Regional assignments for area schools

Division II, Region 5

COUNTIES: Trumbull, Mahoning, Portage, Ashtabula, Lake, Summit, Stark, Cuyahoga

SCHOOLS: Warren G. Harding, Austintown Fitch, Boardman, Kent Roosevelt, Twinsburg, Ashtabula Lakeside, Madison, Painesville Riverside, Eastlake North, Willoughby South, Alliance, Hudson, Akron Hoban, Cuyahoga Falls, Walsh Jesuit, Akron Ellet, Akron Firestone, Akron North, Akron Kenmore-Garfield, North Canton Hoover, Massillon Perry, Massillon, Uniontown Lake, Bedford, Lyndhurst Brush, Mayfield, Nordonia.

Division III, Region 9

COUNTIES: Trumbull, Mahoning, Portage, Geauga, Ashtabula, Lake, Cuyahoga, Summit, Stark, Jefferson, Tuscarawas

SCHOOLS: Howland, Niles, Youngstown East, Youngstown Chaney, Canfield, West Branch, Ravenna, Streetsboro, Aurora, Chardon, Kenston, Geneva, Notre Dame-Cathedral Latin, Painesville Harvey, University School, Akron Buchtel, Akron Coventry, Akron Springfield, Akron St. Vincent-St. Mary, Akron East, Tallmadge, Woodridge, Marlington, Louisville, Steubenville, New Philadelphia, Dover.

Division IV, Region 13

COUNTIES: Trumbull, Mahoning, Portage, Geauga, Ashtabula, Lake, Cuyahoga, Summit, Stark, Columbiana, Jefferson, Carroll

SCHOOLS: Lakeview, Girard, Hubbard, Ursuline, Cardinal Mooney, Poland, Struthers, Mogadore Field, Ashtabula Edgewood, Mentor Lake Catholic, Perry, West Geauga, Hawken, Salem, Beaver Local, East Liverpool, Chagrin Falls, Orange, Warrensville Heights, Cleveland Central Catholic, Cleveland JFK, Cuyahoga Valley Christian Academy, Canton South, Navarre Fairless, Minerva, Carrollton, Wintersville Indian Creek.

Division V, Region 17

COUNTIES: Trumbull, Mahoning, Portage, Geauga, Ashtabula, Lake, Cuyahoga, Columbiana, Summit, Stark, Jefferson, Tuscarawas, Belmont, Harrison

SCHOOLS: Champion, Garfield, Grand Valley, South Range, Southeast, Rootstown, Waterloo, Crestwood, Berkshire, Jefferson, Conneaut, Kirtland, Wickliffe, Gilmour Academy, Crestview, Akron Manchester, Canton Central Catholic, Massillon Tuslaw, Sandy Valley, Richmond Edison, Buckeye Local, Sugarcreek Garaway, Bellaire, Martins Ferry, Barnesville, Harrison Central.

Division VI, Region 21

COUNTIES: Trumbull, Mahoning, Geauga, Ashtabula, Columbiana, Summit, Stark, Wayne, Tuscarawas, Guernsey, Washington, Perry, Athens

SCHOOLS: LaBrae, Newton Falls, Liberty, Brookfield, Mineral Ridge, Pymatuning Valley, Western Reserve, Campbell, Springfield, Cardinal, Columbiana, East Palestine, United Local, Southern Local, Mogadore, East Canton, Dalton, Rittman, Buckeye Trail, Tuscarawas Valley, Newcomerstown, Belpre, Fort Frye, Crooksville, Stewart Federal Hocking, Nelsonville-York, Glouster Trimble.

Division VII, Region 25

COUNTIES: Trumbull, Mahoning, Geauga, Ashtabula, Lake, Columbiana, Stark, Cuyahoga, Jefferson, Carroll, Tuscarawas, Harrison, Richland, Knox, Huron

SCHOOLS: John F. Kennedy, Mathews, Chalker, McDonald, Jackson-Milton, Windham, Valley Christian, Lowellville, Sebring, Newbury, Ashtabula St. John, Fairport Harbor, Leetonia, Lisbon, Wellsville, St. Thomas Aquinas, Cuyahoga Heights, Richmond Heights, Independence, Toronto, Steubenville Catholic Central, Malvern, Strasburg-Franklin, Tuscarawas Central Catholic, Conotton Valley, Lucas, Danville, Greenwich South Central.

COMMENTS