Fall sports all-star honors
Football
MAHONING VALLEY ATHLETIC CONFERENCE
First team
Joe Ballone Sr Lowellville
Brannon Brungard Sr Springfield
Josh Celli Sr McDonald
Benjamin Chaszeyka Sr Springfield
Nathan Chiclowe Sr Mineral Ridge
Alex Cintron Sr McDonald
Bryce Davis Sr Jackson-Milton
Nate Dean Sr McDonald
Matthew DeAngelis Sr Waterloo
Shane Eynon Springfield
Adam Gatrell Sr Western Reserve
Dyllen Gibbs Sr Jackson-Milton
Zach Gray Sr McDonald
Ali Hammond Sr McDoanld
Josh Hammond Sr Sebring
Jimmy Harper Sr Jackson-Milton
Todd Henning Jr Western Reserve
Matt Hvisdak Sr Lowellville
Brycen Jackson Sr Western Reserve
Brandon Jarvis Sr Western Reserve
Isaac Linton Sr Waterloo
Logan Marshall Sr McDonald
Clay Medvec Sr Springfield
Zach Nolf Sr McDonald
Logan Shields Sr McDonald
Ryan Slaven Sr Western Reserve
Luke Snyder Sr Springfield
Zachary Stouffer Sr Springfield
Cameron Tucker Jr McDonald
Garrett Walker Jr Springfield
Cody Wise Sr Western Reserve
Second team
Eric Basista Sr Mineral Ridge
Jack Bucan Sr McDonald
Kaden Crown Sr McDonald
Noah Dennis Jr Sebring
Cameron Durig Jr Western Reserve
Will Enyeart Sr Lowellville
Jake Fullerton Sr Sebring
Corey Hatton Jr Springfield
Trey Huth Sr Waterloo
John Landis Jr Jackson-Milton
Harrison Lay Jr Jackson-Milton
Sean Lengyel So Jackson-Milton
Josh Miller Jr Western Reserve
Randall Miller So Mineral Ridge
Evan Ohlin Jr Springfield
Caleb Quinn Sr Western Reserve
Joe Rozzi So Mineral Ridge
Dominic Schadl So McDonald
Garrett Stallsmith Jr Springfield
Joe Thomas So Waterloo
Evan Zupko Sr Lowellville
Honorable mention
¯ McDonald – Ryan Scala, Sr.; Kameron Stofko, Sr.; Mineral Ridge – Dakota Edwards, Jr.; Donny Timms, Sr.; Jackson-Milton – Jakob Fay, Jr.; Aaren Landis, So.; Western Reserve – Hunter Kiesewetter, Jr.; Jimmy Moyberry, Jr.; Springfield – Brady Brungard, Jr.; David Duvall, Jr.; Lowellville – Dylan Durkin, Sr.; Jake Rotz, Sr.; Sebring – Donovan Seruch, Jr.; Waterloo – Logan Robinson, Jr.; Cody Stump, So.
Boys soccer
OSSCA ALL-STATE AREA PLAYERS
Division I
¯ Second team – Trevor Boggess, Boardman, Sr.
Division II
¯ First team – Gabriel Altawil, Howland,So.; Michael VanSuch, Hubbard, Sr.; Second team – Austin O’Hara, Girard, Sr.
Division III
¯ Second team – TJ Gaydosh, Mineral Ridge, Sr.; Damon Luchette, Badger, Sr.
ALL-AMERICAN CONFERENCE RED TIER
¯ Player of the Year: Trevor Boggess, Boardman, Sr.
First team
Gabriel Altawil So Howland
Trevor Boggess Sr Boardman
Chris Carter Sr Harding
Cullen Faulk Jr Harding
Dominic Foley Sr Fitch
Stevan Glisic Sr Howland
Jad Jadallah (GK) Sr Canfield
Astrit Kololli Sr Lakeside
Andrew Lescsak So Fitch
Mitch Mangie Sr Canfield
Alexander Wood Sr Boardman
Second team
Dom Barber Sr Boardman
Luke Brancaccio Sr Howland
Tommy Fryda Jr Boardman
Todd Letlow Sr Harding
Dominic Malvasi Sr Howland
Connor Morton Sr Fitch
Christian Munoz (GK) Jr Lakeside
Phil Stanic Sr Canfield
Ian Summers Jr Lakeside
Zack Vestal Sr Fitch
Nino Villanueva Jr Lakeside
ALL-AMERICAN CONFERENCE BLUE TIER
¯ Player of the Year: Henry Perdomo-Meija, Campbell, Sr.
First team
Trenton Bacorn Jr LaBrae
Cody Blenman Sr Edgewood
Miguel Gonzalez (GK)Sr Campbell
Matthew Jennings Jr Crestview
Giovanni Lisi Sr Campbell
Dillon Myers Jr Edgewood
Victor Orozco Jr Campbell
Henry Perdomo-Meija Sr Campbell
Andrew Russell (GK) Sr Champion
Daniel Scharmer Sr Brookfield
Jordan Scheller Sr Crestview
Jacob Wickline Sr Crestview
First team
Grant Abraham So Brookfield
Petros Atsas So Campbell
Phillip Barnhart Sr LaBrae
Colt Crane Fr Crestview
Aaron Ellsworth So Champion
Chris Grimm Sr LaBrae
Dylan Hanna Jr Edgewood
Dale McGoogan Jr Crestview
Dallan Patterson Sr Campbell
Ethan Wolford Sr Newton Falls
Girls soccer
OSSCA ALL-STATE AREA PLAYERS
Division II
¯ First team – Jaycee Ward, Niles, Sr.; Second team – Isabella Kakiou, Lakeview, Jr.
Division III
¯ First team – Alyssa Clason, Grand Valley, Sr.; Madison Luckett, Champion, Sr.; Second team – Tara Backherms Newton Falls, Sr.; Alexa Chieffo, Kennedy, Jr.; Lexie Ensign, Lordstown, Jr.
ALL-AMERICAN CONFERENCE BLUE TIER
¯ Player of the Year: Tara Backherms, Newton Falls, Sr.; Madison Luckett, Champion, Sr.
First team
Tara Backherms Sr Newton Falls
Morgan Cresanto Jr Crestview
Emma Gumont (GK) So Champion
Emma Horne Jr Crestview
Alexis Huscroft Sr LaBrae
Alyssa Huscroft Sr LaBrae
Katie Katradis So Champion
Madison Luckett Sr Champion
Samantha Santone Sr Newton Falls
Janessa Stell Sr Edgewood
Carlie Swipas Sr Champion
Second team
Bailey Adams So Newton Falls
Alli Chapman Sr Edgewood
Kirsten Clason So Lakeside
Paden Cochran Sr Lakeside
Julie First Sr Brookfield
Madi Haines So Champion
Kate Martinko (GK) Sr Newton Falls
Reese Nale Fr Brookfield
Marissa Patrone Jr Crestview
Marissa Roberts Sr LaBrae
Danielle Steen Sr Lakeside
Boys cross country
NORTHEASTERN ATHLETIC CONFERENCE
First team
Matt Church Jr Bristol
Nick Church Fr Bristol
Ethan Faatz Sr Maplewood
Lincoln Hopkins So Badger
Hunter Omerzo Jr Maplewood
Max Reardon So Newbury
John Steimle Jr Grand Valley
Jacob Zahoransky So Badger
Honorable mention
¯ Mathews – Cale Grimes, Jr.; Tyler Roscoe, Jr.; Maplewood – Ryan Dancison, So.; Mark Kirch, Jr.; Lordstown – Peyton Reid, Fr.; Grand Valley – Alex Sullivan, Fr.; Steven Zeigler, Sr.; Pymatuning Valley – Nick Sapp, Sr.
Girls cross country
NORTHEASTERN ATHLETIC CONFERENCE
First team
Jocelyn DeVan Sr Grand Valley
Reanna Douglas Sr Badger
Bella Kellar Jr Maplewood
Josey Miller Fr Pymatuning Valley
Miranda Stanhope Jr Badger
Brianna Starcher Jr Maplewood
Marissa Ventura Fr Maplewood
Jessica Wilk Sr Lordstown
Honorable mention
¯ Chalker – Kahtrina Hromada, Sr.; Lordstown – Peyton Ferguson, Fr.; Grand Valley – Annabell Hlabeck, Fr.; Pymatuning Valley – Reese Eichler, Jr.; Sara Tilton, Jr.
COMMENTS