Turkvich (Beaver Local) 22:35, 5. Haley Trolio (Pol) 22:51, 6. Emily Delaney (Pol) 22:54, 7. Hope Filgey (EP) 23:01, 8. Ellen Etheridge (Pol) 23:21, 9. Hannah Cunningham (EP) 23:41, 10. Ella Harrell (Pol) 23:55, 11. Sydney Norris (Pol) 24:02, 12. Marissa Geiss (Heartland) 24:19, 13. Stephanie Johnson (Heartland) 24:30, 14. Faith Figley (EP) 24:39, 15. Shirley Peeks (Mooney) 24:58.

Schedule

(Subject to change)

TODAY

Volleyball

¯ Warren G. Harding at Struthers, 7

¯ Cardinal Mooney at Lakeview, 7

¯ Niles at Champion, 7

¯ East at LaBrae, 7

¯ Heartland Christian at Ursuline, 6

¯ Mathews at Windham, 7

¯ Lordstown at Bristol, 7

¯ Maplewood at Newbury, 7

¯ Bloomfield at Badger, 7

¯ Pymatuning Valley at Chalker, 7

Boys soccer

¯ Ursuline at United Local, 6:30

¯ Crestview at Newton Falls, 7

¯ Brookfield at Bristol, 4:30

Girls soccer

¯ Warren G. Harding at Canfield, 7

¯ Austintown Fitch at Howland, 7

¯ Cleveland VASJ at John F. Kennedy, 5

¯ Champion at Liberty, 5

¯ Girard at Lakeview, 7

¯ Boardman at Cardinal Mooney (YSU), 7

¯ Niles at Jefferson, 7

¯ Newton Falls at Crestview, 5

¯ Hubbard at Poland, 7

¯ Struthers at South Range, 5

¯ United Local at Maplewood, 5

¯ Grand Valley at Badger, 5

Girls tennis

¯ Howland at John F. Kennedy, 4

¯ Struthers at Lakeview, 4

¯ Poland at Cardinal Mooney, 4:30

Boys golf

¯ Jackson-Milton at Warren G. Harding, 4

¯ LaBrae at Liberty, 4

¯ Champion at Brookfield, 3:15

¯ Lordstown at Pymatuning Valley, 4

¯ Mogadore at Garfield, 3:45

¯ Waterloo at Windham, 4

Girls golf

¯ Champion at Niles, 4

¯ Hubbard at Cardinal Mooney, 4

¯ East Palestine at Poland, 4

COMMENTS