×

Scoreboard

Scoreboard

Volleyball

HOWLAND 3, HARDING 0

Warren G. Harding 8 12 12

Howland (7-0, 2-0) 25 25 25

¯ LEADING SERVERS: Har – Diamond Phillips 5, Erika Simpson 5, Nalida McQueen 5, Cassie Greene 5

¯ ACES: How – Bailee Beasom 5, Mackenzie Karabin 4

¯ ASSISTS: Har – Phillips 4; How – Karabin 17

¯ KILLS: Har – McQueen 5; How – Mia Pantalone 13

¯ BLOCKS: Har – Makaila Powell 10, Phillips 5, McQueen 4, Greene 4; How – Claire Summerfield

¯ DIGS: Har – Jade Allen 13, Phillips 8; How – Beasom 10

¯ JV SCORE: Howland 2-0

CHAMPION 3, CAMPBELL 2

Campbell 20 21 25 25 9

Champion 25 25 23 21 15

¯ ACES: Cha – Savannah Dodrill 4, Adrianna Stoops 4

¯ ASSISTS: Cha – Dodrill 10, Stoops 8

¯ KILLS: Cha – Dodrill 6, Stoops 5

¯ BLOCKS: Cha – Jacqueline Seman 1, Avery Clay 1

¯ DIGS: Cha – Dodrill 15, Deer 13

CRESTVIEW 3, NEWTON FALLS 0

Crestview 25 25 25

Newton Falls 12 10 11

¯ ACES: C – Amelia Montgomery 5

¯ ASSISTS: C – Lucy Montgomery 24; NF – Allison Sembach 17

¯ KILLS: C – Tess Neville 9, Brenna Auer 6; NF – Libby Barreca 10

¯ BLOCKS: C – Neville 4; NF – Barreca 4

¯ DIGS: C – A. Montgomery 24; NF – Bree Hutson 17

¯ JV SCORE: Crestview 2-1

MINERAL RIDGE 3, SPRINGFIELD 1

Mineral Ridge (11-1, 6-1) 20 25 25 25

Springfield (8-3, 5-2) 25 15 19 20

¯ ACES: MR – Pryce Allen 5; S – Carly Stitzel 3

¯ ASSISTS: MR – Danielle Aulet 38; S – Lauren Ranelli 28

¯ KILLS: MR – Kate Lesko 12, Riley Ladd 9; S – Lyndsey Smith 11, Stitzel 7, Ally Sauerwein 7

¯ BLOCKS: S – Sauerwein 3

¯ DIGS: MR – Lesko 28; S – Carlee Bacon 26

¯ JV SCORE: Springfield, 2-0

GIRARD 3, HUBBARD 2

Girard 16 12 25 25 11

Hubbard 25 25 11 14 15

¯ LEADING SERVERS: G – Lexi Cochran 11; H – Sydney Bowser 13, Bridgette Burrus 11

¯ ACES: G – Cochran 3, Natalie Pallone 2; H – Karissa Fahndrich 2, Burrus 2

¯ ASSISTS: H – Burrus 19, Paige Reed 11

¯ KILLS: G – Pallone 18; H – Haley Croyle 13

¯ BLOCKS: H – Croyle 3

¯ DIGS: G – Cochran 18, Pallone 18; H – Fahndrich 21, Bowser 14

¯ JV SCORE: Girard, 25-9, 25-19

FITCH 3, BOARDMAN 0

Boardman 20 15 19

Austintown Fitch 25 25 25

¯ ACES: F – Elyssa Molody 4

¯ ASSISTS: F – Emma Bartlett 19

¯ KILLS: B – Katie Stampm10, Kathryn O’Horo 7; F – Chelsie Wheeler 9

¯ DIGS: F – Ella Sahli 13, Molody 8

BADGER 3, NEWBURY 1

Badger 25 21 25 25

Newbury 20 25 12 22

¯ KILLS: B – Paige Kramar 16, Grace Popovich 7

¯ BLOCKS: B – Kyler Morgan 4, Popovich 4

¯ DIGS: B – Allyson Yauger 38, Kramar 26, Calena Jablonski 13

CONNEAUT 3, BRISTOL 0

Bristol (4-7, 4-6) 23 21 18

Conneaut 25 25 25

¯ LEADING SERVERS: B – Tara Burggraf 8

¯ ACES: B – Burggraf 3

¯ ASSISTS: B – Alayna Sines 8

¯ KILLS: B – Ashley Bahrey 3

¯ BLOCKS: B – Bahrey 5

¯ DIGS: B – Brooke Songer 11

¯ JV SCORE: Bristol, 2-0

ST. JOHN 3, CHALKER 0

St. John 25 25 25

Chalker 18 13 23

¯ LEADING SERVERS: C – Bree Elser 3, Aleeyah Pack 3, Livia Rhodes 3

¯ ACES: C – Elser 2, Kaitltn Shaffer 2, Rhodes 2

¯ ASSISTS: C – Shaffer 4, Merissa Nordstrom 4

¯ KILLS: C – Rhodes 4, Elser 3

¯ DIGS: C – Elser 18, Kendal Nevling 18, Sarah Ensminger 15, Rhodes 15, Shaffer 13

WINDHAM 3, BLOOMFIELD 0

Bloomfield 8 17 21

Windham 25 25 25

¯ ACES: W – Darah Fall 8

¯ ASSISTS: W – Jazella Artman 12

¯ KILLS: W – Ashleigh McCune 7

¯ BLOCKS: W – Zahra Cunningham 3

¯ DIGS: W – Fall 23

¯ JV SCORE: Windham 2-0

WATERLOO 3, JACKSON-MILTON 0

Late Wednesday

Waterloo 25 25 26

Jackson-Milton (5-3, 3-3) 15 16 24

¯ LEADING SERVERS: J-M – Julia Bogden 9, Caryn Mitchell 8

¯ ASSISTS: J-M – Bailey Estes 18

¯ KILLS: J-M – Logan Grunder 9, Grace McDevitt 8

¯ DIGS: J-M – Bogden 32

¯ JV SCORE: J-M, 2-0

GRAND VALLEY 3, CARDINAL 1

Gand Valley (8-0, 5-0) 25 23 25 28

Cardinal 18 25 20 26

¯ ASSISTS: GV – Rylie Pucel 30, Alexis Cooper 21

¯ KILLS: GV – Barbara Jackson 23, Pucel 11

¯ BLOCKS: GV – Jackson 6, Hallie Soltis 3

¯ DIGS: GV – Brandy Smith 27, Soltis 15

Boys soccer

ST. THOMAS AQUINAS 2, KENNEDY 1

Aquinas 1 1 – 2

Kennedy (0-8) 0 1 – 1

¯ GOALS: K – Tim Klaben; A – Tristan Johnson, Joe Simonetti

¯ ASSISTS: K – Evan Economos

¯ SAVES: K – Bobby Plizga 24

HOWLAND 2, FITCH 1

Howland (7-0, 2-0) – 2

Austintown Fitch – 1

¯ GOALS: H – Jordan Sperling, Guillermo Fuentes

¯ SAVES: H – Lucas Brill 7

¯ JV SCORE: Howland, 1-0

EAST PALESTINE 7, LORDSTOWN 1

East Palestine – 7

Lordstown – 1

¯ GOALS: EP – Brandon Turcola 3, Josh Welsh 2, Guy Schaelee, Weston Jones

¯ ASSISTS: EP – Turcola 3, Welsh, Jones

¯ SAVES: EP – Matt Garcia 10; L – Aiden Force 5, Aidian Edwards 5, Kaiden Anthony

POLAND 1, HUBBARD 0

Hubbard 0 0 – 0

Poland 0 1 – 1

¯ GOALS: P – Noah Huda

¯ SAVES: H – John Reinard 11; P – Zack Nemeth 4

Girls soccer

CANFIELD 9, HARDING 0

Canfield (6-1, 3-0 AAC Red) – 9

Warren G. Harding – 0

¯ GOALS: C – Marisa Scheetz 3, Hannah Stein 2, Alli Malinky 2, Kailey Charnesky, Chloe Kalina

¯ ASSISTS: C – Kalina 2, Morgan Carey 2, Angelina Mangie, Kareena Thakar, Stein, Camryn Kohout

¯ SAVES: C – Bayann Jadallah 2; W – Makayla Diggs 10

¯ JV SCORE: Canfield 4-0

POLAND 4, HUBBARD 0

Poland – 4

Hubbard – 0

¯ GOALS: P – Sara Bushaw, Brooke Bobbey, Avrey Grischow, Ava Izenour

¯ ASSISTS: P – Mia Marantis, Halle Sebest

¯ SAVES: P – Gabby Romano

LAKEVIEW 7, GIRARD 0

Girard – 0

Lakeview (5-0-1) – 7

¯ GOALS: L – Sydney Dobler 2, Allie Augustine 2, Bella Kakiou 2, Lexi Busefink

¯ ASSISTS: L – Kakiou 3, Maddy Clark 2, Dobler

¯ SAVES: G – Marina Cella 19; L – Caitlee Kachurik 10

Girls tennis

CANFIELD 4, HOWLAND 1

¯ SINGLES: Anna Kan (C) defeated Francesca Elisco 6-1, 6-0; Kate Ross (C) def. Kate Li 7-6, 4-6, 10-7; Gina Lussier (H) def. Tanya Pai Dhungat 6-0, 6-0

¯ DOUBLES: Annika Lazazzera-Swanson/Reagan Todd (C) def. Alen Lerakis/Ava Lavelle 6-1, 6-0; Gia Francisco/Amelia Francisco (C) def. Rachel Delida/Gianna Carbone 6-0, 6-1

¯ RECORDS: Howland 8-3

MOONEY 4, UNITED LOCAL 1

¯ SINGLES: Marissa Landers (M) def. Morgan Hovorka (U) 6-2, 6-0; Raneen Musleh (M) def. Emily McKarns (U) 6-3, 6-3; Ashley Femia (M) def. Hannah Baker (U) 7-5, 6-0.

¯ DOUBLES: Caitlin Perry/Nicolina Aiad-Toss (M) def. Lauren Hippley/Olivia Hipple 6-1, 6-1; Riley Daniel/Julia Bricker (U) def. Elise Armile/Lauren Snyder 7-5, 6-1.

Boys golf

HOWLAND 168, EDGEWOOD 174

¯ HOWLAND 168: Gage Tomko 39, Ethan Huly 42, Ethan Dejacimo 43, Ryan Ungar 44

¯ ASHTABULA EDGEWOOD 174: Ryan Green 40, Dominik Paolillo 44, Jimmy Johnston 45, Max Crooks 45

BROOKFIELD 156, LaBRAE 199

at Riverview (Par 35)

¯ BROOKFIELD (8-1) 156: Conner Stevens 34, Justin Atkinson 35, Jake Shingledecker 39, Kenny Montgomery 48

¯ LaBRAE (3-7) 199: Malakai Roberts 46, Riley Phillips 50, Sam Bailey 51, Heidi Reppart 52

MIN. RIDGE 169, J-MILTON 175,

SEBRING 269

at Berlin Lake Country Club

¯ JACKSON-MILTON 175: Kent Gross 37, John Jagietta 40, Austin Rader 42, Mason Robison 45, Kaylie Carson 46, Jake Gross 48, Mason McDevitt 48, Logan Sokol 51

¯ MINERAL RIDGE 169: Jake Sylak 37, Anthony Ragazzine 41, Antonio Lamonica 45, Dylan Mazzupappa 46, Chris McMahan 46, Nick Allen 52

¯ SEBRING: Cayden Barker 62, Gage Barker 67, Tommy Warrick 70, Cayden Whitlatch 70

BOARDMAN 164, FITCH 175

at Duck Creek

¯ BOARDMAN 164: Ryan Sam 39, Joe Worsencroft 41, Luke Ryan 41, Justin Jones 43

¯ AUSTINTOWN FITCH 175: Nate Cene 41, Dylan Wrona 42, Dylan Roby 45, Dom Kapic 47

McDONALD 159, URSULINE 165,

WATERLOO 175

at Mahoning Country Club

¯ WATERLOO 175: Tucker Brown 42, Luke Simons 43, Gavin English 43, Carl Freeland 47

¯ URSULINE 165: Joey Brooks 38, Ethan Sicafuse 39, Pat Faloon 43, Joey Carosella 45

¯ McDONALD 159: Michael Porter 37, Caleb Domitrovich 37, Colin Ruane 42, Ethan Domitrovich 43

HUBBARD 171, MOONEY 196

at Pine Lakes (Par 36)

¯ MOONEY 196: Jack Pepperney 43, Stephen Van Such 44, Tim Reardon 50, Gavin Procick 59

¯ HUBBARD (4-10): Aidan Schuler 38, Justin Trinckes 40, Jackson Rusnak 46, Brock Lopuchousky 47, Adam Hettrick 49, Noah Johns 50

PYMATUNING VA.L 173, CHALKER 193

at Riverview (Par 35)

¯ BLOOMFIELD: Ben Sly 63

¯ PYMATUNING VALLEY (12-1, 10-0) 173: Janson Smith 37, Michael Clark 42, Elan Murphy 48, Ryan Hym 46

¯ CHALKER (13-3, 12-3) 193: Niles Wicks 46, Jarrett Hudak 48, Cole Saxion 49, Derek Sherwood 50

Girls golf

CHAMPION 179, LAKEVIEW 224

at Tamer Win

¯ CHAMPION 179: Allison Smith 43, Sydney Huffman 43, Kylie Gardner 45, Julie Peace 48, Allyson Wenger 54, Lauren Hayni 55

¯ LAKEVIEW 224: Olivia Kelm 51, Raegan Schick 57, Gracie Nicholas 57, Isabella Shuster 59, Kaileen Stevens 60, Arianna Erewin 68

HOWLAND 190, FITCH 204

¯ AUSTINTOWN FITCH 204: Hailey Logan 45, Hannah Logan 47, Gianna Panzott 54, Caiden Smith 58

¯ HOWLAND 190: Madison Schaefer 42, Bailey Ulrich 48, Ella Swartz 49, Lauren Miles 51

BOARDMAN 144, NEWTON FALLS 186

at Riverview (Par 35)

¯ BOARDMAN 144: Maura Murphy 45, Noelle Hammar 49, Hannah Koch 50

¯ NEWTON FALLS 186: Ali Clonch 59, Emily Nutter 59, Lydia Koehrsen 68

HUBBARD 178, URSULINE 218

at Stambaugh (Par 36)

¯ HUBBARD: Jackie Adler 39, Noelle Trebek 44, Amanda Trinckes 45, Lena Dunkerly 50

¯ URSULINE 218: Megan Stoneburner 50, Ava Wirtz 55, Maddie Rauzan 56, Lucia Naples 57

MOONEY 180, POLAND 180

at Mill Creek Golf Course

¯ POLAND 180: Carly Ungaro 42, Jackie Grisdale 43, Sophia Yurich 45, Kristen Shaw 50

¯ CARDINAL MOONEY 180: Alyssa Rapp 40, Alexandria Patrone 46, Grace Ogden 47, Jayne Bernard 47

Schedule

(Subject to change)

TODAY

Boys soccer

¯ Cardinal Mooney at Kidron Central Christian, 7

Girls tennis

¯ John F. Kennedy at Lordstown, 4:15

Boys golf

¯ Bobby Lewis Invitational at Trumbull Country Club includes Warren G. Harding, John F. Kennedy, 9 a.m.

Girls golf

¯ Bobby Lewis Invitaitonal at Trumbull Country Club includes John F. Kennedy, 9 a.m.

SATURDAY

Volleyball

¯ Howland, Girard, Chaney, Grand Valley at Ashtabula Lakeside tournament, 9 a.m.

¯ Austintown Fitch at Magnificat Showcase, 9 a.m.

¯ Mathews at Champion, 11:30 a.m.

¯ Boardman at Southeast, 12

¯ Brookfield, Pymatuning Valley at Conneaut, 10 a.m.

¯ Lordstown, Liberty at Badger, 10 a.m.

Boys soccer

¯ Howland at South Range, 1

¯ Austintown Fitch at Green, 3

¯ Champion at United Local, 11 a.m.

¯ Mathews at Badger, 10 a.m.

¯ Jackson-Milton at Wellsville, 10 a.m.

¯ Lordstown at Maplewood, 12

¯ Garfield at Alliance, 7

Girls soccer

¯ Ashtabula Lakeside at Warren G. Harding, 11 a.m.

¯ Champion at Lakeview, 3

¯ Hubbard at West Branch, 4

¯ Lordstown at Maplewood, 10 a.m.

¯ United Local at Badger, 12

¯ Garfield at Alliance, 5

Cross country

¯ Boardman Invitational includes Howland girls, Austintown Fitch, Champion, Niles, Girard, Cardinal Mooney, McDonald, Mineral Ridge, Poland, Chaney, Jackson-Milton, Lordstown, Maplewood, South Range, Badger, Garfield, Pymatuning Valley, Grand Valley, 9:30 a.m.

¯ Howland boys at VASJ McDonough Invitational

Girls tennis

¯ Boardman at Dover Invitational, 9 a.m.

COMMENTS