BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

High school all-star teams

Boys Soccer All-County

Trumbull Large Schools

First Team

Marcus Cole    Lakeview

Jarrett Collins    Lakeview

Jared Day    Champion

Nikolas Dowell    Hubbard

Dave Hukari    Newton Falls

Zach Johnson    Champion

Jeffery Kester    Niles

Josh Kelly    Lakeview

Brennan Kuzman    Girard

Todd Letlow    Harding

Austin Ohara    Girard

Manny Perez    Howland

Jacob Spain    Howland

George Thomas    Newton Falls

Michael VanSuch    Hubbard

Honorable Mention

Tannor Drum, Lakeview; Steven Gamble, Girard; Garret Lawson, Champion; Andrew Lightner, Howland; Thomas Malacky, Warren G. Harding; Ben Semrau, Newton Falls; Kevin Swegan, Niles; Dominic Wesser, Hubbard.

TRUMBULL Small Schools

First Team

Nathan Conley    LaBrae

Damion Durst    Bristol

Chris Eakins    Lordstown

Nick Gaylog    Maplewood

Dylan Landis    Badger

Damon Luchette    Badger

Charles Mateo-Martin    Kennedy

David Mintus    Kennedy

Michon Peterson    Lordstown

Braedynn Porter    Mineral Ridge

Wyatt Radtka    Lordstown

Max Schubert    Mathews

Matthew Sheely    Maplewood

Garret Smith    Mineral Ridge

Josh Tingler    Bristol

Honorable Mention

Evan Hunter, Maplewood;  Brandon Lomay, LaBrae;  Charlie Marin, Mathews;  Nunzio Merlo, Kennedy;  Zack Myres, Badger;  Logan Reid, Lordstown;  Anthony Testa, Mineral Ridge;  Danny Yanek, Bristol.

Mahoning/Columbiana/Portage LARGE SCHOOLS

First Team

Sam Accordino    Canfield

Blake Baker    Austintown Fitch

Colin Brightwell    Beaver Local

Dillon Cailor    Boardman

Garrett Dickey    Salem

Tanor English    Canfield

Dustin Griffith    Salem

Connor Hendrick    West Branch

Reed McCreery    Poland

Connor McKee    Salem

Marshall Ney    West Branch

Justin Parkins    Cardinal Mooney

Drew Theiss    Beaver Local

Benjamin Turgovich    Cardinal Mooney

Ryan Weitzman    Poland

Honorable Mention

Carson Gosset, West Branch; Nathaniel Jones, Cardinal Mooney; Hunter Klaus, Austintown Fitch; Chris Mediate, Boardman; Logan Murphy, Salem; Alec Simone, Canfield; Matthew Slepski, Poland; Chase Wilcox, Beaver Local.

Mahoning/Columbiana/Portage SMALL SCHOOLS

First Team

Noah Brieck    United Local

Mitchell Genova    Crestview

Austin Hooley    East Palestine

Zach Jewell    United Local

Canaan Johnson    South Range

Michael Kuhns    South Range

Jeremiah McAdams    Jackson-Milton

Matt Nery    Crestview

Jacob Pavlak    Ursuline

Carl Ross    Ursuline

Charlie Staffeld    South Range

Travis Tikkanen    Jackson-Milton

Josh Welch    East Palestine

Luke Wiakhine    Crestview

Brady White    South Range

Honorable Mention

Guy Kaho, Ursuline; Scott Murray, Crestview; Anthony Phillips, United Local; Luke Schaefer, South Range; Josh Spalding, Jackson-Milton; Carter Wisser, East Palestine.

Girls Soccer All-County

Trumbull Large Schools

First Team

Maddy Clark    Lakeview

Aliana Colella    Hubbard

Cassidy Costick    Hubbard

Kellina Hathaway    Harding

Hannah Lovejoy    Niles

Emily Metheny    Lakeview

Alex Ochman    Howland

Halli Petillo    Niles

Michaela Rowland    LaBrae

Kristin Samer    LaBrae

Shylee Turner    Howland

Isabella Vankirk    Harding

Malena Whitfield    Girard

Gabby Whitefield    Girard

Izzy Wilson    Lakeview

Honorable Mention

Baylee Brown, LaBrae; Ashley Chambers, Howland; Alexis Huscroft, LaBrae; Sam Mesmer, Hubbard; Maria Pazzulo, Girard; Hailey Raines, Lakeview; Jaycee Ward, Niles.

TRUMBULL Small Schools

First Team

Alexa Chieffo    Kennedy

Alyssa Clason    Grand Valley

Ella Crum    Grand Valley

Alayna Fell    Champion

Jasmine Hickey    Bristol

Kaylynn Higinbotham    Lordstown

Leigh Ann Knorzer    Newton Falls

Hannah Letcher    Maplewood

Lauren Neopolitan    Kennedy

Erin Sindledecker    Champion

Lexie Skertic    Badger

Ashley Slaubaugh    Lordstown

Jordan Willforth    Champion

Chloe Williams    Badger

Makena Willyard    Newton Falls

Honorable Mention

Caitlyn Condoleon, Kennedy; Sydney Drake, Newton Falls; Chloe Flowers, Badger; Sarah Ginkinger, Lordstown; Cassidy Kingdom, Grand Valley; Brenna Rimer, Bristol; Heidi Stiffler, Maplewood; Molly Williams, Champion.

Mahoning/Columbiana/Portage LARGE SCHOOLS

First Team

Tiffany Aliberti    Austintown Fitch

Kendall Briceland    West Branch

Brooke Bobbey    Poland

Katelin Chilton    Salem

Angela Copploe    Canfield

Alisa Earvin    Boardman

Kelsey Gartland    Austintown Fitch

Casey Lindstrom    South Range

Jill Maynard    South Range

Jessica Miller    Poland

Maddie Pidgeon    West Branch

Elizabeth Pildilli    Canfield

Kylie Quinn    Salem

Cassie Stitt    Boardman

Ashley Story    Canfield

Honorable Mention

Ellie Accordino, Canfield; Alexus Blery, West Branch; Corrin Erskine, Salem; Lillian Kimpel, South Range; Jackie Muccio, Austintown Fitch; Rachel Pugh, Poland; Katelyn Sawyer, Boardman.

Mahoning/Columbiana/Portage SMALL SCHOOLS

First Team

Brianna Bowell    Ursuline

Jane Castro    Springfield Local

Lexie Hilliard    Beaver Local

Courtney Hughes    Springfield Local

Alanna Ice    Beaver Local

Bethany Jewel    United Local

Carolyn Kay    Cardinal Mooney

Anna Ohlin    Springfield Local

Abby Price    Ursuline

Natalie Rodgers    Valley Christian

Alexis Sanders    Cardinal Mooney

Indika Smith    Cardinal Mooney

Loren Swords    United Local

Lex Stike    Springfield Local

Chasie Vogt    Valley Chrisitian

Honorable Mention

Caroline Ary, Ursuline; Molly Ellyson, United Local; Grace Groner, Springfield; Emily Monte, Beaver Local; Katie Violi, Mooney; Sadie Vogt, Valley Christian.

COMMENTS