Trumbull County Senior Fair Results
Hay and grain
• Alfalfa — Nathan Knight, Cortland, first
• Timothy — Charles Thomasson, Bristolville, first; Nathan Knight, Cortland, second; Charles Thomasson, Bristolville, third
• Mixed Hay — Nathan Knight, Cortland, first; Charles Thomasson, Bristolville, second; Charles Thomasson, Bristolville, third
• Grass Hay — Nathan Knight, Cortland, first
• Other Grass Hay — Nathan Knight, Cortland, first
• Wheat — Ron Imhoff, Jr, Bristolville, first; Marcie Helberg, Burghill, second
• Oats — Marcie Helberg, Burghill, first
• Soybean Seed — Jerry Lipps, Kinsman, first; Marcie Helberg, Burghill, second; Jerry Lipps, Kinsman, third
• Soybean Plant — Jerry Lipps, Kinsman, first; Ron Imhoff, Jr, Bristolville, second; Marcie Helberg, Burghill, third
• Shelled Corn — Marcie Helberg, Burghill, first; Jerry Lipps, Kinsman, second; Ron Imhoff, Jr, Bristolville, third
• Ear Corn — Marcie Helberg, Burghill, first
• Corn Stalk — Jerry Lipps, Kinsman, first; Ron Imhoff, Jr, Bristolville, second; Jerry Lipps, Kinsman, third
• Popcorn — Marcie Helberg, Burghill, first; Marcie Helberg, Burghill, second
• Ornamental Corn — Marcie Helberg, Burghill, first; Marcie Helberg, Burghill, second
• Sunflower Seed — Marcie Helberg, Burghill, first; Jerry Lipps, Kinsman, second; Marcie Helberg, Burghill, third
• Corn Silage — Nathan Knight, Cortland, first
• Hay Silage — Nathan Knight, Cortland, first
• Wheat Straw — Marcie Helberg, Burghill, first; Marcie Helberg, Burghill, second
• Oat Straw — Marcie Helberg, Burghill, first; Marcie Helberg, Burghill, second
Flowers
• Louise List — 3 firsts, 2 seconds
• Mary Kuhn — 6 firsts, 2 seconds, 1 third, Designer’s Choice Rosette
• Maxine Barnes — 6 firsts, 7 seconds, 1 third
• Elaine Bertolalsio — 1 first, 1 second
• Yvonne Franks — 4 firsts, 1 second
• Jo Wilson — 6 firsts, 6 seconds, 3 thirds, Petite Award
• Donna Green — 3 firsts, 2 seconds, 5 thirds
• Cindy Salerno — 20 firsts, 4 seconds
• Barb Wright — 9 firsts, 10 seconds, 12 thirds
• Sally Bettiker — 38 first, 20 second, 1 thirds, Sweepstake Award
• Hannah Lichty — 14 firsts, 1 second
• Kelly Fannin — 2 firsts, 4 seconds, 3 thirds
• Kathleen Ferris — 8 firsts
• Cindy Wagner — 5 firsts, 1 third
• Anita Shaw — 1 first
• Gwen Maenpa — 4 firsts, 3 seconds, 4 thirds
• Rich Shirley — 1 first
• Debby Miller — 4 firsts, 2 seconds
• Nancy Kovach — 3 firsts, 1 second, 2 thirds
• Diane Shirley — 4 firsts, 3 seconds
• Joan Thomas — 19 firsts, 4 seconds, 5 thirds
• Evelyn Wibert — 5 firsts, Horticulture Award of Merit
• Linda Bennett — 8 firsts, 6 seconds, 1 third
• Ellen Finan — 3 firsts
• R Brady — 3 firsts, 1 second
• V Brady — 6 firsts
• Nancy Law — 1 first
• Jill Summer — 1 third
• Kaylie Stroke — 1 third
• Olivia Petnilla — 1 second
• Jane Hatch — 1 honorable mention
• Zoe Pence –Moss — 1 honorable mention
• Bruce Murphy — 1 second
Flower and photo show
• Individual Flower — Carol Behne, first; Joan Thomas, second; Jeanie Clements, third
• Garden Scenes — Elaine Bertolasio, first; Barb Wright, second; Joan Thomas, third
• Insect — Mary Ellen Kuhn, first; Jo Wilson, second; Carol Behne, third
• Market Lamb — Jennifer Phillips, Leavittsburg, first; RJ Hall, Brookfield, second; RJ Hall, Brookfield, third
• Alpaca, Yearling Ewe — Melissa Crist, Bristolville, first; Melissa Crist, Brookfield, second
• Alpaca, Wool Fleece — Melissa Crist, Bristolville, first; Melissa Crist, Bristolville, second
Blue Faced Leicester
• Ram Lamb under 1 yr — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first; Sharon O’Donell, Chagrin Falls, second
• Pair of Ram Lambs under 1 yr — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Yearling Ewe — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first; Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, second
• Pair of yearling ewes — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Get-of-sire — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
Border Leichester
• Champion Ewe — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Get-of-sire — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Best of Show, Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
Natural Colored
• Yearling Ram — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Ram Lamb — William O’Donnell, Chagrin Falls, first; William O’Donnell, Chagrin Falls, second
• Pair of Ram Lambs — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Pair of yearling ewes — William O’Donnell, Chagrin Falls, first; William O’Donnell, Chagrin Falls, second
• Yearling Ewe — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Champion Ewe — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Get-of-sire — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
Flowers
• Louise List — 3 firsts, 2 seconds
• Mary Kuhn — 6 firsts, 2 seconds, 1 third, Designer’s Choice Rosette
• Maxine Barnes — 6 firsts, 7 seconds, 1 third
• Elaine Bertolalsio — 1 first, 1 second
• Yvonne Franks — 4 firsts, 1 second
• Jo Wilson — 6 firsts, 6 seconds, 3 thirds, Petite Award
• Donna Green — 3 firsts, 2 seconds, 5 thirds
• Cindy Salerno — 20 firsts, 4 seconds
• Barb Wright — 9 firsts, 10 seconds, 12 thirds
• Sally Bettiker — 38 first, 20 second, 1 thirds, Sweepstake Award
• Hannah Lichty — 14 firsts, 1 second
• Kelly Fannin — 2 firsts, 4 seconds, 3 thirds
• Kathleen Ferris — 8 firsts
• Cindy Wagner — 5 firsts, 1 third
• Anita Shaw — 1 first
• Gwen Maenpa — 4 firsts, 3 seconds, 4 thirds
• Rich Shirley — 1 first
• Debby Miller — 4 firsts, 2 seconds
• Nancy Kovach — 3 firsts, 1 second, 2 thirds
• Diane Shirley — 4 firsts, 3 seconds
• Joan Thomas — 19 firsts, 4 seconds, 5 thirds
• Evelyn Wibert — 5 firsts, Horticulture Award of Merit
• Linda Bennett — 8 firsts, 6 seconds, 1 third
• Ellen Finan — 3 firsts
• R Brady — 3 firsts, 1 second
• V Brady — 6 firsts
• Nancy Law — 1 first
• Jill Summer — 1 third
• Kaylie Stroke — 1 third
• Olivia Petnilla — 1 second
• Jane Hatch — 1 honorable mention
• Zoe Pence –Moss — 1 honorable mention
• Bruce Murphy — 1 second
Flower and photo show
• Individual Flower — Carol Behne, first; Joan Thomas, second; Jeanie Clements, third
• Garden Scenes — Elaine Bertolasio, first; Barb Wright, second; Joan Thomas, third
• Insect — Mary Ellen Kuhn, first; Jo Wilson, second; Carol Behne, third
• Market Lamb — Jennifer Phillips, Leavittsburg, first; RJ Hall, Brookfield, second; RJ Hall, Brookfield, third
• Alpaca, Yearling Ewe — Melissa Crist, Bristolville, first; Melissa Crist, Brookfield, second
• Alpaca, Wool Fleece — Melissa Crist, Bristolville, first; Melissa Crist, Bristolville, second
Blue Faced Leicester
• Ram Lamb under 1 yr — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first; Sharon O’Donell, Chagrin Falls, second
• Pair of Ram Lambs under 1 yr — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Yearling Ewe — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first; Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, second
• Pair of yearling ewes — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Get-of-sire — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
Border Leichester
• Champion Ewe — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Get-of-sire — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Best of Show, Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
Natural Colored
• Yearling Ram — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Ram Lamb — William O’Donnell, Chagrin Falls, first; William O’Donnell, Chagrin Falls, second
• Pair of Ram Lambs — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Pair of yearling ewes — William O’Donnell, Chagrin Falls, first; William O’Donnell, Chagrin Falls, second
• Yearling Ewe — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Champion Ewe — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Get-of-sire — William O’Donnell, Chagrin Falls, first
• Wool Fleece — Sharon O’Donnell, Chagrin Falls, first
COMMENTS
[vivafbcomment]