×

Trumbull County Junior Fair dairy show results

Junior calf Brown Swiss — Colby Turon, first place; Zachary Logan, second place; Lilah Turon, third place

Junior calf Holstein –Avery Rice, first place; Peyton Corson, second place; Grant Corson, third place

Junior calf Jersey –Avery Rice

Intermediate calf Brown Swiss — Carter Kibler, first place; Colby Turon, second place

Intermediate calf Holstein — Avery Rice, first place; Corine Eastham, second place; Carter Kibler, third place

Intermediate calf Jersey — Avery Rice, first place; Kaelyn Hickey, second place

Senior calf Brown Swiss — Carter Kibler, first place; Corine Eastham, second place

Senior calf Holstein — Preston Sheets, first place; Zachary Logan, second place; Jeff Logan. third place

Senior calf Jersey — Gracie Eastham, first place; Kaelyn Hickey, second place; Carter Kibler, third place

Senior calf All Other Breeds — Lilah Turon, first place; Keith Barto, second place

Summer yearling Brown Swiss — Zachary Logan, first place; Colby Turon, second place

Summer yearling Holstein — Zachary Logan, first place; Preston Sheets, second place; Mathew Logan, third place

Junior yearling Brown Swiss — Zachary Logan

Junior yearling Holstein –Avery Rice, first place; Zachary Logan, second place

Junior yearling Jersey — Avery Rice

Intermediate yearling Brown Swiss — Zachary Logan, first place; Carter Kibler, second place

Intermediate yearling Holstein — Cody Kilber, first place; Preston Sheets, second place; Matt Logan, third place

Intermediate yearling Jersey — Kaelyn Hickey

Senior yearling Brown Swiss — Lilah Turon

Senior yearling Holstein — Zachary Logan, first place; Elizabeth Smallsreed, second place

Senior yearling Jersey — Zachary Logan

All Breed Junior Best Bred and Owned — Avery Rice, first place; Zachary Logan, second place; Jeff Logan, third place

Junior 2-year-old cow Brown Swiss — Zachary Logan

Junor 2-year-old cow Holstein –Jeff Logan, first place; Mathew Logan, second place

Senior 2-year-old cow Brown Swiss — Zachary Logan, first place; Gracie Eastham, second place

Senior 2-year-old cow Holstein — Matt Logan, first place; Jeff Logan, second place; Elizabeh Smallsreed, third place

Senior 2-year-old cow All Other Breeds — Keith Barto

3-year-old cow Brown Swiss — Lilah Turon, first place; Colby Turon, second place

3-year-old cow Holstein — Zachary Logan, first place; Ashley Wilson, second place

3-year-old cow Jersey — Avery Rice

4-year-old cow Brown Swiss — Zachary Logan

4-year-old cow Holstein –Mathew Logan

4-year-old cow Jersey — Kaitlyn Kirch, first place; Mark Kirch, second place

4-year-old cow All Other Breeds — Lilah Turon

Dry cow Swiss — Colby Turon

Senior All Breeds Best Bred and Owned — Matt Logan, first place; Zachary Logan, second place; and Keith Barto, third place

Senior Supreme — Zachary Logan

Reserve Senior Supreme — Matt Logan

Brown Swiss Junior Champion — Zachary Logan

Brown Swiss Reserve Junior Champion — Carter Kibler

Brown Swiss Senior Champion — Zachary Logan

Brown Swiss Reserve Senior Champion — Zachary Logan

Brown Swiss Grand Champion — Zachary Logan

Brown Swiss Reserve Grand Champion — Zachary Logan

Holstein Junior Champion — Avery Rice

Holstein Reserve Junior Champion — Preston Sheets

Holstein Senior Champion — Matt Logan

Holstein Reserve Senior Champion — Matt Logan

Holstein Grand Champion — Matt Logan

Holstein Reserve Grand Champion — Matt Logan

Jersey Junior Champion — Zachary Logan

Jersey Reserve Junior Champion — Avery Rice

Jersey Senior Champion — Avery Rice

Jersey Reserve Senior Champion — Kaitlyn Kirch

Jersey Grand Champion — Avery Rice

Jersey Reserve Grand Champion — Kaitlyn Kirch

All Other Breeds Junior Champion — Lilah Turon

All Other Breeds Reserve Junior Champion — Keith Barto

All Other Breeds Senior Champion — Keith Barto

All Other Breeds Reserve Senior Champion — Lilah Turon

All Other Breeds Grand Champion — Keith Barto

All Other Breeds Reserve Grand Champion — Lilah Turon

Junior Supreme — Avery Rice

Reserve Junior Supreme– Zachary Logan

Trumbull County Dairy Judging Contest

First Place Junior Team Trumbull County — Avery Rice, Lilah Turon and Logan Smallsreed

First Place Intermediate Team Trumbull County — Kaitlyn Kirch, Alexis Pierce, Elizabeth Smallsreed and Colby Turon

First Place Junior High Individual — Levi Coppersmith of Columbiana County

First Place Intermediate High Individual — Kaitlyn Kirch of Trumbull County

First Place Senior High Individual –Maci McLean of Mahoning County

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
     

COMMENTS