graduates

Kent State       University

Spring 2016

ANDOVER

Jeffrey Crowther (distinction), Associate of Applied Science

Kimberly Hunt, Bachelor of Science in Nursing

Danielle Olson, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

AUSTINTOWN

Collin Bartley, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Tiirini Blakely. Associate of Applied Science

Joshua Donlon, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Marlene Helsel (distinction), Associate of Applied Science

Angela Himes (distinction), Associate of Applied Science

Emily Kinnick, Bachelor of Science in The Arts

Teliya Little (distinction), Associate of Applied Science

Carl McDermott III (distinction), Associate of Applied Science

Sean Pavlak, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Stacy Pierce (distinction), Associate of Applied Science

Jessica Popp, Associate of Science

Charlene Savo, Associate of Applied Science

Joseph Soriano, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

BERLIN CENTER

Ashley Algarin (distinction), Associate of Applied Science

Jaclyn Gaines, Associate of Applied Science

BRISTOLVILLE

Timothy Hacker (cum laude), Bachelor of Business Administration

Sarah McGhee, Associate of Science

Julie Sloan, Bachelor of Business Administration

Michelle Termine (magna cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Tyler Warren, Associate of Arts

BROOKFIELD

Abrianna Burton, Bachelor of Arts in Communication & Information

Leigh Ann Clayton, Bachelor of Science in The Arts

BURGHILL

Matthew Hathaway, Associate of Arts

Corey Jurgle, Bachelor of Integrative Studies in Arts & Sciences

Christopher Thorn, Associate of Arts

BURTON

Jennell Dahlhausen, Associate of Applied Business

Emily Giel, Associate of Arts

Joseph Gorman, Bachelor of Business Administration

Cassidie Hall, Associate of Arts

Cortney Kotrlik, Associate of Arts

Stacy Luoma, Associate of Applied Science

Zachary Myers, Bachelor of Science in Public Health

Jonah Pike, Bachelor of Business Administration

Walter Pleva, Master of Science in Nursing

Travis Queen (distinction), Associate of Applied Business

CORTLAND

Thomas Adair (magna cum laude), Bachelor of Business Administration

Desirae Ainsley, Associate of Applied Science

Brianna Brannon (cum laude), Bachelor of Arts iin The Arts

Katelyn Braunegg, Bachelor of Arts in Communication & Information

Whitney Cairns, Associate of Science

Adam Collier, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Angela Cozart (distinction), Associate of Arts

Carla Daniel, Bachelor of Technical & Applied Studies

David Dermer, Bachelor of Science in Communication & Information

Tyler Elliott, Bachelor of Business Administration

Corey Fowler, Master of Music in The Arts

Katie Giardina, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Kristen Harris, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Brett Hillier, Associate of Applied Science

Andrew Hospodor, Associate of Science

Aaron Huston, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Troy Karr (distinction), Associate of Applied Science

Nicole Komissarov, Associate of Arts

Aimee LeMon, Master of Science in Nursing

Katrina Leonhard, Bachelor of Science in Nursing

Tara Lesh (distinction), Associate of Applied Science

Brendan McBride, Associate of Applied Science

Kristie Miller, Master of Science in Nursing

Rebecca Miller, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Jessica Moorehead, Bachelor of Business Administration

Aaron Mostoller, Bachelor of Science in Public Health

Louis Novakovich, Associate of Arts

Shane O’Connor, Bachelor of Business Administration

Dana Omerzo, Associate of Science

Jonathan Palo, Associate of Arts

Jessica Perkins (summa cum laude), Bachelor of Technical & Applied Studies

Ashlan Phillips (distinction), Associate of Science

Nina Spasojevic, Associate of Applied Business

Emily Wills, Bachelor of Arts in The Arts

Joseph Wilson (magna cum laude), Bachelor of Science in Digital Sciences

Zachary Wolff, Associate of Arts

FARMDALE

Amber WaldenMaster of Science in Nursing

FOWLER

Hannah MorrisBachelor of Science in Education, Health & Human Services

GARRETTSVILLE

Kyle Bichler (magna cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Arthur Davis, Associate of Applied Business

Jewel Debevec (magna cum laude), Bachelor of Business Administration

Stuart Dunn, Master of Science in Accounting

Kendra Ellenberger, Bachelor of Science in Nursing

Rosemary Heredos (summa cum laude), Bachelor of Music in The Arts

Shelley Jackson, Master of Science in Education, Health & Human Services

Emily Johnson, Associate of Science

Whitney Miller (distinction), Associate of Science

Robert Philpot, Master of Tech. in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

Benjamin Stratton, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Erica Wilt, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

GIRARD

Andrew Cvetkovich, Associate of Science

Lori Dellick, Master of Science in Nursing

Joshua DePaul, Master of Public Health

Raquel Mullen, Associate of Applied Science

Ryan O’Dell, Bachelor of Science in Digital Sciences

McKenzie Patterson, Associate of Applied Science

Dana Pipino (summa cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Shannon Stewart (distinction), Associate of Arts

HUBBARD

Elizabeth Adams, Associate of Applied Science

Genevieve Connors, Associate of Applied Science

Kaitlyn Evans, Bachelor of Science in Nursing

Mary Gleydura, Associate of Science

Katelyn Kasula (magna cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Amber Pulice, Associate of Science

Travis Sowers, Bachelor of Science in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

George Wrataric, Associate of Arts

KINSMAN

Ashley Harvey (cum laude), Bachelor of Arts in Communication & Information

Jason Reinhart (distinction), Associate of Applied Business

LAKE MILTON

Cindy Stec, Bachelor of Science in Nursing

LEAVITTSBURG

Tukahn Abdel-Jalil, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Danielle Harper (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Marvin Hill, Master of Business Administration

Clinton Honkonen (distinction), Associate of Arts

Dakota Jones, Bachelor of Business Administration

Tia Jones (distinction), Associate of Arts

Heidi Middleton, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

MASURY

Hailey Caracci, Associate of Applied Science

Logan Caracci, Associate of Technical Study

MCDONALD

Alyssa Lobaugh, Master of Education in Health & Human Services

Meghan McCarthy (summa cum laude), Bachelor of Science in The Arts

MIDDLEFIELD

Cassandra Albanese, Associate of Science

Brenda Alexander-ONeil, Master of Science in Nursing

Kaitlyn Arganti, Associate of Science

Dante Gramuglia (magna cum laude), Bachelor of Science in Communication & Information

Nicholas Nosse, Bachelor of Business Administration

Hannah Weber, Associate of Science

NEWTON FALLS

Audrey Adams (summa cum laude), Bachelor of Science in Arts & Sciences

Christian Baker, Associate of Arts

Jonathan Baker, Associate of Arts

Cherie Berry, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Amber Betts, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Jordan Falatic, Bachelor of Science in Architecture & Environmental Design

William Fuller (distinction), Associate of Arts

Tiffany Haas, Associate of Applied Science

Mariah Harris, Associate of Applied Science

Chelsea Hess, Master of Library & Information Science

Rachel Knight, Master of Science in Nursing

Patrick Lewis, Master of Science in Nursing

Craig Maas, Master of Business Administration

Alexandra Meluch, Bachelor of Arts in Communication & Information

Stacey Montgomery, Associate of Arts

Stephanie Starkey, Bachelor of Science in Communication & Information

William Welling, Associate of Arts

Shayna White, Associate of Arts

Adreanne Zeleny, Associate of Arts

NILES

Thomas Christie, Master of Arts in Education, Health & Human Services

Justin Cibik, Bachelor of Science in Nursing

Stephanie Decost, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Lindsey Hinton, Bachelor of Science in Nursing

Bailey Hughes (distinction), Associate of Applied Science

Rochelle Jordan, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Michael Mann, Associate of Science

Alexandria Manno, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Stephanie McElrath (cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Stacy Milleson (magna cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Kyle Paridon, Bachelor of Business Administration

David Paulik, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Dustin Petzak, Associate of Applied Science

Paige Pierce, Bachelor of Arts in Architecture & Environmental Design

Keyuna Provitt, Associate of Applied Business

Jessica Rogozan, Bachelor of Science in Nursing

Trevor Russell, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Joseph Schied (cum laude), Bachelor of Business Administration

Alaina Sprockett (distinction), Associate of Science

Albert Toth, Associate of Applied Science

Madison Tsalonis, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Craig Williamson, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

NORTH BLOOMFIELD

Meghan Curran (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Jacob Kirkbride, Bachelor of Technical & Applied Studies

Dawn Wells, Associate of Science

NORTH JACKSON

Kelly Kutsko, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Bethany Sitler, Bachelor of Science in Nursing

ORWELL

Annmarie Armstrong (distinction), Associate of Arts

Tiffany Barnhart, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Bette Beck (distinction), Associate of Applied Science

Genevieve Ganelli, Associate of Science

Juliana Hamilton (distinction), Associate of Applied Science

Sarah Ritchie, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

RAVENNA

Bryan Anderson, Bachelor of Business Administration

Melissa Andre, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Daniel Berdella, Bachelor of Science in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

Jacob Bessman, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

William Brown (summa cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Brian Camp, Bachelor of Business Administration

Chelsea Casamento, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Michelle Cline, Master of Science in Nursing

Shawn Coffy, Associate of Arts

Tyler Coia, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Leanne Coulter, Associate of Applied Science

Alexander Decker, Bachelor of Science in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

Marsha Dray (distinction), Associate of Applied Science

Grace Durbak, Bachelor of Business Administration

Paul Durbak (distinction), Associate of Science

Daniel Enders, Bachelor of Science in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

Jordan Funk, Associate of Arts

Curtis Gaski (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Kathryn Grandee, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Abby Green, Bachelor of Business Administration

Christina Gutherie, Bachelor of Science in Nursing

Lajoyce Harris, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Travis Harris, Master of Business Administration

Brennen Hartung, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Amber Hirst (cum laude), Bachelor of Business Administration

Justin Horoiwa, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Michelle Italia, Master of Library & Information Science Communication & Information

Ruth Jepkosgei, Master of Public Health

Amy Ladd, Bachelor of Business Administration

Mary Lamovsky, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Brandy Llewellyn (cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Natalie Mainland, Master of Arts in Arts & Sciences

Caroline Mangira, Master of Public Health

Margaret Mettler, Associate of Applied Business

Julia Mihalich, Bachelor of Music in The Arts

April Miller, Master of Arts, Education, Health & Human Services

Emily Mills (summa cum laude), Bachelor of Science in Communication & Information

Brianna Moore (cumlaude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Samantha Oberholtzer, Associate of Applied Science

Eric Pahls, Bachelor of Business Administration

Morgan Pavich, Associate of Applied Science

Siobhan Quinn (cum laude), Bachelor of Arts

Duncan Randall (cum laude), Bachelor of Science in Architecture & Environmental Design

James Redfearn, Doctor of Philosophy

Elyse Retherford, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Mark Ritchey, Associate of Applied Business

John Ryan, Bachelor of Science in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

Catherine Sabo, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Tiffany Sanders (distinction), Associate of Arts

Joshua Skilton (cum laude), Bachelor of Science in Education

Mahala Spalsbury (summa cum laude), Bachelor of Science in Arts & Sciences

Kaylee Suto (magna cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Corey Thur, Bachelor of Science in Communication & Information

Rebeca Tyner, Master of Education

Phyllis Vair, Master of Education

Sara Vecchio, Bachelor of Technical & Applied Studies

Alysse Vespoint, Associate of Applied Science

Stephanie Watters (cum laude), Bachelor of Science

Amanda Whitacre (summa cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Ashley Whitacre (magna cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Clinon Wright, Master of Digital Sciences

SOUTHINGTON

Danielle Clonch (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Joseph Dorsey, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Melissa Duncan (distinction), Associate of Applied Business

Jennifer Kay, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Heith Kistler, Bachelor of Business Administration

Lisa Miracle, Master of Science in Nursing

VIENNA

Anastasia Cowger, Associate of Applied Science

Alexandra Hagood (cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Ashley Ponikvar, Associate of Science

WARREN

Nicholas Achladis, Associate of Applied Science

Morgan Alden, Master of Education, Health & Human Services

Gena Bassett, Bachelor of Science in Nursing

Eric Bender, Bachelor of Arts in Communication & Information

Kenedi Bennett, Associate of Science

Melissa Bodie, Associate of Arts

Marcy Bodnar (distinction), Associate of Applied Business

Hillary Bontempo, Bachelor of Science in The Arts

Kristen Boye, Bachelor of Science in Applied Engineering, Sustainability & Tech.

Peger Brichetto (magna cum laude), Bachelor of Business Administration

Eduardo Campana, Associate of Arts

Lisa Centric, Bachelor of Integrative Studies in Arts & Sciences

Kaleena Clark, Bachelor of Technical & Applied Studies

Renee Clark, Associate of Applied Science

Curtis Coulter, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Vera Coulter (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Whitney Detchon (cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Natalie Emerine (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Ronald Exline, Bachelor of Business Administration

Thomas Farmer, Master of Digital Sciences

Cassandra Faychak, Associate of Applied Business

Brittanie Fenton, Associate of Applied Science

David Flask, Associate of Applied Science

Seth Flask (distinction), Associate of Science

Tyler Furrie (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Kimberly Galvin, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Kelly Gargas, Associate of Applied Science

Elizabeth Genaro, Associate of Applied Science

Ryan Glinn, Master of Business Administration

Gregory Gotti (distinction), Associate of Arts

Ian Granados, Associate of Applied Science

Ryan Grant, Associate of Applied Business

Brendan Gray, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Rebecca Groth (distinction), Associate of Applied Science

Lisa Hall, Bachelor of Business Administration

Brittani Hill (cum laude), Bachelor of Technical & Applied Studies

Paige Jibotian, Bachelor of Science in Nursing

Sara Jones (magna cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Regina Jordan, Associate of Technical Study

Blair Keller, Bachelor of Science in Public Health

Taylor Killen, Bachelor of Science in Architecture & Environmental Design

Brooke Knapp, Associate of Applied Science

Daniel Leihgeber, Associate of Applied Business

Katherine Lemasters, Associate of Applied Science

Michelle Lenney, Associate of Applied Business

Michael Lindholm, Bachelor of Science in Public Health

Paige Loychik, Associate of Arts

John Luckett (distinction), Associate of Arts

Chistopher McGuire, Associate of Science

Charlena McKinney, Master of Science in Nursing

Kaci Mikusevich, Bachelor of Arts in Communication & Information

Tyler Morrall, Bachelor of Science in Nursing

Rachel Morrell (summa cum laude), Bachelor of Arts in Communication & Information

Brendan O’Brien, Bachelor of Business Administration

Yanwen Parson (distinction), Associate of Arts

Kacey Paukovich, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Gianna Pollifrone (cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Luke Pyles (cum laude), Bachelor of Business Administration

Amanda Racz (magna cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Nicole Rodemoyer (summa cum laude), Bachelor of Business Administration

Samantha Rogers (magna cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Anthony Russo, Bachelor of Business Administration

Nicole Sandrella (magna cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Charles Scarbrough (magna cum laude), Bachelor of Science in Architecture & Environmental Design

Ashley Scott, Associate of Science

Devin Sechler, Associate of Science

Cassandra Slaubaugh (cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Rebekah Steider (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Shawn Szczepanski, Associate of Arts

Kelsie Teaberry (summa cum laude), Bachelor of Science in Nursing

April Titus, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Valryi Tursack, Bachelor of Science in Nursing

Maureen Varvil, Associate of Applied Science

Richard Varvil (distinction), Associate of Applied Science

Trang Vu, Master of Science in Accounting Business Administration

Shannon Walker (cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Matthew Woodyard, Associate of Applied Science

Zachary Yauger, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

David Zakrajsek, Bachelor of Business Administration

WEST FARMINGTON

Toni Clawson, Associate of Applied Science

Matthew Holcomb (cum laude), Bachelor of Science in Arts & Sciences

Derek Little, Bachelor of Science in Communication & Information

Sarah Motz, Associate of Arts

WILLIAMSFIELD

Alexander Jones, Associate of Arts

Jason Noxon, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

WINDHAM

Stephanie BlakeleyMaster of Education, Health & Human Services

Jesse Burns, Bachelor of Business Administration

Thomas Carmen, Associate of Arts

Katlyn Fincham (magna cum laude), Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Mackenzie Kiser, Associate of Arts

Cody Knepper, Bachelor of Arts

Catherine Prigodich, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Matthew Rickey, Bachelor of Business Administration

Kenneth Ruley, Master of Arts in Teaching Education, Health & Human Services

YOUNGSTOWN

Brittani Agee, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Gina Aiello, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Brittany Amicone, Associate of Applied Science

Lani Anderson, Associate of Applied Science

Alexandra Asimakopoulos, Bachelor of Business Administration

Christine Athey, Master of Education, Health & Human Services

Azib Bajwa, Bachelor of Business Administration

Kathleen Beany, Associate of Applied Science

Kristen Blount (distinction), Associate of Applied Science

Daniel Boak (distinction), Associate of Applied Science

Rachael Bonacker, Bachelor of Science in Public Health

Elan Caruso (magna cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Jacob Clasen, Bachelor of Science in Communication & Information

Christina Deal, Associate of Arts

Nikole Dixon, Associate of Applied Science

Kacie Donahue, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Amanda Ellis (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Jeremy Eyster, Bachelor of Business Administration

Dremarcus Ferrell, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Stephanie Golec, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Charmayne Green, Associate of Applied Science

Frances Hall (distinction), Associate of Arts

Lauren Handwork, Master of Public Health

Shawna Hendricks, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Chrystal Hetzler, Associate of Applied Science

Sierra Howell, Associate of Applied Science

Tiara Huntley, Associate of Arts

Alyssa Jones (summa cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Joshua Ketola, Bachelor of Science in Arts & Sciences

Holly Kowal, Bachelor of Science in Nursing

Larry Lee, Associate of Arts

Barbara Masluk, Bachelor of Technical & Applied Studies

Emily McClaine, Master of Education, Health & Human Services

Brandy Metzler, Master of Arts in Communication & Information

Justin Nalley, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Joseph Nemcik, Associate of Applied Science

Theresa Nemergut (distinction), Associate of Science

Ashley Osborne (cum laude), Bachelor of Science in Public Health

Colin Reardon, Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Deonna Reeves, Bachelor of Arts in Arts & Sciences

Alexa Rinas (cum laude), Bachelor of Arts

Laura Roch (magna cum laude), Bachelor of Science in Education, Health & Human Services

Jeffrey Sebaugh (distinction), Associate of Applied Science

Ashley Smail, Associate of Applied Science

Alexis Stipanovich (cum laude), Bachelor of Science in Nursing

Nicole Straub, Master of Library & Information Science

Shawnda Summerlin, Bachelor of Science in Nursing

Andrew Thomas, Master of Fine Arts

Kristen Zurcher (distinction), Associate of Applied Science

Rachel Ruggieri (magna cum laude), Bachelor of Fine Arts

COMMENTS