×

All-Conference honors

Softball

ALL-AMERICAN CONF. RED TIER

¯ Player of the Year: Sidney Griffith, Lakeside

FIRST TEAM

Emily Darlington Howland Sr IF

Mary Gomez Canfield Sr CF

Sidney Griffith Lakeside So IF

MacKenzie Hamilton Lakeside Sr IF

Karlie Heilman Harding Jr C

Kayla Kelty Fitch Sr RF

Kalin Kovach Canfield Sr LF

Madison Lester Boardman Fr P

Lainie Simons Fitch Sr Utility

Lydia Spalding Fitch So P

Maddy Taylor Fitch Fr IF

SECOND TEAM

Bailee Beasom Howland So IF

Abby Brown Fitch Sr LF

Brooke Crissman Canfield Sr IF

Danna Haus Boardman Fr CF

Lauren Maughan Boardman Jr C

Ashley Mickey Fitch Jr Utility

Marissa Miller Howland Jr IF

Emily O’Connell Howland Jr Utility

Jenna Olexa Boardman Fr IF

Aiden Orlovsky Canfield Jr RF

Alicia Saxton Boardman Sr Utility

ALL-AMERICAN CONF. BLUE TIER

¯ Player of the Year: Allison Smith, Champion

FIRST TEAM

Desi Allen LaBrae So LF

Kristen Drake Edgewood Jr 2B

Bailey Drapola Brookfield Sr SS

Arianna Geordan LaBrae Sr P

Sophie Howell Champion Jr 1B

Becca Litz Brookfield Jr RF

Marissa Roberts LaBrae Sr CF

Cassidy Shaffer Champion So Utility

Natalie Sisler LaBrae Jr C

Allison Smith Champion Jr P

Abbey White Champion Sr 3B

SECOND TEAM

Tara Backherms Newton Falls Sr P

Melanie Bardol Liberty Sr 3B

Bailie Bettura Crestview Sr Utility

Tiana Drake LaBrae Sr 2B

Haley Eskra Crestview Sr SS

Abbi Grace Champion Jr CF

Gabby Hollenbaugh Champion Sr C

Janna Jackson Campbell Sr 3B

Olivia Koehrsen Newton Falls So 1B

Gabby Schiska Brookfield Sr P

Sophia Tvaroch Newton Falls Fr LF

Brooklyn Whitt Champion So RF

MAHONING VALLEY ATHLETIC CONF.

FIRST TEAM

Carlee Bacon Springfield So OF

Bri Callow McDoanld So P

Amber Cieplinski Waterloo Sr C

Mackenzie Deem Waterloo Sr OF

Morgan Donithan Western Reserve Jr Utility

Abby Joseph Springfield So P

Mackensi Kehrer Waterloo Fr P

Kennedy Kelly Lowellville So Utility

Madison Kelly Lowellville Sr IF

Jacqueline Kish Springfield Sr IF

Camryn Mitchell Jackson-Milton So OF

Sierra Schrader McDonald Sr OF

Brooke Twichell Waterloo Jr IF

Megan Ward McDonald Jr IF

Lucy Wolford McDonald Fr Utility

SECOND TEAM

Marlie Applegarth Springfield Sr OF

Addison Brendlinger Sebring Sr IF

Laura Hood Waterloo Sr IF

Riley Ladd Mineral Ridge Jr C

Ariel Laneve Mineral Ridge Sr P

Jasmine Phillips Western Reserve Sr OF

Molly Pontius Springfield Jr IF

Taylor Sahli Jackson-Milton Sr Utility

Abby Spalding Jackson-Milton Jr IF

Chelsea Sudol McDonald Fr OF

Alaina Welsch Western Reserve So IF

Layla Woolf Western Reserve Sr P

HONORABLE MENTION

¯ McDonald – Sarah Lorello, So.; Mineral Ridge – Morgan Sigley, So.; Jackson-Milton – Chelsea Williams; Western Reserve – Alyssa Serensky, Jr.; Lowellville – Sam Kelly, Fr.; Springfield – Makenzy Capouellez, Sr.; Sebring – Kylei Jays, Sr.; Waterloo – Memory Lyons, Jr.

Baseball

ALL-AMERICAN CONF. RED TIER

¯ Players of the Year: Bobby Cavalier, Austintown Fitch; Brent Herrmann, Canfield

FIRST TEAM

Braden Beck Canfield Jr LF

Bobby Cavalier Fitch Sr RF

Mike Fetsko Boardman Sr 3B

Brent Herrmann Canfield Jr P

Jad Jaddallah Canfield Sr Utility

Christian Myers Fitch Sr C

Tyler Peterson Boardman Jr P

Dom Pilolli Canfield Sr CF

Luke Stauffer Boardman Sr 2B

Gage Tomko Howland Jr SS

Matt Williams Harding Sr 1B

SECOND TEAM

Johnny Anservitz Lakeside Sr CF

Brandan Arnold Harding Jr LF

Mike Budde Canfield Sr P

Jaden Durda Harding Sr P

Angelo Fronzaglio Howland Jr SS

Ricky Havrilla Canfield Sr 3B

Devin Higginbotham Fitch Sr P

Cam Kreps Boardman Sr CF

Frank Manios Howland Sr 1B

Josh McCleery Howland So RF

Kenny Misik Fitch Sr Utility

Alex Tulino Lakeside Sr 2B

ALL-AMERICAN CONF. BLUE TIER

¯ Player of the Year: Andrew Russell, Champion

FIRST TEAM

Damien Airwyke LaBrae Sr SS

Abe Bayus Champion Jr RF

Matt Horvat Champion Sr 3B

Chris Morici Edgewood Sr CF

Malakai Roberts LaBrae Jr P

Andrew Russell Champion Sr P

Colton Stoneman LaBrae Sr SS

Trevor Strohmeyer Liberty So Utility

Devin Turvey Crestview Sr 1B

Nolan Yartz Champion Sr C

Jake Zappitelli Edgewood Sr 2B

SECOND TEAM

Keith Berger Crestview So C

Carter Blakeman Crestview Fr OF

Aaron Ellsworth Champion So 2B

Henry Falcon Campbell Jr OF

Connor Filipovich Brookfield Jr OF

Adam Fisher Champion So 1B

Josh Honeycutt Newton Falls So P

Zach Keller LaBrae Jr Utility

Dwight Parker Liberty So OF

Jake Shingledecker Brookfield Jr SS

Frank Sloan Edgewood Sr P

MAHONING VALLEY ATHLETIC CONF.

FIRST TEAM

Brannon Brungard Springfield Sr OF

Shane Eynon Springfield Sr P

Bryan Harris Lowellville Sr IF

Micah Mamula-Zarlingo Lowellville Sr OF

Tanner Matig McDonald Sr C

Zach Nolf McDonald Sr IF

Frankie Prozy Jackson-Milton So OF

Caleb Quinn Western Reserve Sr P

Mitchell Seymour Springfield So OF

Logan Shields McDonald Sr P

Chris Thompson Springfield Jr IF

Dan Windham Western Reserve Sr IF

Koby Zupko Mineral Ridge Jr IF

SECOND TEAM

Devan Beans Waterloo So P

Mark Bunch Mineral Ridge Fr P

Jacob Carfolo Mineral Ridge Sr IF

Drew Clark Springfield Jr IF

Matthew DeAngelis Waterlo Sr OF

Dakota Edwards Mineral Ridge Jr C

Matt Hvisdak Lowellville Sr IF

Brycen Jackson Western Reserve Sr IF

Clayton Nezbeth Springfield So OF

Jarrett Orbin Springfield Sr C

Luke Simons Waterloo Fr IF

Ryan Slaven Western Reserve Sr C

Anthony Tamburro McDonald Sr IF

Cody Wise Western Reserve Sr OF

HONORABLE MENTION

¯ McDonald – Riley Lewis, Jr.; Mineral Ridge – Kyle Bickerstaff, Fr.; Jackson-Milton – Mason Robison, So.; Western Reserve – Nick Niemi, So.; Lowellville – Vinnie Kacir, Jr.; Springfield – John Slike, Jr.; Sebring – Joey Clark, Sr.; Jake Hunter, Jr.; Waterloo – Gavin English, So.

COMMENTS